پارگی رباط صلیبی از مهمترین آسیب‌های ورزشی در ورزشکاران

دبیر علمی اولین سمینار فیزیوتراپی ورزشی گفت: بیشترین صدماتی که ورزشکاران در میادین ورزشی به آن دچار می‌شوند پارگی رباط صلیبی قدامی یا ACL است که آمارش به دلایل مختلفی به ویژه در ایران بالا است.

پارگی رباط صلیبی از مهمترین آسیب‌های ورزشی در ورزشکاران

به گزارش ایرنا از انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، دکتر عباس رحیمی با اعلام این خبر افزود: بیشترین آسیب های ورزشی در مفاصل و بافت نرم بدن ایجاد می شود که عمدتاً به دلیل عدم آمادگی ورزشکاران و عدم انجام تست های بدنی مناسب پیش از انجام ورزش های سنگین رخ می دهد.

وی اضافه کرد: بررسی تست های مربوط به میزان قدرت عضلات و مفاصل باید تحت نظر یک فیزیوتراپیست ورزشی انجام شود و همچنین کار با ورزشکاران حرفه ای نیازمند حضور یک تیم قوی است . 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : یکی از مهمترین آسیب های ورزشی ، پارگی رباط صلیبی قدامی در ورزشکاران است و افرادی که دچار این آسیب می شوند به طور متوسط بین 6 تا 9 ماه طول می کشد تا دوباره به زمین بازی برگردند و اگر در این مدت تحت نظر فیزیوتراپیست نباشند ممکن است هیچ وقت قادر به بازگشت به زمین بازی نباشند .

وی اظهار کرد: یکی از دلایلی که افراد بعد از آسیب های ورزشی نمی توانند دوباره به سطح فوتبال یا ورزش حرفه ای قبلی خود برگردند این است که فقط روی سلامت جسمانی افراد کار می شود در حالی که نیاز به درمانهای روانشناسی و حتی برنامه هایی شامل فعالیت های اجتماعی و فرهنگی برای فرد آسیب دیده نیز باید به عنوان درمان مکمل در نظر گرفته شود و دقیقا به همین خاطر یک تیم توانبخشی باید این ورزشکار را به زمین برگردانند.

رحیمی گفت: شعار سمینار امسال را همکاری تیمی ضامن بازگشت سریع و ایمن ورزشکار به زمین انتخاب شده است که برای بازگشت دوباره ورزشکار آسیب دیده به ورزش نیاز به کار تیمی و گروهی است.

اولین سمینار فیزیوتراپی ورزشی با هدف روشنگری برای تیم های ورزشی در روزهای هفتم تا هشتم آبان ماه در هتل المپیک تهران برگزار می شود . 

منبع :