کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 26 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


گاهی احساس می‌کنم پس از چند ساعت مطالعه، بازدهی‌ام کاهش یافته است. برای این مشکل چه کنم؟

پاسخ 1- توجه به این موارد کمک می‌کند تا کم‌تر دچار خستگی و کاهش بازده مطالعاتی شوید:

1) کوتاه کردن نوبت‌های مطالعاتی: زمان مطالعه‌ی هر درس را 45 دقیقه تا 1 ساعت در نظر بگیرید.

2) تنوع مطالعاتی: بعد از مطالعه‌ی یک درس اختصاصی، یک درس عمومی یا درسی متفاوت از جهت یادگیری بخوانید.

3) استراحت بین مطالعه: استراحت 10 تا 15 دقیقه‌ای بعد از هر نوبت مطالعاتی و استراحت طولانی‌تر بعد از چند ساعت مطالعه کمک می‌کند تا بازده مطالعاتی بیش‌تری داشته باشید. 

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- برای افزایش تمرکز و بهبود راندمان یادگیری، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

1- بازه‌ی زمانی مطالعه‌ی هر درس را مشخص کنید و از مطالعه‌ی طولانی‌مدت بپرهیزید.

2- متنوع درس بخوانید و بعد از مطالعه‌ی هر درس اختصاصی، یک درس عمومی را مرور و دوره کنید.

3- با حل تمرین و تست به مطالعه‌ی خود جهت دهید.

4- به محض این‌که احساس کردید تمرکز ندارید برای چند دقیقه، مطالعه را متوقف کرده و رفع خستگی کنید.

5- اگر این باور را در خودتان تقویت کنید که در یک زمان تعیین‌شده، کاری بیش‌تر از آن‌چه واقعاً در توان شماست، نمی‌توانید انجام بدهید، همواره تمرکز و آرامش خواهید داشت.

سارا شفافی

پاسخ 3- بهتر است پشت سر هم مطالعه نکنید و بعد از یک ساعت درس خواندن حتماً یک استراحت 10 دقیقه‌ای داشته باشید؛ اما بعد از ده دقیقه ابتدا خلاصه‌ی مطالب خوانده‌شده‌ی قبل را مرور کنید و در ذهن خود طبقه‌بندی مناسبی از مطالب خوانده‌شده انجام دهید و بعد به خواندن مباحث جدید بپردازید. هم‌چنین می‌توانید از وسایل کمک‌آموزشی جذاب مثل جعبه‌ی لایتنر، فلش‌کارت و خلاصه‌درس‌های‌تان برای بالا بردن انگیزه و بازدهی‌تان استفاده کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 4- مطالعه‌ی مستمر به مدت طولانی باعث خستگی ذهن و کاهش یادگیری می‌شود. باید بازه‌های مطالعه و استراحت را به صورت منطقی در برنامه‌ی خود قرار دهید؛ مثلاً بعد از 5/1 ساعت مطالعه، 15 دقیقه استراحت برای خودتان در نظر بگیرید. کسانی که زودتر خسته می‌شوند یا تمرکز آن‌ها کم‌تر