مادر سینا جمال‌زادگان:سایت کانون مشاور شبانه‌روزی من و فرزندم!

مقاله‌ی زیر گفتگو با اولیای سینا جمال‌زادگان رتبه‌ی 420 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی است، یکی از برترهایی که در جلسات برتر تهران شرکت داشتند...

مادر سینا جمال‌زادگان:سایت کانون مشاور شبانه‌روزی من و فرزندم!

این گفتگو یکی از گفتگوهایی است که با برترها و مادر و پدر آن‌ها که سال 94-93 در جلسات برترهای تهران به همراه اولیایشان شرکت می‌کردند، انجام داده ایم. هدف یادآوری نقش موثر اولیا در موفقیت فرزندان است و این‌که شرایطی را برای اولیا فراهم کنیم تا در یادگیری از همتایان خود، از کارهای حتی گاه به ظاهر ساده، برای موفقیت فرزندشان غفلت نکنند و ما معتقدیم نقش اولیا اگر فراتر از نقش دبیران و دوستان و محیط آموزشی نباشد کمتر نیست. مادر سینا جمال‌زادگان به گفته‌ی خودش یکی از اینترنتی‌ترین مادرهاست که از سایت کانون به بهترین شکل برای موفقیت فرزندش بهره برده است.

لطفا فرزندتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند؟

سینا جمال‌زادگان رتبه‌ی 420 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی

از شغل و تحصیلات خودتان بگوئید:

پدر: لیسانس حسابداری دارم و در زمینه‌ی حسابرسی و حسابداری و مدیریت مالی کار می‌کنم.

مادر: لیسانس حسابداری دارم و در حال حاضر بازنشسته هستم.


کانون را چقدر در موفقیت فرزندتان موثر می‌دانید و از کدام آموزه‌ها استفاده کردید؟ آیا ثبت‌نام در کانون اتفاقی مثبت در زندگی آموزشی او بود؟

یکی از مهمترین جاهایی که تا حالا دیده‌ام کانون فرهنگی آموزش قلم‌چی بوده که واقعا از مشاوره‌ی آقای قلم‌چی و از جلساتی که برای برترها می‌گذاشتند در طول سال گذشته استفاده کردیم. من از روش آقای قلم‌چی در مطالعه برای کنکور سینا خیلی درس گرفتم.


کدام‌یک از شما در جلسات به همراه سینا شرکت می‌کرد و این جلسات چه تاثیری در موفقیت او داشت؟

نقش جلسه برترها از زبان مادر سینا: در جلسه‌ی برترها که به طور مرتب برگزار می‌شد 60 درصد پدر سینا و من شرکت می‌کردیم و از 40 درصد بقیه 30 درصد پدر سینا به تنهایی شرکت می‌کرد ولی این طوری نبود که من از جلسات غافل باشم چون پدر سینا یادداشت‌برداری می‌کردند و مطالب را در اختیار من هم قرار می‌داد علاوه بر این من چون حضور فعالی در سایت کانون داشتم و اگر اولین اولیا فعال در سایت کانون نباشم دومی هستم هر 10 دقیقه یک‌بار به سایت کانون سر می‌زدم و یک تور مطالعاتی در سایت کانون داشتم در نتیجه از طریق سایت کانون در جریان جلسه قرار می‌گرفتم.


چه مطالبی را در سایت کانون مطالعه می‌کردید؟

چه مشاوره چه فیلم همه چیز را در سایت دنبال می‌کردم و هر چه روزها در سایت مفید می‌دیدم گردآوری می‌کردم و دیده‌ها و یافته‌هایم را شب در اختیار پسرم قرار می‌دادم. این را به این علت انجام می‌دادم چون از ابتدای کار تصمیم گرفتیم با یک برنامه‌ی منسجم در کانون حضور داشته باشد و نتیجه‌ی این برنامه‌ی منسجم سینا را هم دیدیم که مثبت و عالی بود. از این شاخه به آن شاخه پریدن فرزندمان جلوگیری کردیم از نظر اصطلاحات شما، سینا یک برنامه‌ای بود و هدف او مشخص بود ابزار را هم کانون در اختیارش قرار داد مطالعاتی بود که خودش داشت و زیرساخت‌های علمی که از قبل داشت حتی شاید بتوان گفت سینا از ابتدایی آماده یک چنین مسابقه‌ی علمی شد. او حتی از سوم ابتدایی کنکورش را می‌دید مثلا سوم راهنمایی که بود یک روز گفت کنکور ما در ایام روزه گرفتن است نمی‌دانم می‌خواهند چه کار کنند قبلش بیندازند یا بعدش و نگران کنکورش بود.


