انتخاب زوج‌درس‌ها

در برنامه‌ی راهبردی سال چهارم تعدادی از درس‌های تحت عنوان زوج‌درس هستند که باید آن‌ها را در هر نیم‌سال تحصیلی انتخاب کنید و در نیم‌سال بعدی زوج‌درس دیگری را مطالعه کنید.

انتخاب زوج‌درس‌ها

در برنامه‌ی راهبردی سال چهارم تعدادی از درس‌های تحت عنوان زوج‌درس هستند که باید آن‌ها را در هر نیم‌سال تحصیلی انتخاب کنید و در نیم‌سال بعدی زوج‌درس دیگری را مطالعه کنید.

فرض کنید من یک دانش‌آموز رشته‌ی ریاضی یا تجربی هستم و قرار است در درس شیمی از بین شیمی 2 یا 3  و در درس فیزیک از بین فیزیک 1 و 2 یا فیزیک 3 درسی را انتخاب کنم.

نیم‌سال اول تحصیلی نسبت به نیم‌سال دوم کمی طولانی‌تر است و در آزمون‌های کانون نیز نیم‌سال اول دارای یک آزمون بیش‌تر از نیم‌سال دوم است. هم‌چنین درس‌های انتخاب و مطالعه‌شده در نیم‌سال اول، دو بار دوره و مرور می‌شوند؛ یک ‌بار در بهمن‌‌ماه (انتهای نیم‌سال اول) و بار دیگر در فروردین‌ماه (تعطیلات نوروز). از سوی دیگر، نیم‌سال اول با توجه به فاصله‌ی بیش‌تری که تا برگزاری کنکور دارد، امکان مطالعه‌ی آسوده‌تری را برای دانش‌آموزان فراهم می‌سازد؛ حال آن‌که در نیم‌سال دوم، دغدغه‌ی دانش‌آموزان و دبیران برای اتمام زودهنگام مطالب درسی سال چهارم و نیز اضطراب ناشی از فرا رسیدن زمان برگزاری کنکور، اندکی فشار روانی بر فضای مطالعه‌ی دانش‌آموزان حاکم می‌سازد که یادگیری مطالب جدید را کمی با دشواری مواجه می‌کند.

در درس شیمی 2 یا شیمی 3  به نکات زیر برای انتحاب زوج‌درس دقت کنید:

1. بنا بر این‌که در تابستان به چه میزانی روی آن‌ها وقت گذاشته‌اید انتخاب این درس‌ها شرایط متفاوتی دارد.

2. درس شیمی در کنکور شامل 3 کتاب (شیمی 2، شیمی 3 و شیمی پیش) است که می‌توان گفت در کنکور از هر کتاب تقریباً 12 سؤال داده می‌شود؛ پس از نظر تعداد سؤالات و بودجه‌بندی خیلی در انتخاب‌زوج درس این کتاب‌ها سخت نگیرید.

3. در شیمی سال سوم، مباحثی مثل استوکیومتری و محلول‌ها تا حد زیاد دارای مسائل حل‌کردنی است. برای مثال اگر در مبحث استوکیومتری تست زیاد و متنوع کار کنید دیگر مشکلی نخواهید داشت اما شیمی سال دوم بیش‌تر مباحث خواندنی، حفظی و مفهومی است.

با این توضیحات بهتر است در نیم‌سال اول شیمی 3 را انتخاب کنید و شیمی 2 را هر چه به کنکور نزدیک‌تر می‌شوید مطالعه کنید تا مرور‌های شما آسان‌تر شود.

در درس فیزیک از بین فیزیک 1 و 2 یا فیزیک 3 به نکات زیر برای زوج‌درس دقت کنید:

1. بنا بر این‌که در تابستان به چه میزانی روی آن‌ها وقت گذاشته‌اید انتخاب این درس‌ها شرایط متفاوتی دارد.

2. در این درس اگر قرار است انتخابی مفیدتر داشته باشید بهتر است فیزیک 1 و 2 را انتخاب کنید؛ زیرا بیش‌تر دانش‌آموزان به مباحث این کتاب‌ها کم‌توجهی کرده و آن‌ها را برای روز‌های پایانی فرایند مطالعه‌ی خود قرار می‌دهند اما این کتاب‌ها دارای مباحثی هستند که در کنکور تست‌های آن‌ها را می‌توان کمی با فراغ بال بیش‌تر نسبت به سایر درس‌ها پاسخ داد.

3. انتخاب در این درس کمی وابسته به زوج‌درس شیمی است. اگر انتخاب شما فیزیک 3 است و در کنار آن شیمی 3 را در یک نیم‌سال دارید حتماً حواستان به حجم تعداد تست‌های زیاد این درس‌ها باشد.

انتخاب این روش از زوج‌درس‌ها در صورتی است که مدرسه یا آموزشگاهی که کلاس می‌روید برنامه‌ی خاصی برای انتخاب زوج‌درس‌ها نداشته باشد.

در پایان نیز اگر سؤالی برای‌تان مطرح است در قسمت نظرات، پاسخ‌گوی شما عزیزان خواهم بود.