خوب بخوانید، خوب یاد بگیرید (1)

هنگامی که حرف کنکور در میان است به اصل مهمی برخورد می‌کنیم به نام درس‌های امتحانی و نحوه‌ی مطالعه‌ی آن‌ها.

خوب بخوانید، خوب یاد بگیرید (1)

هنگامی که حرف کنکور در میان است به اصل مهمی برخورد می‌کنیم به نام درس‌های امتحانی و نحوه‌ی مطالعه‌ی آن‌ها. هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان ماه‌ها قبل از کنکور شروع به مطالعه می‌کنند اما در پایان  پس از اعلام نتایج تعداد بی‌شماری از داوطلبان از نتایج خود راضی نیستند و اگر از آن‌ها علت را جویا شویم می‌گویند از نحوه‌ی مطالعه‌ی خود راضی نیستند. برای این مشکل راهکارهای متفاوتی وجود دارد که به یکی از آن‌ها اشاره می‌کنم.

یکی و شاید اساسی‌ترین راهکار، توجه ویژه به هدف است. دقت کرده‌اید افرادی که در زندگی هدف ویژه‌ای دارند و برای آن تلاش می‌کنند چه اندازه موفق‌تر از افرادی هستند که بدون هدف به زندگی خود ادامه می‌دهند؟

اکنون یک فرد کنکوری را در نظر بگیرید. به نظر شما اگر داوطلب کنکوری با داشتن هدف، خود را برای کنکور آماده کند مطالب را بهتر یاد می‌گیرد یا داوطلبی که بدون انگیزه و هدف مسیر را طی می‌کند؟

اکنون برای این‌که به نتیجه‌ی بهتر از مطالعه برسید قبل از مطالعه به هدف خود بیندیشید. افراد هدفمند چند لحظه قبل از مطالعه به هدف خود فکر می‌کنند. بعد از چند لحظه خود را در دانشگاه یا رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود تصور می‌کنند. قطعاً با این کار انگیزه‌ی خود را افزایش می‌دهند و بسیار پرانرژی شروع به درس خواندن می‌کنند. پس دیگر دشواری راه را نمی‌بیینند یا آن را به‌راحتی می‌پذیرند؛ زیرا هدف دارند و بسیار فعال‌تر از قبل برای رسیدن به آن تلاش خواهند کرد. آن‌چه شما را افسرده و ناراحت می‌کند این است که نپذیرید که هر راهی با دشواری همراه است. اگر قرار است روزی سی صفحه مطالعه داشته باشید و با سختی و رنج آن را بخوانید و لذت نهایی را فراموش کنید، مطالب را به‌خوبی یاد نمی‌گیرید. باید به یاد داشته باشید آن‌چه شما را به تلاش و کوشش مستمر وامی‌دارد میل به جذب لذت‌هاست. کسانی که از کوه بالا می‌روند و قله فتح می‌کنند هرگز به سختی راه فکر نمی‌کنند که زود خسته شوند، بلکه همیشه به لحظه‌ی رسیدن به قله می‌اندیشیند. پس اگر شما هدف داشته باشید سختی راه را نخواهید دید، بلکه در ذهن خود موفقیت نهایی را خواهید دید.

توجه به لذت‌ها در انسان ایجاد تمرکز و انگیزه خواهد کرد. پس با هدف و انگیزه در تمام مراحل زندگی، زندگی کنید.