کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)

ویژوال سی شارپ از تعداد زیادی پنجره و منو تشکیل شده است که هر کدام برای انجام کار خاصی به کار می‌روند.

کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)

ویژوال سی شارپ از تعداد زیادي پنجره و منو تشکیل شده است که هر کدام براي انجام کار خاصی به کار می روند. اجازه دهید با

نفوذ بیشتر در محیط ویژوال سی شارپ با این قسمتها آشنا شویم. از مسیر File > New Project یک پنجره فرم ایجاد کنید.

کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)

پنجره اي به شکل زیر نمایش داده خواهد شد.

کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است گزینه Windows Forms Application را انتخاب و یک اسم براي پروژه انتخاب می کنیم و بر روي OKکلیک می کنیم تا صفحه زیر نمایان شود :

کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)

مشخصات فرم بالا عبارت است از :

-1 صفحه طراحی: این صفحه در حکم یک ناحیه براي طراحی فرم هاي ویندوزي شما است. فرم هاي ویندوزي رابط‌هاي گرافیکی بین کاربر و کامپیوتر هستند و محیط ویندوز نمونه بارزي از یک رابط گرافیکی یا GUIاست. شما در این صفحه می توانید کنترلهایی مانند دکمه ها ،برچسب ها و ....به فرمتان اضافه کنید. جزییات بیشتر در مورد فرمهاي ویندوزي و کنترلها و برنامه نویسی شی‌گرا در فصل فرم هاي ویندوزي آمده است. اما توصیه می شود ابتدا مبانی برنامه نویسی را مطالعه کنید.

-2 مرورگر پروژه: (Solution Explorer) Solution Explorer پروژه و فایلهاي مربوط به آن را نشان می دهد.

یک Solution برنامه‌ای که توسط شما ساخته شده است را نشان می دهد. ممکن است این برنامه یک پروژه ساده یا یک پروژه چند بخشی باشد. اگر Solution Explorer در صفحه شما نمایش داده نمی شود می توانید از مسیر View > Other Windows > Solution Explorer و یا با کلیدهاي میانبر Ctrl+Alt+L آنرا نمایان کنید.

اگر چندین پروژه در حال اجرا هستند پروژه اي که با خط برجسته (Bold) نشان داده شده پروژه فعال می باشد و هنگام اجراي برنامه اجرا می شود.

اگر بخواهید پروژه اي را که فعال نیست اجرا کنید، بر روي Solution Explorer کلیک راست کنید و سپس گزینه Set as StartUp Project را انتخاب نمایید. Solution Explorer زیر یک Solution با 2 پروژه را نشان می دهد. هر پروژه شامل فایلها و فولدرهاي مربوط به خود است.

کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)

دکمه اول از سمت چپ در شکل بالا اجازه ویرایش خواص پروژه را به شما می دهد.برخی فایلهاي مربوط به پروژه در Solution Explorer مخفی هستند. می توانید با کلیک بر روي دکمه دوم آنها را نمایان نمایید.دکمه سوم Solution Explorer را بعد از حذف و اضافه کردن فایلها بروز می کند.بقیه دکمه ها بسته به نوع پروژه نمایان شده و کار می کنند. با دو بار کلیک بر روي هر کدام از فایلها در Solution Explorerمی توان محتویات آنها را مشاهده کرد.

3- پنجره خواص(Properties)

کار با ویژوال سی شارپ(قسمت اول)


پنجره خواص (Properties) خواص و رویدادهاي مختلف هر آیتم انتخاب شده اعم از فرم ، فایل ، پروژه و کنترل را نشان می دهد. اگر این پنجره مخفی است می توانید از مسیر View > Other Windows > Properties Window یا کلید میانبر F4آنرا ظاهر کنید. در مورد خواص در درسهاي آینده مفصل توضیح خواهیم داد. خاصیت ها ، ویژگیها و صفات اشیا را نشان می دهند. به عنوان مثال یک ماشین داراي خواصی مانند رنگ ، سرعت، اندازه و مدل است. اگر یک فرم یا کنترل را در صفحه طراحی و یا یک پروژه یا فایل را در SolutionExplorer انتخاب کنید پنجره خواص مربوط به آنها نمایش داده خواهد شد. این پنجره همچنین داراي رویدادهاي مربوط به فرم یا کنترل انتخاب شده می باشد. یک رویداد (event) اتفاقی است که در شرایط خاصی پیش می آید مانند وقتی که بر روي دکمه (button) کلیک و یا متنی را در داخل جعبه متن(text box) اصلاح می کنیم.

کمبو باکس (combo box) شکل بالا که با حرف A نشان داده شده است به شما اجازه می دهد که شی مورد نظرتان (دکمه، فرم و...)را که می خواهید خواص آنرا تغییر دهید انتخاب کنید. این کار زمانی مفید است که کنترلهاي روي فرم بسیار کوچک یا به هم نزدیک بوده و انتخاب آنها سخت باشد. در زیر کمبو باکس بالا دکمه هاي مفیدي قرار دارند. (B) برخی از این دکمه ها در شرایط خاصی فعال میشوند.دکمه اول خاصیت اشیا را بر اساس دسته هاي مختلفی مرتب می کند. دومین دکمه خواص را بر اساس حروف الفبا مرتب می کند که پیشنهاد می کنیم از این دکمه براي دسترسی سریع به خاصیت مورد نظرتان استفاده کنید. سومین دکمه هم وقتی ظاهر می شود که یک کنترل یا یک فرم را در محیط طراحی انتخاب کنیم. این دکمه به شما اجازه دسترسی به خواص فرم و یا کنترل انتخاب شده را می دهد. چهارمین دکمه(که به شکل یک رعد و برق نمایش داده شده) رویدادهاي فرم ویا کنترل انتخاب شده را می دهد. در پایین شکل بالا توضیحات کوتاهی در مورد خاصیت ها و رویداد ها نشان داده می شود. بخش اصلی پنجره خواص (C) شامل خواص و رویدادها است.در ستون سمت چپ نام رویداد یا خاصیت و در ستون سمت راست مقدار آنها آمده است. در پایین پنجره خواص جعبه توضیحات(D) قرار دارد که توضیحاتی درباره خواص و رویدادها در آن نمایش داده می شود.

منبع :