مصرف آنتی‌بیوتیک در کودکی چاق‌کننده است

پژوهشی جدید نشان داد کودکانی که طی دوران کودکی خود آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، به طور چشمگیری نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کنند، سریع‌تر دچار اضافه وزن می‌شوند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان، به گفته محققان، مصرف زودهنگام آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند اثراتی ترکیبی بر شاخص توده بدنی بر جای بگذارد.

برای این پژوهش 163 هزار و 80 کودک بین سه تا 18 سال از سال 2001 تا 2012 مورد بررسی قرار گرفتند و شاخص توده بدنی، قد و مصرف آنتی‌بیوتیک در دوران کودکی از مؤلفه های پژوهشی این تحقیق بود.

کودکانی که بیش از هفت‌مرتبه آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، در سن 15 سالگی 1.3 کیلوگرم بیشتر از افرادی که هیچ آنتی‌بیوتیکی مصرف نکردند، اضافه وزن داشتند.

به گفته محققان، گرچه افزایش وزن منتسب به آنتی‌بیوتیک‌ها در پایان دوران کودکی کم به نظر می‌رسد، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد آثار آن می‌تواند به طور ترکیبی در بزرگسالی تداوم داشته باشد.

مصرف مکرر آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند میکرو ارگانیسم‌های گوارشی و به دنبال آن روش تجزیه غذایی بدن را تغییر داده و میزان کالری جذب شده توسط بدن را افزایش دهد.

این پژوهش در مجله Obesity منتشر شده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب