کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 20 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 20 مهر 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونگی پاسخ‌ ما به تست، آیا می‌تواند در اتخاذ روش‌های مطالعه‌ی ما تأثیر داشته باشد؟

پاسخ 1- یکی از توانایی‌هایی که شما می‌توانید به آن دست پیدا کنید کشف بهترین روش‌های مطالعاتی مخصوص شما در هر درس است و برای کشف این روش‌ها می‌توانید با تحلیل آزمون‌ها و تست‌هایی که پاسخ می‌دهید موفقیت هر روش را ببینید و بهترین روش را برگزینید. یادتان باشد هدف از تست زدن یادگیری و نیز میزان آموخته‌هاست و تحلیل تست‌ها و بررسی این‌که به کدام سؤال پاسخ نداده‌اید و علت این عدم پاسخ‌گویی چه بوده است؛ بنابراین از این طریق می‌توانید روش‌های مطالعاتی خود را اصلاح کنید.

محمد کتابدار

پاسخ 2- بررسی و تحلیل آن‌چه انجام داده‌اید برای پیمودن ادامه‌ی مسیر ضروری است. نکته‌ی اول این‌که، تست‌هایی که درست زده‌اید تست‌هایی هستند که یاد گرفته‌اید و روش مطالعه‌ی شما اثربخش بوده است. از این پس هم در هر آزمونِ هم‌مبحث، این تیپ را باید درست پاسخ دهید. تست‌هایی که غلط پاسخ داده‌اید تست‌هایی هستند که فکر می‌کردید درست حل می‌کنید ولی نتوانستید؛ پس دوباره به این مبحث و این تیپِ سؤال برگردید و مطالعه‌تان را تکمیل کنید. نهایتاً برای تست‌هایی که مبحث مربوط به آن را خوانده بودید و نتوانستید پاسخ دهید باید دوباره بخوانید و تمرین کنید و البته روش مطالعه‌ی شما همان روش‌های اثربخش در تست‌های درست خواهد بود.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 3- در مرحله‌ی تسلط شما شروع به تست زدن می‌کنید. برای خودتان می‌توانید قوانینی وضع کنید. مثلاً اگر بتوانید پس از مطالعه‌ی یک مبحث 6 از 10 تست را جواب دهید یعنی بر آن مطلب تسلط پیدا کرده‌اید و اگر کم‌تر از این تعداد جواب دادید می‌توانید استراتژی خودتان را در مطالعه‌ی آن درس تغییر دهید. البته باید فراشناخت از خودتان پیدا کنید که چرا نتوانستید با وجود مطالعه‌ی خوب به این تعداد تست جواب درست دهید. شاید با مرور یا تمرین بیش‌تر بتوانید به تست‌های بیش‌تری جواب دهید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- مهارت حل مسئله به استفاده از تفکر تحلیلی معطوف به هدف بستگی دارد. مهم‌ترین گام برای کسب این مهارت، بازنمایی سؤال است. بازنمایی یعنی فهم بهتر صورت مسئله که گاهی از طریق ترسیم اشکال و تصاویر و عمدتاً از طریق مراجعه به حافظه‌ی آشکار «دانش» صورت می‌پذیرد. برای ارتقای سطح دانش لازم است مطالعه و یادگیری با روش‌های مناسبی انجام شود تا توانایی حل سؤال افزایش یابد. بدیهی است که چگونه درس خواندن و چگونگی پاسخ دادن به تست لازم و ملزوم هم هستند.

سارا شفافی

پاسخ 5- به طور قطع مؤثر است. در حین تست‌زنی مسلماً روش‌های تست‌زنی و مطالعه‌ی شما بازیابی می‌شود. درحقیقت در طی فرایند تست‌زنی و پاسخ‌گویی به سؤالات، دانش‌آموز اطلاعات علمی خود را از کانال‌های مختلف یادگیری قبلی می‌آزماید؛ این‌که روش‌های مطالعه‌اش تا چه میزان تأثیرگذار بوده‌اند و نیاز به تغییر دارند یا خیر.

بهادر جبلی

پاسخ 6- چگونگی پاسخ‌گویی شما به تست‌ها، مسیر و روش مطالعه‌ی شما را مشخص می‌کند. باید به آزمون دادن، بررسی سؤال‌ها بعد از آزمون و مطالعه‌ی بعد از آزمون، به دیدِ یک فرایندِ یادگیری نگاه کنید. شما برای آزمون دادن مباحثی را مطالعه می‌کنید؛ هنگام آزمون دادن در ذهن خود، تست‌ها را طبقه‌بندی اولیه‌ای می‌کنید (تکنیک ف-،ش، ن، م) و بعد از آزمون و هنگام ارزیابی تست‌ها طبقه‌بندی مجددی از تست‌ها انجام می‌دهید و تصمیم می‌گیرید که چگونه کتاب خودآموزی خود را با توجه به این دو طبقه‌بندی، تکمیل کنید. سپس تصمیم می‌گیرید در بعضی مباحث باید یادگیری‌تان را عمیق‌تر کنید. در برخی سرفصل‌ها بیش‌تر تمرین تشریحی (یا تست بیش‌تر) حل کنید و ممکن است در جاهایی نیاز داشته باشید که دقت و سرعت خود را تصحیح کنید یا ممکن است تصمیم بگیرید از منابع برنامه‌ای برای مباحث مختلف استفاده کنید.

فرناز طالبی