مصرف آنتی‌بیوتیک در کودکی چاق‌کننده است

پژوهشی جدید نشان داد کودکانی که طی دوران کودکی خود آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، به طور چشمگیری نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کنند، سریع‌تر دچار اضافه وزن می‌شوند.

مصرف آنتی‌بیوتیک در کودکی چاق‌کننده است

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان، به گفته محققان، مصرف زودهنگام آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند اثراتی ترکیبی بر شاخص توده بدنی بر جای بگذارد.

برای این پژوهش 163 هزار و 80 کودک بین سه تا 18 سال از سال 2001 تا 2012 مورد بررسی قرار گرفتند و شاخص توده بدنی، قد و مصرف آنتی‌بیوتیک در دوران کودکی از مؤلفه های پژوهشی این تحقیق بود.

کودکانی که بیش از هفت‌مرتبه آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، در سن 15 سالگی 1.3 کیلوگرم بیشتر از افرادی که هیچ آنتی‌بیوتیکی مصرف نکردند، اضافه وزن داشتند.

به گفته محققان، گرچه افزایش وزن منتسب به آنتی‌بیوتیک‌ها در پایان دوران کودکی کم به نظر می‌رسد، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد آثار آن می‌تواند به طور ترکیبی در بزرگسالی تداوم داشته باشد.

مصرف مکرر آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند میکرو ارگانیسم‌های گوارشی و به دنبال آن روش تجزیه غذایی بدن را تغییر داده و میزان کالری جذب شده توسط بدن را افزایش دهد.

این پژوهش در مجله Obesity منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب