راه دانشگاه (29) - چگونه با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شوم؟

شخصی که مسیر رسیدن به هدفی را می‌داند خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از شخص دیگری که بدون شناخت دقیق مسیر به سمت هدف گام برمی‌دارد، به مقصد می‌رسد.

راه دانشگاه (29) - چگونه با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شوم؟

شخصی که مسیر رسیدن به هدفی را می‌داند خیلی سریع‌تر و آسان‌تر از شخص دیگری که بدون شناخت دقیق مسیر به سمت هدف گام برمی‌دارد، به مقصد می‌رسد. در مورد هدف شما دانش‌آموزان کنکوری که همان رشته و دانشگاه است، برنامه‌ی راهبردی یک مسیر کاملاً دقیق و مشخص را نشان می‌دهد که به‌ وسیله‌ی آن می‌توانید به هدف خود دست یابید.

دانش‌آموزانی که بدون در نظر گرفتن برنامه‌ی راهبردی اقدام به مطالعه برای کسب موفقیت در کنکور می‌کنند بدون شک نمی‌توانند به صورت کامل برای تمام درس‌ها، وقت کافی اختصاص دهند. برنامه‌ی راهبردی مسیری است که در طی 20 سال اخیر، دانش‌آموزان بسیاری را به مقصد رسانده است.

یکی از ویژگی‌های انسان‌های موفق این است که به جای به‌کارگیری روش آزمون و خطا، از تجربه‌ی دیگران استفاده می‌کنند. آن‌ها خطای دیگران را تکرار نمی‌کنند و همین امر موجب موفقیتشان می‌شود. بهتر است شما هم برنامه‌ی راهبردی را به عنوان مسیر اصلی در اولویت قرار دهید تا مثل رتبه‌های برتر کنکور بتوانید به هدف خود برسید.

سؤال بسیاری از دانش‌آموزان این است که با وجود درس‌های سال چهارم و کلاس‌های دبیرستان و خارج از دبیرستان و هم‌چنین تکالیفی که باید انجام شود، چگونه می‌توان با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شد.

به آسانی! کافی است مدیریت خود و زمانتان را در دست بگیرید تا بتوانید با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شوید. با توجه به این‌که بین هر آزمون، دو هفته زمان دارید، می‌توانید تمام مباحث آزمون را مطالعه کنید.

راهکارهای زیر به شما کمک می‌کند با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شوید:

1- در هفته‌های اول سال تحصیلی که حجم درس‌ها کم است با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شوید.

2- گاهی لازم است از تعادل دست بکشید؛ پس برای هماهنگی با برنامه‌ی راهبردی می‌توانید به مدت 1 الی 2 هفته تست نزنید و فقط به مطالعه بپردازید.

3- در آزمون 24 مهر چهارم دبیرستان، به جز درس‌هایی که حالت جامع دارند (مانند آمار و عربی 1)، بیش‌ترین حجم از نظر صفحه‌ای را این درس‌ها به خود اختصاص داده‌اند: در درس‌های عمومی درس ادبیات 2 (27صفحه)، در درس‌های اختصاصی رشته‌ی ریاضی درس جبر و احتمال (20 صفحه) و در رشته‌ی تجربی درس زیست دوم دبیرستان (50 صفحه). مشاهده می‌کنید که با توجه به حجم کم درس‌ها، به‌راحتی می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق، این حجم ناچیز از کتاب‌ها را مطالعه کنید.

4- از روزهای تعطیل نهایت استفاده را ببرید؛ زیرا این روزها بهترین زمان برای جبران عقب‌افتادگی‌هاست. افزایش ساعت مطالعه در تعطیلات موجب می‌شود به سرعت با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شوید.

5- تعداد صفحاتی را که قرار است طبق برنامه‌ی راهبردی در چند آزمون اول مورد مطالعه و ارزیابی قرار گیرد برای هر درس به صورت جداگانه در یک برگه بنویسید و آن برگه را روی جلد کتاب درسی یا صفحه‌ی اول کتاب بچسبانید. این کار سبب می‌شود هر بار که به سراغ آن کتاب می‌روید متوجه شوید که آیا با مباحث آزمون بعد هماهنگ هستید یا خیر. به مثال برای درس زیست 4  توجه کنید:

24 مهر

4 تا 20

8 آبان

4 تا 33

22 آبان

4 تا 45

6 آذر

46 تا 88

همان طور که ملاحظه می‌کنید با انجام چند راهکار ساده می‌توان با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شد.

آینده مانند یک خانه است و تو با تصمیماتت تعیین می‌کنی آن خانه یک قصر باشد یا یک ویرانه.