کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 28 مهر 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.

من دانش‌آموز کلاس هشتم هستم. با این‌که درس‌های هر روز را می‌خوانم ولی درس‌های فردا وقت زیادی از من می‌گیرد!

پاسخ 1- درس‌های هر روز را در حد یادآوری و مرور بخوانید و اصراری به یادگیری کامل آن‌ها در همان روز نداشته باشید. دو سوم وقت مطالعاتی خود را صرف یادگیری درس‌های فردا کنید و حل تمرین و تست را تا جایی ادامه بدهید که احساس کنید یادگیری‌های‌تان در حال کامل شدن است. هدف از مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز، درک مفهوم درس‌ها و یادآوری نکات و توضیحات معلم هنگام تدریس آن‌هاست که درنهایت، یک‌سوم وقت مطالعاتی‌تان را شامل می‌شود.

سارا شفافی

پاسخ 2- اول یک آفرین به شما دوست عزیز که با قوت و قدرت مطالعه می‌کنید. دوم این‌که شما در روزهایی که به مدرسه می‌روید در عصر یا شب باید چند نکته را رعایت کنید:

- درس آن روز را حتماً همان روز مطالعه کنید تا ماندگاری مطالب در ذهن شما بیش‌تر شود.

- درس‌هایی که فردا قرار است از شما سؤال شود به علت این‌که قبلاً آن‌ها را مطالعه کرده‌اید (درس همان روز را خوانده‌اید) می‌توانید با یک مرور آن‌ها را یادآوری کنید.

- یک پیش‌مطالعه هم نسبت به بعضی درس‌های فردا داشته باشید.

مطمئناً با برنامه‌ریزی به هر سه مورد خواهید رسید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- با پشتیبان و اولیای خود ساعت مطالعه و نحوه‌ی مطالعه‌تان را بررسی کنید. شاید لازم باشد ساعت مطالعه‌تان افزایش یابد. هم‌چنین وقتی درس هر روز را همان روز با مراجعه به آموخته‌های کلاس و کتاب درسی  می‌خوانید کار اصلی را انجام داده‌اید و برای جلسه‌ی بعدی و شب قبل از آن، زمان کم‌تری صرف می‌شود و  البته مطمئن باشید در صورتی که این کار را انجام ندهید وقت بیش‌تری برای شبِ قبل از جلسه‌ی بعدی صرف خواهد شد.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 4- درس هر روز در همان روز، قانون طلایی است؛ اما قوانین طلایی با سخت‌کوشی طلایی به دست می‌آید. درحقیقت به مرور زمان که شما درس هر روز را می‌خوانید توانایی انجام تکالیف مربوط را هم در کنار آن به دست می‌آورید؛ بنابراین برای درس‌های فردا فقط نیاز به مرور اجمالی دارید. ضمناً تفکیک زمان هر روز و اختصاص دادن قسمتی به درس‌های روز و قسمتی برای فردا باعث نظم بیش‌تر ذهن می‌شود.

بهادر جبلی

پاسخ 5- ممکن است در آغاز استفاده از این تکنیک (خواندن درس هر روز در همان روز) به دلیل زیاد بودن مطالب و درس‌های خوانده‌نشده‌ی قبلی، مطالعه‌ی درس‌های روز بعد وقت بیش‌تری بخواهد اما به مرور زمان و با ادامه دادن این روش، حتماً به‌روز خواهید شد و وقت کافی برای مطالعه و مرور درس‌های خود را خواهید داشت.

فرناز طالبی