کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 26 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 26 مهر 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


گاهی احساس می‌کنم پس از چند ساعت مطالعه، بازدهی‌ام کاهش یافته است. برای این مشکل چه کنم؟

پاسخ 1- توجه به این موارد کمک می‌کند تا کم‌تر دچار خستگی و کاهش بازده مطالعاتی شوید:

1) کوتاه کردن نوبت‌های مطالعاتی: زمان مطالعه‌ی هر درس را 45 دقیقه تا 1 ساعت در نظر بگیرید.

2) تنوع مطالعاتی: بعد از مطالعه‌ی یک درس اختصاصی، یک درس عمومی یا درسی متفاوت از جهت یادگیری بخوانید.

3) استراحت بین مطالعه: استراحت 10 تا 15 دقیقه‌ای بعد از هر نوبت مطالعاتی و استراحت طولانی‌تر بعد از چند ساعت مطالعه کمک می‌کند تا بازده مطالعاتی بیش‌تری داشته باشید. 

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- برای افزایش تمرکز و بهبود راندمان یادگیری، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

1- بازه‌ی زمانی مطالعه‌ی هر درس را مشخص کنید و از مطالعه‌ی طولانی‌مدت بپرهیزید.

2- متنوع درس بخوانید و بعد از مطالعه‌ی هر درس اختصاصی، یک درس عمومی را مرور و دوره کنید.

3- با حل تمرین و تست به مطالعه‌ی خود جهت دهید.

4- به محض این‌که احساس کردید تمرکز ندارید برای چند دقیقه، مطالعه را متوقف کرده و رفع خستگی کنید.

5- اگر این باور را در خودتان تقویت کنید که در یک زمان تعیین‌شده، کاری بیش‌تر از آن‌چه واقعاً در توان شماست، نمی‌توانید انجام بدهید، همواره تمرکز و آرامش خواهید داشت.

سارا شفافی

پاسخ 3- بهتر است پشت سر هم مطالعه نکنید و بعد از یک ساعت درس خواندن حتماً یک استراحت 10 دقیقه‌ای داشته باشید؛ اما بعد از ده دقیقه ابتدا خلاصه‌ی مطالب خوانده‌شده‌ی قبل را مرور کنید و در ذهن خود طبقه‌بندی مناسبی از مطالب خوانده‌شده انجام دهید و بعد به خواندن مباحث جدید بپردازید. هم‌چنین می‌توانید از وسایل کمک‌آموزشی جذاب مثل جعبه‌ی لایتنر، فلش‌کارت و خلاصه‌درس‌های‌تان برای بالا بردن انگیزه و بازدهی‌تان استفاده کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- مطالعه‌ی مستمر به مدت طولانی باعث خستگی ذهن و کاهش یادگیری می‌شود. باید بازه‌های مطالعه و استراحت را به صورت منطقی در برنامه‌ی خود قرار دهید؛ مثلاً بعد از 5/1 ساعت مطالعه، 15 دقیقه استراحت برای خودتان در نظر بگیرید. کسانی که زودتر خسته می‌شوند یا تمرکز آن‌ها کم‌تر است باید بازه‌های مطالعاتی را کوتاه‌تر در نظر بگیرند؛ مثلاً 1 ساعت مطالعه و 10 دقیقه استراحت و به مرور زمان می‌توانند این بازه را تا 5/1 ساعت افزایش دهند. البته در درس‌های عمومی و اختصاصی هم این بازه‌ها می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند.

محمد کتابدار

پاسخ 5- اره‌ها را تیزتر کنید. مغز شما نیاز به استراحت دارد. طوری برنامه‌ی مطالعاتی خود را بنویسید که به ازای هر 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه به خودتان استراحت دهید. قطعاً پس از این زمان بهتر می‌توانید مطالعه کنید و یادگیری شما افزایش خواهد یافت. در بازه‌های استراحت نیز سعی کنید از خواندن مطالب یا تماشای تلویزیون خودداری کنید. در پایان به تنوع متعادل درس‌ها در برنامه‌ی مطالعاتی خود توجه داشته باشید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 6- بازه‌های مطالعاتی باید مناسب و متناسب باشند. بدین معنا که شما باید به تعادل‌ها توجه ویژه داشته باشید.

- تعادل مطالعه‌ی تشریحی و تست

- تعادل در تمرین‌های تشریحی و تمرین تست‌های چهارگزینه‌ای

- تعادل مطالعه‌ی درس‌های عمومی و اختصاصی

- افراط و تفریط نداشتن در مطالعه‌ی درس‌های مختلف

رعایت همین تعادل‌ها به شما کمک می‌کند که اولاً ذهن آماده‌تری داشته باشید و نمودار ذهنی و یادگیری شما افت نکند و ثانیاً دچار خستگی ذهنی نمی‌شوید. البته در بین بازه‌های مطالعاتی زمان استراحت مشخص هم قرار دهید. معمولاً بین 10 تا 15 درصد هر بازه را به استراحت اختصاص دهید.

بهادر جبلی

پاسخ 7- کاهش بازدهی مطالعه بعد از چند ساعت مطالعه‌ی پی‌درپی، امری طبیعی است. برای این منظور می‌توانید بعد از هر 1 ساعت مطالعه چند دقیقه استراحت فیزیکی مثل یک حرکت کششی داشته باشید (و نه تلفن حرف زدن یا استفاده از موبایل و غیره که تمرکز شما را از بین ببرد) و بعد از 3 ساعت مطالعه کمی بیش‌تر استراحت کنید و ترجیحاً درس خود را عوض کنید؛ زیرا خواندن فقط یک درس پشت سر هم (بقچه‌ای درس خواندن) بازدهی را نیز کاهش می‌دهد.

ستاره تقی‌زاده