چه طور شد اینقدر از سایت کانون استفاده کردید و اینقدر فعال شدید؟ از کدام قسمت بیشتر استفاده می‌کردید؟

من علاوه بر این‌که یک حسابدار بودم و یک مدیر مالی هستم زمانی که در بخش دولتی شاغل بودم، تخصص من برنامه‌ریزی بوده است. برنامه‌ریزی در کار خیلی جواب می‌دهد اگر بخواهیم بازخوردش را بگیریم باید هر 3 ماه یک‌بار انحراف معیار را بررسی کنیم و می‌توانیم نقاط ضعف را با ارزیابی به قوت تبدیل کنیم و باعث می‌شود در 3 ماهه ی دوم از آن انحراف‌های گذشته کم کنیم و ایراد را برطرف کنیم من از همین شیوه برای فرزندم استفاده می‌کردم چون ایشان هم کمابیش در کنار من بودند کاملا آشنایی به روش برنامه‌ریزی بودند دقیقا می‌دانست برنامه‌ریزی چیست و چه پارامتری دارد و نیاز دارد. یک هدف را دیدن مهم بود و ابزار و شرایط مناسب موجود که برای سینا قابل استفاده بود را هم خودش فراهم کرده بود و ما هم محیط را آماده کردیم و نتیجه هم گرفت.

سایت اطلاعات به روزی داشت و از این موضوع واقعا تشکر می‌کنم، آقای قلم‌چی از تیمی در سایت کانون استفاده کرده‌اند و فعالیت دارند که پایه‌ی علمی قوی دارند و علاقمند هستند.

قسمتی از کارم فناوری اطلاعات بود و زمانی که روی سایت کار می‌کردیم تاثیرش را هم روی جامعه می‌دیدیم بازخوردش را می‌گرفتیم سایت کانون همین حالت را داشت من نه تنها برای فرزند خودم برای کسانی که حتی کانونی نبودند از روش‌هایی که مطرح می‌شد پیشنهاد می‌کردم. سیستم زمان‌های نقصانی، روش ضربدر و منها خیلی جاها جواب می‌داد و فقط برای دانش‌آموزان نیست برای خیلی از مباحث پاسخگو بود من استفاده کاری داشتم و به من دید می‌داد هم کمک بسیار خوبی برای فرزندم بود هم خودم. در واقع سایت کانون راهنما و مشاور شبانه‌روزی برای من و همسر و فرزندم بود.به عنوان یک اولیای موفق، چه توصیه‌ای به دیگر پدر و مادرها در زمینه‌ی "نقش اولیا" دارید؟

نقش اولیا از زبان مادر: اولیا نه تنها در موفقیت آموزشی بلکه در موفقیت اجتماعی فرزندشان موثر هستند یا این‌که فرزندشان انسان موفقی در جامعه شود و هم برای خودش هم برای جامعه مفید تربیت شده باشد موثرند. توصیه‌ی من بیشتر به مادرها به عنوان یک مادر است. من و همسرم از ابتدایی که فرزندم خواست وارد سیستم آموزشی رسمی کشور شود پابه‌پای او بودیم و ارتباط نزدیک با معلم‌های او داشتیم. سال‌های بالاتر که تعداد معلم‌هایش بیشتر شد باز با تک‌تک معلم‌های او و مسئولان مدرسه او ارتباط داشتیم گاهی از اوقات انتقادی هم به شیوه‌ی مدیریتی یا معلمی آن‌ها داشتیم که انتقال می‌‌دادیم و هدفمان این بود که برای تمام بچه‌ها مفید باشد. همان قدر که برای فرزند خودمان دلسوزی می‌کردیم برای دیگران نیز همین‌طور.

یک مثال بیان می‌کنم: ما حتی برای پول توجیبی فرزندمان برنامه داشتیم همیشه همه چیز برای او فراهم بود ولی این‌طوری نبود که بی‌حساب پول توجیبی به او بدهیم از ابتدا او را به حساب پس‌انداز عادت دادیم و یاد دادیم پایه‌ی علمی او یک سرمایه است و باید یاد بگیرد و پس‌انداز کند. آزاد بود هر خرجی کند ولی باید برنامه‌اش را می‌نوشت که هر پولی را برای چه می‌خواهد این شاید برای برخی از مسئولان مدرسه خوشایند نباشد ما حساس نبودیم بلکه می‌ترسیدیم که به دلیل مشغله‌ی شغلی شاید فرصت نباشد به او آموزش‌های لازم را بدهیم و این غفلت مشکل‌ساز شود در نتیجه نقش والدین بسیار حساس است و باید به آن دقت کنند. نهال خانواده مقدس است کوچکترین اجتماع تعاون خانواده است چه در همیاری اقتصادی چه در همیاری فرهنگی و اولیا باید از فرزندشان مراقبت کنند.

