کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 3 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 3 آبان 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


برای من که یک فارغ‌التحصیل تجربی‌ام و سال گذشته برای من سال یادگیری مفهومی بود چه پیشنهادی برای پیشرفت در آزمون دارید؟

پاسخ 1- شما نباید خودتان را از دانش‌آموزان جدا کنید. تنها تفاوت شما با یک دانش‌آموز این است که شما این درس‌ها را سال قبل یک بار خوانده‌اید و امسال وقت بیش‌تری دارید؛ یعنی ساعت مطالعه‌ی شما باید امسال بیش‌تر باشد. به هماهنگی با برنامه‌ی راهبردی بیش‌تر اهمیت دهید و روی مطالعه‌ی خود تمرکز داشته باشید. به عمومی‌ها از اول سال توجه کنید و به مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی اهمیت زیادی بدهید. حتماً روزانه تست بیش‌تری را نسبت به سال گذشته تمرین کنید. با توجه به این‌که به مدرسه نمی‌روید، ساعات خواب خود را کنترل کنید و بین مطالعه‌ی دو درس حتماً استراحت داشته باشید.

محمد تره‌باری

پاسخ 2- وقتی مرحله‌ی تثبیت یا همان یادگیری مفهومی با موفقیت به انجام رسید، نوبت به مرحله‌ی تسلط یا همان استفاده از هوش کاربردی در حل تست می‌رسد. با حل تست به آموخته‌های‌تان جهت می‌دهید و به کاربرد آن‌ها در حل انواع سؤال پی می‌برید و همین جاست که انگیزه‌ی پیشرفت پیدا می‌کنید. نخست، کار اصلی را انجام دهید و تست‌های شناسنامه‌دار کتاب‌های آبی را که همان تست‌های کنکور هستند، چندین بار حل کنید. میان مرحله‌ی تثبیت و تسلط، تعادل برقرار کنید و عملکردی دوسویه داشته باشید.

سارا شفافی

پاسخ 3- مهم‌ترین گام شما در این مرحله، شناسایی نقاط قوت‌تان است. به صورت مکتوب مشخص کنید: در کدام درس‌ها قوی‌تر بوده‌اید؟ روش مطالعه‌ی کدام درس‌ها را یاد گرفته‌اید؟ کدام کارها را نباید امسال انجام دهید؟ آیا دفتر برنامه‌ریزی و کتاب خودآموزی را نوشته‌اید؟ و سؤالاتی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مسیر کنکورتان را هموارتر کنید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- بهترین برنامه برای یک فارغ‌التحصیل این است که خودش را به برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها که همان برنامه‌ی دانش‌آموزان است سنجاق کند. مراحل مطالعه را به ترتیب طی کنید؛ یعنی ابتدا مطالعه‌ی دقیق و درک مفاهیم سپس حل تمرین تشریحی و تست باید در برنامه‌ی شما باشد. اکنون با توجه به این‌که پایه‌ی درسی شما چگونه است، مدت‌زمانی که برای هر کدام از مراحل می‌گذارید متفاوت خواهد بود. هم‌چنین می‌توانید از روش بازیابی مطالب استفاده کنید؛ یعنی ابتدا تعدادی تست حل کنید و سپس با جهت‌گیری دقیق به مطالعه بپردازید. سعی کنید برنامه‌ی هر آزمون را به طور کامل اجرا کرده و فرابگیرید. به جای آن‌که بخواهید جلوتر یا بیش‌تر از برنامه مطالعه کنید، سعی کنید با عمق بیش‌تر در یادگیری، نمره‌ی تراز خود را افزایش دهید.

محمد کتابدار

پاسخ 5- پازل موفقیت تکه‌های زیادی دارد. هماهنگی در عمل به تک تک آن‌ها و ایجاد تعادل، پیشرفت در آزمون را به دنبال دارد. تکه‌های مهم آن عبارت‌اند از:

- آزمون دادن مستمر و ارزیابی کامل آن

- نوشتن تمام ساعات مطالعه و چسبندگی به دفتر برنامه‌ریزی

- یادگیری مفهومی بدون در نظر گرفتن اطلاعات سال گذشته (که باعث کم‌کاری نشود)

- تست‌زنی کنکور بر اساس یادگیری مفهومی

- شناخت ایرادها و مشکلات و رفع آن‌ها با تکنیک‌های مهارتی

بهادر جبلی