تعادل مطالعاتی، نکته‌ای برای تمام فصول

شروع ماه مهر، حکایت از آغازی پرنشاط و سالی نو برای اندیشیدن و بارور شدن درختان بوستان تفکر و دانش دارد.

تعادل مطالعاتی، نکته‌ای برای تمام فصول

شروع ماه مهر، حکایت از آغازی پرنشاط و سالی نو برای اندیشیدن و بارور شدن درختان بوستان تفکر و دانش دارد. یادگیری و یاددهی دو فرایندی هستند که با شروع سال تحصیلی، با تمرکز بیش‌تری دنبال می‌شوند و تلاشگرانِ دنیای آموزش، هر کدام به نوبه‌ی خود نقشی پررنگ در اجرای این دو فرایند مقدس ایفا می‌کنند.

نکته‌ای که به نظر می‌رسد با آغاز مهرماه باید آن را بیان کرد، اهمیت برنامه‌ریزی صحیح و توجه به حفظ تعادل مطالعاتی است؛ زیرا مطالعه و تلاش در زمینه‌ی دست‌یابی به هدف، زمانی بهره‌وری بیش‌تری خواهد داشت که عنصر مطالعه به نگین برنامه‌ریزی آراسته شود. بهره‌وری نیز که حاصل برایند دو پارامتر کارایی و اثربخشی است، درواقع حاصل جمعِ انجامِ درستِ کارها و نیز انجامِ کارهایِ درست است.

شایسته است که دانش‌آموزان تلاشگرِ کانونی، تعادلِ مطالعاتی را در تمام جنبه‌های مطالعاتی خود در نظر داشته باشند و توجه کنند که تعادل به معنای تساوی نیست، بلکه گاهی لازم است به درسی توجه بیش‌تری شود تا خروجیِ روند مطالعه برای دو درس حداکثری باشد. به طور مثال ساعتِ مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی همواره و در تمام طول سال باید بیش‌تر از درس‌های عمومی باشد و نیز در میان درس‌های اختصاصی، ساعت مطالعه‌ی درسی که برای‌تان سخت‌تر است باید همواره بیش‌تر از سایر درس‌ها باشد. باید توجه داشته باشید که در هیچ هفته‌ای از هیچ کدام از درس‌ها غافل نشوید تا تعادل برنامه همواره حفظ شود.

حفظ تعادل مطالعاتی قانون و قاعده‌ی خاصی ندارد و هر دانش‌آموز با توجه به میزان مطالعه، سطح درسی خود و نیز دشواری و آسانی مبحثی که می‌خواهد فرابگیرد و هم‌چنین با توجه به بودجه‌بندی آن مبحث در آزمون‌ها و کنکور، باید تعادل را در برنامه‌ی خود حفظ کند.

بهترین ابزاری که دانش‌آموزان کوشا را در امر برقراری تعادل درسی همراهی می‌کند، دفتر برنامه‌ریزی است. در پایان هفته این دفتر را به همراه پشتیبان و اعضای خانواده، به دقت بررسی کنید. ساعت مطالعه‌ی هر درس را به تفکیکِ مطالعه‌ی تستی و تشریحی یادداشت کنید. نمودارهای دایره‌ای دفتر را تکمیل کنید و خودتان قضاوت کنید که توجهتان به درس‌ها آیا به گونه‌ای است که تعادل را در برنامه‌ی شما برقرار کند یا در هفته‌ی پیش رو به تجدید نظر نیاز دارید.

پس از گذشت چند هفته، خودتان به‌راحتی می‌توانید یک برنامه‌ریزی صحیح و متعادل داشته باشید و راه رسیدن به هدف را برای خود سهل و آسان کنید. ما هم در این راه همراه و همگام شما هستیم.