میکروب‌کشی توسط این بخش از بدن هنگام خواب

یکی از بخش‌های بدن شب‌ها به انجام فعالیت برای مقابله با میکروب‌ها می‌پردازد.

میکروب‌کشی توسط این بخش از بدن هنگام خواب

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان دانشگاه تویینگن در جدیدترین تحقیقات خود دریافته‌اند، خواب شبانه به اندازه کافی و مناسب می‌تواند واقعا از ابتلای افراد به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کند.

گفتنی است، تا قبل از این داشتن خواب کافی و مناسب جهت تقویت حافظه و تثبیت خاطرات بلندمدت و جای‌ ‌دهی آنها به اثبات رسیده بود اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد، خواب کافی و به اندازه می‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با انواع بیماری‌‌ها و میکروب‌هایی شود که به بدن حمله می‌کنند.

هنگام خواب سیستم ایمنی شروع به جمع‌آوری تکه‌های پراکنده خاطرات و به هم چسباندن آنها و نیز مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌های مولد سلول T در بدن می‌کند و آنها را نابود می‌کند.

بر اساس این تحقیقات محرومیت از خواب باعث می‌شود تا سیستم ایمنی به اشتباه به سلول‌های سالم بدن حمله کرده و در عوض به سلول‌های ناسالم، عوامل بیماری‌زا و ویروس‌ها کاری نداشته باشد و به این ترتیب فرد با بیماری و ضعف قوای بدنی مواجه شود.

بر اساس پژوهش‌های همسو برخی از ویروس‌ها می‌توانند با جهش دادن بخش‌هایی از پروتئین خود راه فرار از پاسخ‌های سیستم ایمنی پیدا کنند و کم‌خوابی راهی آسان برای آنها را فراهم می‌آورد.

منبع :