یافته‌های محقق ایرانی درباره تأثیر الگوهای متفاوت فردی

پژوهش جدید دانشمند ایرانی دانشگاه آلتو در فنلاند نشان می‌دهد که مردم تمایل دارند اصول و الگوهای شخصی خود را در فعالیت‌های فضای دیجیتال داشته باشند.

یافته‌های محقق ایرانی درباره تأثیر الگوهای متفاوت فردی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، به گفته طلایه آل داوود، دانشجوی دکترای دانشگاه آلتوی فنلاند، هر فرد ریتم مشخص و مداوم روزانه خود را در فضای دیجیتال دنبال می‌کند.

این ریتم‌های شخصی می‌تواند در چند مجموعه داده، و به میزان مشابهی برای ایمیل، تماس‌های تلفنی و پیام های متنی شناسایی شود.

آل داوود اظهار کرد: تقریبا در هر مورد، الگوهای فردی به شدت با رفتار عادی متفاوت است که برای مثال می‌توان به دفعات افزایش یافتن تماسهای تلفنی در طول صبح، ظهر یا عصر اشاره کرد.

در طول دهه گذشته، پژوهش‌های علمی زیادی برپایه فعالیت‌های حوزه دیجیتال مانند برقراری تماس‌های تلفن همراه، پیام کوتاه، ارسال و دریافت ایمیل، و درج پیام بر روی رسانه های اجتماعی انجام شده است.

تقریبا تمام رفتار‌های انسان از خود رد پایی در فعالیت‌های حوزه دیجیتال بر جا می‌گذارند. در این پژوهش، آل‌داوود و همکارانش در دانشگاه فنی دانمارک از یک رویکرد کاملا جدید برای مطالعه الگوهای شخصی در این فعالیت‌ها استفاده کرده‌اند.

اینکه چه چیزی باعث این تفاوت‌های فردی می‌شود، هنوز روشن نشده است. تفاوت جغرافیایی و فرهنگی نقش بسزایی را در این زمینه بازی می‌کنند.

محققان بر این باورند که ممکن است یک اثر فیزیولوژیکی مانند تاثیر ناشی از تفاوت‌های هر فرد در زمان صبح و یا شب یا الگوهای بسیار فردی هوشیاری در ساعات روز باعث این تفاوت‌ها شده باشد.

این پژوهش نشان می‌دهد که این الگوهای شخصی، در واقع مشخصه‌ای برای هر فرد هستند.

محققان مدعی هستند که این یافته‌ها همچنین می‌توانند کاربردهای پزشکی داشته باشند. می‌توان از الگوهای شخصی در فعالیت‌های فضای دیجیتال به صورت انتخابی برای بیماران مبتلا به مشکلات روحی و روانی استفاده کرد.

تغییرات ناگهانی در ریتم‌ این الگوها، می‌تواند نشانگر ضرورت مداخله پزشکی برای این دسته از بیماران باشد.

این یافته‌ها در مجله فیزیک open-access منتشر شده است.

منبع :