13 دلیل برای انجام ورزش‌هایی که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شوند

ایجاد آمادگی جسمانی با انجام ورزش نباید زیاد پیچیده باشد. ورزش‌های ساده‌ای که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شوند، بهترین تمرینات برای افزایش قدرت، انعطاف پذیری و سلامتی هستند.

13 دلیل برای انجام ورزش‌هایی که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شوند

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از My fitness pal، این ورزش‌ها نیاز به تجهیزات زیاد و هزینه خاصی ندارند.

دلایل زیر نشان می‌دهند که چرا باید این نوع حرکات ورزشی را در برنامه خود قرار دهید:

1. این نوع حرکات ورزشی بسیار موثر هستند. حرکات ورزشی پلایومتریک در زمان کوتاه، آمادگی جسمانی را افزایش می‌دهند. از آجایی که برای انجام این حرکات وسیله خاصی نیاز نیست می‌توان راحت‌تر آنها را انجام داد. برای مثال ورزش‌های HIIT (کوتاه مدت و شدید) نتایج بسیار خوبی دارند.

2. ورزش‌هایی که با وزن خود بدن انجام می‌شوند هم قدرتی و هم قلبی – عروقی محسوب می‌شوند. انجام ورزش‌هایی از جمله برپی، شنای سوئدی و لانتز هم ضربان قلب را بالا می‌برند و هم بر روی قدرت ماهیچه ها کار می‌کنند.

3. با انجام این ورزش‌ها چربی‌ها سریع‌تر می‌سوزند. تنها انجام چند دقیقه ورزش‌هایی که متکی بر وزن بدن هستند می‌توان سوخت و ساز را بالا ببرد. حتی چند ساعت بعد از ورزش نیز همچنان سوخت و ساز بدن بالا خواهد بود.

4. این ورزش‌ها برای افراد مختلف با آمادگی جسمانی مختلف چالش ایجاد می‌کنند. افزایش تعداد تکرار حرکات، کم و زیاد کردن سرعت، کم و زیاد کردن زمان استراحت، انجام حرکات پرشی و ... راه‌هایی برای ایجاد چالش در این ورزش‌ها هستند. با ایجاد این تغییرات ساده فرد می‌تواند بیشتر پیشرفت کند.

5. با انجام این ورزش‌ها بالاتنه قدرتمند می‌شود. بالا تنه تنها عضلات شکم نیست. حداقل 29 عضله در این ناحیه وجود دارد. با انجام این حرکات شما می توانید آمادگی جسمانی بیشتری در بالا تنه داشته باشید، ناراحتی در ناحیه کمر را کم کنید و کارایی را به صورت کلی افزایش دهید.

6. این نوع ورزش‌ها انعطاف پذیری را افزایش می‌دهند و قدرت بدن را بالا می برند. این نوع حرکات احتمال آسیب‌دیدگی‌ ورزشی را کاهش می‌دهند. برای مثال ورزش یوگا باعث افزایش انعطاف پذیری و قدرت می‌شود.

7. اگر از چند نفر بپرسید که چرا ورزش نمی‌کنند اغلب می‌گویند که زمان برای این کار را ندارند. برای انجام ورزش‌هایی که با وزن بدن انجام می‌شوند نیازی به جای بزرگ و تجهیزات خاصی نیست. این حرکات ورزشی را می‌توان در خانه نیز انجام داد.

8. این حرکات ورزشی تعادل را افزایش می‌دهند. این حرکات با افزایش آگاهی از بدن و کنترل بر روی بدن تعادل را افزایش می‌دهند.

9. ورزش‌هایی که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شوند متنوع هستند. بنا‌بر‌این ایجاد خستگی نمی‌کنند.

10. این ورزش‌ها را می‌توان با حرکات ورزشی دیگر تلفیق کرد و ورزش‌هایی که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شوند را می‌توان در داخل یا خارج از خانه انجام داد و همراه با آنها ورزش‌های قدرتی یا هوازی را نیز انجام داد.

11. انجام این ورزش‌ها نیاز به رفتن به باشگاه ندارند و کاملا بدون هزینه می‌توان آنها را انجام داد.

12. انجام این ورزش‌ها از ایجاد آسیب‌دیدگی‌ جلوگیری می‌کند. آسیب‌دیدگی‌ یکی از مشکلاتی است که باعث می‌شود افراد زیادی ورزش کردن را کنار بگذارند. ورزش‌هایی که با تکیه بر وزن بدن انجام می‌شوند بی خطر هستند. حتی بعضی از این ورزش‌ها برای ریکاوری نیز مناسب هستند.

13. این ورزش‌ها خوب نتیجه‌ می‌دهند ، زیرا بر روی ماهیچه‌ها و مفاصل مختلف بدن کار می‌کنند. ورزش‌هایی همچون شنای سوئدی و لانژ برای افزایش قدرت بدن مناسب هستند.

منبع :