کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 29 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 29 مهر 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


شدت تکالیف معلم فیزیک ما باعث شده که به بعضی از درس‌ها کم‌تر توجه کنم!

پاسخ 1- یکی از عناصر مهم کیفیت، تعادل است؛ یعنی باید برای تمام درس‌ها به اندازه‌ی اهمیت آن و نیازی که داریم وقت بگذاریم. گاهی علاقه به یک معلم یا سخت‌گیری باعث می‌شود که ما به یک درس بیش‌تر از حد نیاز توجه کنیم و از آن‌جا که زمان ما محدود است این کار باعث کم‌توجهی به درس‌های دیگر می‌شود. در این حالت شما باید با افزایش ساعت مطالعه یا استفاده‌ی بهتر از زمان‌های مرده به تکالیف فیزیک هم برسید و از سایر درس‌ها هم غفلت نکنید.

محمد کتابدار

پاسخ 2- انجام تکالیف فیزیک، وظیفه‌ی شماست که شدت و ضعف آن را معلمتان تعیین می‌کند و شما موظف به اجرای آن هستید. برای ایجاد تعادل در مطالعه، لازم است شنونده‌ی خوبی در کلاس درس باشید و مفهوم درس‌ها را سر کلاس متوجه شوید و در منزل یادگیری‌های‌تان را از طریق حل تمرین و تکالیف معلم کامل کنید. برای ایجاد تعادل، تکمیل دفتر برنامه‌ریزی الزامی است. فضاهای خالی و وقت‌های آزاد در دفتر برنامه‌ریزی، بهترین فرصت برای انجام بخشی از تکالیف فیزیک است. یادتان باشد شما هر روز در مدرسه زنگ فیزیک ندارید ولی با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانید هر روز در منزل کمی وقت برای این درس مهم صرف کنید.

سارا شفافی

پاسخ 3- هر یک از دبیران شما نسبت به درس خود و نحوه‌ی آموختن آن به دانش‌آموزان به بهترین وجه ممکن، وسواس و حساسیت ویژه‌ای دارند؛ گویی که شما فقط همین یک درس را دارید و این شما هستید که باید بتوانید با توجه به اهمیت درس‌ها در رشته‌ی شما و ضریب آن‌ها در کنکور و هم‌چنین میزان یادگیری و پایه‌ی درسی‌تان، برای هر درس برنامه‌ریزی مناسب انجام دهید و تعادل را بین مطالعه‌ی درس‌های خود و حل تمرین و تست برقرار کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای این‌که از وقت خود بیش‌ترین استفاده را بکنید سه کار را حتماً انجام دهید. 1) پیش‌خوانی کنید. 2) سر کلاس درس به دقت به توضیحاتی که دبیرتان می‌دهد گوش کنید و اگر ابهامی داشتید سؤال کنید و تا جایی که می‌شود یادگیری‌تان را کامل کنید و بیش‌تر کار را در کلاس درس انجام دهید. 3) حتماً درس هر روز را همان روز در منزل بخوانید و تمرین کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- تعادل در مطالعه، رمز موفقیت شما در دوران تحصیل است. شاید این تعداد تکالیف درس فیزیک به آن شدتی نباشد که شما تصور می‌کنید اما شما می‌توانید این تعداد تکلیف ارائه‌شده را در بازه‌های زمانی مختلف حل کنید تا علاوه بر این‌که در درس فیزیک بتوانید به عملکرد مناسب برسید از درس‌های دیگر نیز غافل نشده و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر یک گام به موفقیت تحصیلی نزدیک‌تر شوید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 5- گاهی دانش‌آموزان تکالیف را جدای از تمرین می‌دانند و زمان زیادی را صرف نوشتن تکالیف می‌کنند؛  اما در نظر داشته باشید:

- تعادل و تناسب بین درس‌ها را رعایت کنید.

- تکالیف را با نگاه تمرین و مرور حل کنید که مجدداً نیاز به مطالعه‌ی کامل نداشته باشید.

- زمان مطالعه‌ی خود را حتماً در دفتر برنامه‌ریزی مکتوب کرده و با نگاه به گذشته، تناسب‌ها را رعایت کنید.

- در انتها بدانید میزان مطالعه‌ی شما باید متناسب با پیشروی تدریس دبیر در مدرسه افزایش یابد؛ در غیر این صورت دچار کمبود وقت می‌شوید.

بهادر جبلی