کدام حرکات کششی مناسب‌تر هستند

بیشتر ورزشکاران حرکات کششی انجام می‌دهند تا از کشیده شدن عضلات جلوگیری کنند. با این حال تنها فایده انجام حرکات کششی این نیست.

کدام حرکات کششی مناسب‌تر هستند

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از سایت My fitnesspal، بعضی از حرکات کششی بهتر از دیگر حرکات عمل می‌کنند. انجام درست حرکات کششی در زمان مناسب می‌تواند برنامه بدن بسیار مفید باشد و از مفاصل نیز حفاظت کند.

بدن ساختار پیچیده‌ای دارد. اگر بخواهید مفاصل بدن شما بیشترین دامنه حرکت را داشته باشند باید آنها را بکشید. سه نوع کشش مختلف وجود دارد، ایستا (static)، بالیستیک و فعال مجزا (Isolated active) اگر می‌خواهید برای فعالیت و ورزشی آماده شوید یا می‌خواهید نواحی کلیدی بدن که احساس ناراحتی یا فشار می‌کنند را ورزش دهید بهتر است از حرکات کششی فعال مجزا استفاده کنید.

این نوع حرکات کششی بی‌خطرتر از حرکات کششی بالیستیک و پویا هستند. در این تکنیک یک گروه از عضلات کار می‌کنند و گروه عضلانی مقابل در آرامش به سر می‌برند و منبسط می‌شوند. برای مثال اگر در ناحیه شانه احساس ناراحتی می‌کنید بایستید. بازوها را در کنار بدن نگه دارید. آرنج‌ها را کاملا باز کنید، دست‌ها باید روبرو هم قرار بگیرند، اما نباید با هم تماس پیدا کنند.

در این حالت کششی یک دقیقه بمانید. سپس دست‌ها را به جلوی بدن بیاورید و درباره کف دست‌ها را به سمت هم نگه دارید. دست‌ها را باید از هم دور و نزدیک کنید. 30 ثانیه این حرکت را انجام دهید.

در این نوع حرکات کششی مفاصل فعال خواهند بود، اما حرکات آرام انجام خواهند داد. این حرکات مجزا انجام می‌شود یعنی هیچ گروه عضلانی دیگر و هیچ مفصل دیگری درگیر نمی‌شود.

حرکات کششی فعال مجزا باعث انعطاف پذیری بیشتر ماهیچه‌ها و مفاصل می‌شوند به طوری که برای انجام فعالیت‌های روزانه مانند دویدن و راه رفتن یا فعالیت‌هایی همچون شنا کردن مشکلی پیش نیاید.

انجام این حرکات بعد از بیدار شدن توصیه می‌شود. این کار باعث جلوگیری از سختی عضلات و مفاصل و از بین رفتن ناراحتی آنها می‌شود.

حرکات کششی ایستا معمول‌ترین حرکات کششی هستند. این حرکات برای همه ایده‌آل نیستند و باید با مراقبت انجام شوند. بسیاری از افراد با این حرکات بدن را گرم می‌کنند. این حرکات ممکن است کارایی ورزشی را تحت الشعاع قرار دهند ، زیرا از بازتاب کشش و ذخیره انرژی جنبشی در عضلات به هنگام انجام ورزش‌های خلاف جهت حرکات عادی با این حال حرکات کششی ایستا باعث کاهش سوزش می‌شوند و به همین دلیل بسیاری از افرادی که پرورش اندام انجام می‌دهند از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از سوزش ماهیچه‌ها و مفاصل پرورش دادن آنها است. این کار باعث می‌شود خونرسانی بیشتری به عضلات انجام شود و مفاصل انعطاف پذیرتر باشند.

این نوع حرکات کششی دمای بدن را بالا نمی‌برند. بنا‌بر‌این برای گرم کردن بدن مناسب نیستند و از آسیب‌دیدگی‌ جلوگیری نمی‌کنند.

فایده این حرکات این است که وضعیت و حالت بدن را بهبود می‌بخشند. برای مثال اگر شما تمام روز را پشت میز می‌نشینید این حرکات می‌تواند به شما کمک کند.

حرکات کششی بالیستیک به ورزشکاران غیر حر‌فه‌ای توصیه نمی‌شود. این نوع حرکات ممکن است باعث آسیب شوند. افرادی که آمادگی جسمانی بسیار خوبی دارند می‌توانند از این نوع حرکات کششی استفاده کنند که 99 درصد افراد جزو این دسته نیستند.

حرکات شدید مانند بالا و پایین پریدن سریع ممکن است فشار زیادی به مفاصل و کمر وارد کند. اگر سالم هستید اما ورزشکار حر‌فه‌ای نیستید نباید از این حرکات استفاده کنید. سالم بودن به معنای حر‌فه‌ای بودن نیست.

به طور کلی ورزش‌های کششی برای آمادگی ذهنی و فیزیکی مفید هستند. بهتر است توانایی‌ها و ضعف‌های بدن خود را پیدا کنید و سپس بهترین حرکت کششی را انتخاب کنید.

منبع :