چرا افراد دچار بی نظمی می‌شوند؟

یک روان شناس گفت: دلایل بی نظمی در افراد متفاوت است اما رفتار والدین در این مشکل نقش مهمی دارد.

چرا افراد دچار بی نظمی می‌شوند؟

دکتر ربابه غفار تبریزی روان شناس در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: افراد مطیع و با سرشت مضطرب برای اینکه مورد باز خواست و تنبیه والدین منظم قرار نگیرند سعی به برقراری نظم دارند.

وی تصریح کرد: والدین مرتب و منظم به طور معمول فرزندان منظمی دارند اما در برخی موارد این گونه نبوده چرا که فشار زیاد و تجاوز کردن به حریم خصوصی فرزندان موجب بی نظمی فرزندان می‌شود.

غفار تبریزی عنوان کرد: وسواسی بودن والدین ، معمولا باعث دچار شدن  فرزندان به این مشکل می‌شود اما گاهی فرزندان به هنگام بلوغ وکسب هویت مستقل واکنش  منفی در برابر والدین وسواسی نشان داده و بی نظم می شوند.

وی خاطر نشان کرد: البته لازم به ذکر است که  بحران بلوغ  ،بی نظمی به همراه  می‌آورد چون نوجوان به دلیل تغییرات جسم و روانش در گیر و پریشان خاطر شده که این امر طبیعی است.

غفار تبریزی یاد آور شد: افرادی هم به خاطر داشتن مشکلات روحی و روانی و پریشانی خاطر دچار بی نظمی می‌شوند؛ بهتر است برای رفع این  مشکل به روان شناس مراجعه کنند.

این روان شناس تاکید کرد: در صورتی که بی نظمی سبب بروز اختالات در وضعیت تحصیلی، شغلی، خانوادگی و اجتماعی افراد شده  و در محل کار، دانشگاه و خانواده مورد باز خواست  قرار می‌گیرند مراجعه به روان شناس یا مشاور ضروری است.

منبع :