تایچی ورزشی مناسب برای بیماران مبتلا به امراض مزمن

افرادی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند می‌توانند با انجام تایچی کیفیت زندگی و کارایی فیزیکی خود را افزایش دهند.

تایچی ورزشی مناسب برای بیماران مبتلا به امراض مزمن

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از سایت MNT، بر اساس مطالعات گذشته ، ورزش تایچی برای افرادی که بیماری‌های مزمن مانند سرطان یا آرتروز دارند مناسب است. این ورزش توانایی راه رفتن را افزایش می‌دهد. بدن را قدرتمند می‌کند و از میزان درد در بیماران می کاهد.

مطالعاتی که در مجله انگلیس پزشکی ورزشی منتشر شده است نشان داده است که حرکات آرام تایچی که ریشه در ورزش‌های رزمی چینی دارد برابر افراد میانسال و سالمندی که مشکلات خاصی دارند مناسب است.

مدیر این تحقیقات ما از دانشگاه کلمبیا ونکوور در صحبت‌های خود با رویترز گفت: بیشتر افراد سالمند بیش از یک مشکل مزمن دارند. باید تاثیر و فواید درمان‌ها را بر تمامی مشکلات بررسی کرد.

محققان 33 تحقیق مختلف درباره تاثیرات تایچی را بررسی کردند. افراد مورد بررسی در این تحقیقات بیماری‌هایی از جمله سرطان، نارسایی قلبی، آرتروز و بیماری مزمن ریوی داشتند.

تایچی بر کنترل تنفس و انجام حرکات آرام و روان تاکید دارد. این ورزش تمرکز و تعادل را بهبود می‌بخشد.

در تمامی این تحقیقات بیش از 1500 فرد بیمار مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان بررسی کردند که تایچی چه تاثیری بر توانایی پیاده روی، قدرت عضلات، سرعت نشستن و برخاستن و کیفیت زندگی این افراد دارد.

محققان همچنین به تاثیر تایچی بر نشانه های بیماری‌ها از جمله درد، سفتی مفاصل و مشکلات تنفسی توجه کردند.

آنها دریافتند با انجام تایچی توانایی پیاده روی در افرادی که نارسایی قلبی و مشکلات تنفسی داشتند بهبود یافت. تایچی باعث کاهش افسردگی در بیماران نارسایی قلبی می‌شود.

در بیماران مبتلا به آرتروز تایچی باعث افزایش کارایی فیزیکی و کیفیت زندگی شد. در این افراد با انجام تایچی درد و سفتی مفاصل کمتر شد.

یکی از محققان می‌گوید: حرکات تایچی را می‌توان با توجه به شرایط فیزیکی فرد تغییر داد و هر فردی می‌تواند در محدوده توانایی خود این ورزش را انجام دهد. این ورزش برای افرادی که محدودیت‌های فیزیکی دارند مناسب است.

یکی از نکات مثبت تایچی این است که گام برداشتن در این ورزش با ورزش‌های دیگر متفات است. در این ورزش ابتدا فرد یک گام بدون انتقال وزن بر می‌دارد و سپس وزن را بر روی پای جلویی منتقل می‌کند. این حرکت باعث افزایش قدرت عضلات زانو، تعادل و تراکم استخوان‌ها می‌شود.

منبع :