خوب بخوانید، خوب یاد بگیرید

یکی دیگر از اصولی که باید در بحث «خوب بخوانیم و خوب یاد بگیریم» بدانیم قوانین مطالعه است.

خوب بخوانید، خوب یاد بگیرید

یکی دیگر از اصولی که باید در بحث «خوب بخوانیم و خوب یاد بگیریم» بدانیم قوانین مطالعه است.

قوانین مطالعه:

تا به حال بازی والیبال یا تنیس را دیده‌اید؟ چرا بعضی‌ها این بازی‌ها را تماشا می‌کنند و بعضی‌ها نه؟

شاید بعضی‌ها که این بازی‌ها را تماشا نمی‌کنند نسبت به این بازی‌ها بی‌علاقه هستند یا شاید آن‌هایی که تماشا می‌کنند، این رشته را به طور تخصصی دنبال می‌کنند. من یادم می‌آید که پدرم همیشه بازی و مسابقات کشتی را می‌دید و همیشه با دقت فراوان و اشتیاق زیاد این مسابقات را دنبال می‌کرد اما هرگز کشتی‌گیر نبود! پس اگر کسی بازی تنیس، والیبال و... را دنبال کند حتما نباید در آن رشته بازی کند!

اگر ما قانون هر بازی را بدانیم و از قوانین شمارش امتیاز آن بازی آگاهی داشته باشیم با لذت و علاقه‌ی زیاد آن بازی و ورزش را دنبال می‌کنیم. شناخت قانون هر چیزی شما را به آن علاقه‌مند می‌کند. اگر خیلی‌ها از تماشای بازی تنیس و... لذت نمی‌برند چون از قوانین شمارش امتیاز آن آگاهی ندارند.

قانون بازی‌ها، ورزش‌ها، قانون برقراری یک ارتباط مؤثر، مقررات اجتماعی و قانون کتاب را کشف کنید.

قبل از شروع مطالعه محوری که مطالب کتاب حول آن دور می‌زند را پیدا کنید. کتاب بر چه موضوعی تأکید می‌کند؟ چه ساختار و سبکی دارد؟ چه چیزی را می‌خواهد به شما یاد بدهد و چگونه می‌خواهد یاد بدهد؟

یکی از مواردی که اکثر افراد رعایت نمی‌کنند و در مورد آن بی‌اطلاع هستند قانون و روش مطالعه است. برای آن‌که در خواندن هر کتاب و مطالعه‌ی آن تمرکز خوبی به دست آورید، روش و قانونی وجود دارد که برای یک مطالعه‌ی با تمرکز باید به آن توجه داشته باشید. اگر شما قانون بازی تنیس را ندانید نمی‌توانید آن را بازی کنید پس در مورد مطالعه هم همین طور است. ابتدا باید روش مطالعه را فرا بگیرید.

پس بدانیم و بیاموزیم قانون درست زندگی کردن را تا از زندگی‌مان بیش‌تر لذت ببریم.