نحوه‌ی انتخاب زوج درس‌ها در برنامه‌ی راهبردی گروه چهارم انسانی

نحوه‌ی انتخاب زوج درس‌ها در برنامه‌ی راهبردی گروه انسانی

نحوه‌ی انتخاب زوج درس‌ها در برنامه‌ی راهبردی گروه چهارم انسانی

نحوه‌ی انتخاب زوج درس‌ها در برنامه‌ی راهبردی گروه چهارم انسانی

دانش‌آموزان سال چهارم انسانی در میان 8 درسی که به صورت زوج در برنامه‌ی راهبردی ارائه شده‌اند (درس‌های ریاضی سال سوم و آمار و مدل‌سازی ـ تاریخ ادبیات (1) و (2) ـ منطق و فلسفه ـ جامعه‌شناسی (1) و (2) ـ تاریخ پایه و جغرافیای پایه زوج درس هستند.) به شما حق انتخاب می‌دهیم تا با توجه به شناختی که از خود دارید از میان زوج‌درس‌های ارائه شده دست به انتخاب بزنید.

اگر دانش‌آموزی هستید که:

1. مدرسه‌ی شما خود برنامه‌ی خاصی برای مطالعه‌ی درس‌های پایه و از جمله زوج‌درس‌ها دارد؛ به‌عنوان مثال، در نیم‌سال اول منطق و در نیم‌سال دوم، فلسفه‌ی سال سوم را مطالعه و جمع‌بندی می‌کنند؛ توصیه‌ی ما این است که انتخاب شما در راستای تطابق با همان برنامه‌ی مدرسه‌تان باشد.

2. اگر در تابستان در آزمون‌های کانون شرکت داشته‌اید و به‌عنوان مثال درس‌های ریاضی سال سوم را در تابستان مرور نموده‌اید؛ توصیه‌ی ما آن است که در نیم‌سال اول به‌سراغ مطالعه‌ی درس آمار و مدل‌سازی بروید و در نیم‌سال دوم بار دیگر به مطالعه‌ و مرور ریاضی سال سوم که در تابستان خوانده‌اید، بازگردید.

اگر در زمره‌ی دو گروه بالا جای ندارید؛ با راهنمایی‌ها و توصیه‌های ما همراه شوید:

برای انتخاب صحیح از میان زوج‌درس‌ها باید به نکته‌ی مهم زیر توجه داشت؛

نیم‌سال اول تحصیلی نسبت به نیم‌سال دوم اندکی طولانی‌تر است و در آزمون‌های کانون نیز نیم‌سال اول دارای یک آزمون بیش‌تر از نیم‌سال دوم است. هم‌چنین درس‌های انتخاب و مطالعه شده در نیم‌سال اول، دوبار دوره و مرور می‌شوند؛ یک‌بار در بهمن‌ماه (انتهای نیم‌سال اول) و بار دیگر در فروردین‌ماه (تعطیلات نوروز). از سوی دیگر، نیم‌سال اول با توجه به فاصله‌ی بعیدتری که تا برگزاری کنکور دارد، امکان مطالعه‌ی آسوده‌تری را برای دانش‌آموزان فراهم می‌سازد، حال آن‌که در نیم‌سال دوم، دغدغه‌ی دانش‌آموزان و دبیران برای اتمام زودهنگام مطالب درسی سال چهارم و نیز اضطراب ناشی از فرا رسیدن زمان برگزاری کنکور، اندکی فشار روانی بر فضای مطالعه‌ی دانش‌آموزان حاکم می‌سازد که یادگیری مطالب جدید را کمی با دشواری مواجه می‌سازد.

بنابراین، مفید و مؤثر آن است که با توجه به مدت طولانی‌تر مطالعه‌ در آزمون‌های نیم‌سال اول و نیز جو آرام مطالعاتی در این برهه‌ی زمانی، از میان زوج‌درس‌ها، مطالعه‌ی کتاب‌هایی را برای نیم‌سال اول برگزینیم که بودجه‌بندی (تعداد سؤال) و اهمیت بیش‌تری در کنکور سراسری داشته باشند؛ دشوارتر باشند و یادگیری آن‌ها به فراغ بال و آسودگی خاطر بیش‌تری نیازمند باشد؛ حجم مفهومی بیش‌تری داشته‌باشند و مطالعه‌ی آن‌ها نیازمند صرف مدت زمان بیش‌تری باشد؛ مطالب آن‌ها در حافظه‌ی بلند مدت راحت‌تر جای بگیرد و تا زمان کنکور در ذهن باقی بمانند (مطالعه‌ی مطالب اصطلاحاٌ فرّار و نیازمند به حافظه‌ی کوتاه‌مدت در نیم‌سال دوم توصیه می‌شود) تا به بهترین استفاده از نیم‌سال اول برسیم. با تکیه بر این استدلال‌ها توصیه‌ی ما برای انتخاب واحد شما از میان زوج‌درس‌ها چنین است:

توصیه‌ی ما برای نیم‌سال اول:

انتخاب درس‌های: ریاضی سال سوم، تاریخ ادبیات 1، تاریخ ایران و جهان، منطق و جامعه‌شناسی 1

توصیه‌ی ما برای نیم‌سال دوم:

انتخاب درس‌های: آمار و مدل‌سازی، تاریخ ادبیات 2، جغرافیای پایه، فلسفه‌ی سال سوم و جامعه‌شناسی 2