راه دانشگاه 28 - هشت ویژگی مشترک رتبه‌های برتر

موفقیت حاصل انجام لجوجانه‌ی کارهای کوچک و جزئی است. این جمله می‌گوید برای کسب یک نتیجه‌ی عالی در هر حوزه، کارهای لازم و مربوط به آن را به صورت مداوم انجام بده.

راه دانشگاه 28 - هشت ویژگی مشترک رتبه‌های برتر

موفقیت حاصل انجام لجوجانه‌ی کارهای کوچک و جزئی است. این جمله می‌گوید برای کسب یک نتیجه‌ی عالی در هر حوزه، کارهای لازم و مربوط به آن را به صورت مداوم انجام بده. موفقیت در کنکور هم مانند سایر موفقیت‌ها یعنی انجام کارهای تکراری به صورت منظم و مداوم.

وقتی از رتبه‌های برتر کنکور سؤال می‌شود چه کارهایی کرده‌اند که موفق به کسب رتبه‌ی عالی شده‌اند، هر کدام چندین مورد از کارهایی را که با انجام آن‌ها به موفقیت رسیده‌اند بیان می‌کنند. هرچند هر کدام از این دانش‌آموزان موفق، شیوه‌های مختلفی را در بعضی موارد مثل روش مطالعه و تست زدن و... در پیش گرفته‌اند ولی نکته‌ی جالب این است که یک‌سری ویژگی‌ها بین همه‌ی آن‌ها مشترک است؛ ویژگی‌هایی که اساس و لازمه‌ی موفقیت در کنکور است. بهتر است شما هم این ویژگی‌ها را در خود ایجاد یا تقویت کنید تا نتیجه‌ی مطللوبی در کنکور کسب کنید.

ویژگی‌های مشترک رتبه‌های برتر کنکور:

1- هدف مشخص و دقیق: رتبه‌های برتر از همان ابتدا می‌دانستند که چرا درس می‌خوانند. آن‌ها رشته و دانشگاه مورد علاقه‌ی خود را از قبل مشخص کرده و سپس برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند.

2- برنامه‌ریزی: افراد موفق با برنامه‌ریزی به خواسته‌های خود رسیده‌اند. آن‌ها تمام روز را با برنامه سپری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند هیچ چیز مانع اجرای برنامه‌شان شود. برنامه‌ریزی از هدر رفتن زمان گران‌بهای شما جلوگیری می‌کند.

3- کنار گذاشتن مسائل حاشیه‌ای: رتبه‌های برتر در سال سوم و چهارم دبیرستان تنها یک اولویت دارند، آن‌هم ساختن آینده‌ی درخشان است. به همین دلیل آن‌ها تمام مسائل حاشیه‌ای مثل: تلویزیون، موبایل، بیرون رفتن با دوستان و... را فدای هدفشان می‌کنند.

4- ساعت مطالعه و تست بالا: «زیاد بخوان، خوب بخوان» جمله‌ای است که رتبه‌های برتر در پاسخ به سؤال زیاد بخوانیم یا خوب بخوانیم می‌دهند. آن‌ها با توجه به شرایط کلاس‌ها و برنامه‌های‌شان، هر هفته بین 50 الی 70 ساعت درس می‌خوانند و تست می‌زنند. آن‌ها می‌گویند: «هر چه‌قدر هم که درس بخوانی درنهایت باید در کنکور تست بزنی؛ پس از همین حالا تست بزن.»

5- پشتکار: یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت، تداوم و پایداری است. تعداد زیادی از دانش‌آموزان خیلی زود کوتاه می‌آیند اما رتبه‌های برتر به تلاش خود ادامه می‌دهند. درواقع آن‌ها وقت کافی برای تلاش کردن در نظر می‌گیرند تا زحمت‌های‌شان به ثمر بنشیند. پس پشتکار داشته باشید.

6- شرکت در آزمون‌های برنامه‌ای: کنکور یک مسابقه‌ی مهم است. تمام تیم‌های ملی فوتبال قبل از حضور در جام جهانی با برگزاری بازی‌های تدارکاتی، خود را برای جام جهانی آماده می‌کنند. رتبه‌های برتر نیز برای موفقیت در کنکور در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت می‌کنند تا نقاط ضعف و قوتشان را شناسایی کنند.

7- بررسی آزمون: رتبه‌های برتر می‌گویند: «آزمون دادن بدون بررسی مثل این است که در آزمون حضور نداشته‌ای»؛ پس اگر در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت می‌کنید، بررسی آزمون را هم انجام دهید، در غیر این صورت فقط وقت‌تان را هدر داده‌اید.

8- خواب منظم و کافی: باور اشتباه اکثر دانش‌آموزان در مورد رتبه‌های برتر این است که آن‌ها شبانه‌روز درس می‌خوانند و اصلاً نمی‌خوابند؛ در حالی که هرگز چنین نیست. وقتی یکی از رتبه‌های برتر کنکور می‌گوید «من در سال چهارم هرگز 11 شب به بعد را ندیده‌ام» نشان از لزوم خواب منظم و کافی برای یک دانش‌آموز کنکوری است.

یادآوری می‌کنم که این 8 مورد، ویژگی مشترک اکثر رتبه‌های برتر کنکور است. پس اگر می‌خواهید رتبه‌ی برتر کنکور شوید، کارهایی را که رتبه‌های برتر انجام داده‌اند انجام دهید.

«انتخاب هدف و داشتن برنامه، از تلاش و سرعت عمل مهم‌تر است.»