نکته‌هایی در مورد برنامه راهبردی و دفترچه آزمون چهارم انسانی

نکته‌هایی در مورد برنامه‌ی راهبردی و دفترچه‌ی آزمون مقطع چهارم انسانی

نکته‌هایی در مورد برنامه راهبردی و دفترچه آزمون چهارم انسانی

نکته‌هایی در مورد برنامه‌ی راهبردی و دفترچه‌ی آزمون مقطع چهارم انسانی

دانش‌آموزان و پشتیبانان لطفاً به موارد زیر توجه داشته باشید:

برنامه‌‌ی راهبردی آزمون‌های سال چهارم انسانی در 3 برگ پشت و رو منتشر شده‌است و هر برگ شامل دو صفحه‌ی نیم‌سال اول و دوم می‌باشد.

برگه‌ی اول: برنامه‌ی درس‌های عمومی

پاسخ‌گویی به تمام سؤال‌های درس‌های عمومی در هر آزمون اجباری است.

برگه‌ی دوم: برنامه‌ی درس‌های اختصاصی پیش‌دانشگاهی و پایه‌ی مستقل

پاسخ‌گویی به تمام سؤال‌های درس‌های پیش‌دانشگاهی و پایه مستقل در هر آزمون اجباری است.

درس‌هایی که با رنگ آبی در برنامه‌ی آزمون مشخص شده‌اند بیان‌گر آن است که در این درس‌ها آزمون شاهد یا گواه خواهیم داشت که شامل 20 سؤال است. 10 سؤال اول سوال‌های تألیفی (طراحی) و 10 سؤال دوم سؤال‌های شناسنامه‌دار (سؤالات آزمون‌های سراسری و کانون در کتاب آبی که دارای سطح دشواری شناسایی شده‌ می‌باشند.) هستند که برای هریک از این ده سؤال درصد جداگانه‌ای در کارنامه منظور می‌شود.

در سال چهارم انسانی امکان برگزاری آزمون شاهد در 5 درس مهم ریاضی، ادبیات، عربی، اقتصاد و روان‌شناسی را داریم.

در آزمون‌های در طول سال تنها یک درس آزمون شاهد(گواه) دارد اما در آزمون‌های جمع‌بندی پیش و پایه(25 دی، 9 بهمن، 7 فروردین و 20 فروردین) آزمون شاهد برای 3 درس به‌طور هم‌زمان برگزار می‌شود.

برگه‌ی سوم: برنامه‌ی زوج‌درس‌ها

داوطلبین باید از میان دو درس ارائه شده، یک درس را در نیم سال اول و دیگری را در نیم سال دوم مورد مطالعه قرار دهند. درس‌های ریاضی سال سوم و آمار و مدل‌سازی ـ تاریخ ادبیات (1) و (2) ـ منطق و فلسفه‌ی سال سوم ـ جامعه‌شناسی (1) و (2) ـ تاریخ پایه و جغرافیای پایه زوج درس هستند.

برگزاری آزمون

در روز برگزاری آزمون ابتدا به شما دفترچه‌ی سؤال‌های عمومی داده می‌شود. دفترچه‌ی سؤال‌های عمومی رشته‌ی انسانی با سایر گروه‌ها (ریاضی و تجربی) متفاوت است بنابراین توجه داشته باشید که بر روی دفترچه‌ی سؤال، گروه انسانی قید شده باشد. مدت پاسخ‌گویی به سؤال‌های عمومی یک ساعت است.

بعد از پایان زمان پاسخ‌گویی به سؤالات عمومی، دفترچه‌ی سؤال‌های اختصاصی توزیع می‌شود مدت زمان پاسخ‌گویی به سؤال‌های اختصاصی 165 دقیقه می‌باشد.

در انتهای آزمون داوطلبان باید دفترچه‌ی پاسخ و آزمون غیرحضوری را از پشتیبان خود دریافت کنند.

برای گروه چهارم انسانی دو دفترچه‌ی پاسخ وجود دارد:

1- دفترچه‌ی پاسخ مشترک با سایر گروه‌ها (ریاضی، تجربی و …) که پاسخ سؤال‌های ادبیات پیش‌دانشگاهی، معارف و زبان‌انگلیسی را باید از این دفترچه ملاحظه کنند.

2- دفترچه‌ی پاسخ اختصاصی که شامل پاسخ ادبیات عمومی، عربی پایه و سؤال‌های اختصاصی است.

دفترچه‌ی غیر حضوری متناظر با آزمون سال گذشته است که برای آمادگی دانش‌آموزان برای مبحث آزمون بعدی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. داوطلبان می‌توانند برای دیدن پاسخ تشریحی آزمون غیر حضوری به سایت کانون و صفحه‌ی شخصی خود مراجعه نمایند.

* مواردی که در رابطه با برگزاری آزمون بیان شد در موردآزمون‌های جمع‌بندی پیش و پایه (25 دی، 9 بهمن، 7 فروردین و 20 فروردین) صدق نمی‌کند.

در هفته‌ی قبل از برگزاری آزمون حتما ویژگی‌های (تعداد سؤالات، مدت زمان پاسخ‌گویی و …) مربوط به آن را در سایت کانون مشاهده نمایید.