کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 25 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 25 مهر 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


من پس از هر آزمون نکات مهم را در همان دفترچه‌ی سؤال مشخص می‌کنم. آیا باز هم نیاز به نوشتن کتاب خودآموزی هست؟

پاسخ 1- این‌که آزمون را بررسی می‌کنید بسیار خوب است. وقتی در کتاب خودآموزی می‌نویسید درواقع آموخته‌های کامل و ناقص خود را درس‌محور جمع‌آوری می‌کنید و در آزمون‌های جمع‌بندی می‌توانید برای هر درس از این نکات استفاده کنید؛ اما نوشتن در دفترچه‌ی آزمون، امکان استفاده از نکات را به صورت درس‌محور فراهم نمی‌کند؛ ضمن این‌که اگر بخواهید دوباره سؤالات را حل کنید و از خود امتحان بگیرید دفترچه‌ای شلوغ و نامنظم خواهید داشت.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 2- نیاز به کتاب خودآموزی زمانی بیش‌تر احساس می‌شود که شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن بخواهید مهم‌ترین مطالب را مورد مطالعه قرار دهید. هر چند نوشتن نکات مهم در دفترچه‌ی آزمون می‌تواند مفید باشد اما به علت این‌که وقت زیادی از شما می‌گیرد و شما را دچار آشفتگی می‌کند، بهترین روش استفاده از کتاب خودآموزی است.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 3- کتاب خودآموزی کتابی است که نویسنده‌ی آن خود شما هستید؛ به طوری که پس از هر آزمون نکات مهم آزمون، سؤالات مهم و سؤالاتی را که اشتباه پاسخ داده‌اید در این کتاب می‌نویسید و در طول سال این کتاب توسط خود شما نوشته و تکمیل می‌شود. یکی از محاسن بزرگ آن در کنار هم‌ قرار گرفتن مطالب مهم هر درس است و شما در زمان نیاز می‌توانید به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید و مطالعه کنید؛ ولی چنان‌چه نکات مهم را در دفترچه‌ی سؤالات، مشخص کنید، دسترسی به آن‌ها و مطالعه در هنگام نیاز دشوارتر خواهد بود و از پیوستگی لازم نیز برخوردار نخواهد شد.

محمد کتابدار

پاسخ 4- با نوشتن نکات مهم در کتاب خودآموزی، سرنخ‌هایی برای بازیابی به جا می‌گذارید. منظور از سرنخ‌های بازیابی، نکات مهم و کلیدواژه‌هایی هستند که با نوشتن، ماندگاری آن‌ها طولانی‌تر می‌شود. این سرنخ‌ها هنگام مطالعه و پاسخ دادن به تمرین‌ها و تست‌ها به کمک شما می‌آیند و درک مطالب و انتخاب راه‌حل‌های مناسب را ساده‌تر می‌کنند. حال آن‌که با مشخص کردن نکات مهم در دفترچه‌ی سؤال این امکان را نخواهید داشت. فراموش نکنید که کمرنگ‌ترین جوهرها از قوی‌ترین حافظه‌ها ماندگارترند.

سارا شفافی

پاسخ 5- خیلی خوب است که شما بعد از آزمون حتماً ارزیابی را انجام می‌دهید و اعتقاد دارید که برای تکمیل فرایند یادگیری، نوشتن برخی مطالب به صورت خلاصه و یادداشت‌برداری و هم‌چنین نوشتن نکات مهم سؤال‌ها، لازم است؛ اما توصیه می‌کنم برای نظم گرفتن ذهنتان این مطالب مهم را در کتاب خودآموزی بنویسید تا برای دوران جمع‌بندی خلاصه‌ای از نکات مهم آزمون‌ها را یک‌جا داشته باشید و به عنوان مرجع بتوانید به آن‌ها مراجعه کنید و به‌راحتی مطالب مهم را مرور کنید. البته می‌توانید کنار تست‌ها یک طبقه‌بندی اولیه (تکنیک ف، ش، ن، م) انجام دهید یا کنار سؤال با شکلک و علامت‌های مخصوص خودتان این طبقه‌بندی را انجام دهید اما بهتر است برای جلوگیری از آشفتگی ذهنی و پیدا کردن انبوه نکات از بین دفترچه‌ها، نکات مهم را در یک جا (کتاب خودآموزی‌تان) جمع‌آوری کنید تا دسترسی به آن‌ها ساده‌تر باشد.

فرناز طالبی

پاسخ 6- کتاب خودآموزی گنجینه‌ای از آموخته‌هاست اما یک‌جا و متمرکز. درواقع بررسی سؤالات پس از آزمون از تکنیک‌های مؤثر کاهش اشتباهات شماست، اما اگر به صورت پراکنده و نکته‌محور در دفترچه‌ی سؤالات نوشته شوند، عدم دسترسی کامل و تثبیت مطالب اجتناب‌ناپذیر است.

بهادر جبلی

خرید کتاب