...............................................................

گفتگو با سینا جمال‌زادگان رتبه‌ی 420 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی


از چه سالی به کانون آمدید و چه شد که در آزمون‌های کانون شرکت کردید؟ به انتخاب خودتان بود یا خواست اولیا یا دیگران؟

از سوم دبیرستان آزمون‌ها را شرکت کردم و حتی یک آزمون هم غیبت نکردم و این پیوستگی به آزمون سبب شد که من موفق شوم. برنامه‌ریزی دقیقی که هر 2 هفته داشت و مباحثی که باید مطالعه شود به من کمک کرد به طور‌ی‌که می‌توانم بگویم این برنامه‌ی آزمون‌های کانون و خود آقای قلم‌چی یک مشاور به تمام معنا بودند و جلسه‌ی نفرات برتر جمعه‌های آقای قلم‌چی من را از هر گونه مشاوری بی‌نیاز کرده بود و همین سبب شد من موفق شوم.

از بین آموزه‌ها کدام‌ها را استفاده کردید؟

بیشتر از کلاسور ارزیابی اینترنتی استفاده کردم چون خودم تهیه نکرده بودم. کلاسور ارزیابی سایت، غلط‌ها را برای هر درس در هر آزمون مشخص می‌کرد و فایل pdf غلط‌هایمان را به ما می‌داد و می‌توانستم پرینت بگیرم و تعیین می‌کرد سوال‌های شانسی کدام است و سوالاتی که نادرست پاسخ داده‌ام کدام است نزده را مشخص می‌کرد و درصدهایم از هر مبحث مشخص بود و این از نکات برجسته کانون بود.

بیشتر به کدام قسمت‌های سایت کانون مراجعه می‌کردید؟

بیشتر به صفحه‌ی شخصی خودم می‌رفتم بخصوص بعد از آزمون. آزمونک‌های آنلاین را شرکت می‌کردم، کلکسیون روش‌های برترهای سال‌های گذشته را مطالعه می‌کردم و از کلاسور ارزیابی استفاده می‌کردم و دیگر این‌که معرفی رشته‌های‌ دانشگاهی را بیشتر پسندیدم که در مورد همه‌ی رشته‌ها صحبت شده بود، اخبار خود کانون را هم پیگیری می‌کردم. برای انتخاب رشته ‌هم از سایت کانون استفاده کردم این‌که سایت کانون امکانی را در زمان انتخاب رشته فراهم کرده بود که رشته‌های خوش‌بینانه و واقع‌بینانه را برای ما مشخص می‌کرد خیلی برایم مفید بود.

جلسه‌ی برترهای جمعه چه تاثیری برای شما داشت؟

تکنیک‌ها را به ما یاد می‌داد و این‌که بلافاصله بعد آزمون بود خیلی تاثیر داشت چون سرجلسه‌ی آزمون اشکالاتی داشتیم که در جلسه بلافاصله راه بهبودش را به ما می‌گفتند حتی برخی از مواقع از دانش‌آموزان می‌خواستند روی سن بروند و سوالاتشان را بپرسند و آقای قلم‌چی راه‌کار ارائه می‌دادند و همه‌ی این‌ها خیلی مفید بود.

نقش اولیا از زبان شما؟ اولیای شما چه کارهایی انجام می‌دادند که مفید می‌دانید؟ نقش اولیا هم مربوط به یکی دو سال نیست به تمام سال‌ها مربوط می‌شود.

نمی‌توانم خیلی آن را توصیف کنم و به نظرم اگر اولیا نباشند یا کمک نکنند دانش‌آموزان نمی‌توانند به مدارج بالا برسند. اولیای من هم از اول دبستان با انتخاب کتاب مناسب و مدارس خوب و آزمون‌های کانون در موفقیتم تاثیر داشتند. وضعیت درسی من طوری شده بود که از پایه قوی شده بود و سال کنکور فشار زیادی روی من وارد نشد و سال کنکور من هیچ استرسی نداشتم برخلاف خیلی از دانش‌آموزان که سال کنکور را بدترین سال خودشان می‌دانند سال خیلی خوبی بود.

...............................................................تهیه و تنظیم

ناهید منجمی