شفا‌بخشی را در چشمه‌های آبگرم تجربه کنید

نیروی معجزه آسا و شفا بخش آب در بسیاری از کتب قید شده است و تاثیرات درمانی زیاد چشمه‌های آب گرم بر سلامت انسان موثرند.به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سفر اخیرمان به اردبیل قبل از ورودی شهر به تابلویی برخوردیم که نوشته بود «شهر سیاحتی سرعین ۲۵ کیلومتر». کنجکاو شدیم که این شهر برای چه سیاحتی شده و توریست‌های زیادی را به خود جذب کرده است، به همین دلیل به آنجا رفتیم و دیدیم این شهر از مهم‌ترین مراکز استقرار چشمه‌های آب گرم در ایران است و در تابلوهای متعدد آنجا از خواص درمانی این چشمه‌ها گفته شده است. 

کشور ما با دارا بودن منابع بسیار زیاد و متفاوت از چشمه‌های آبگرم و معدنی از جمله کشورهایی است که با سرمایه گذاری مناسب از پتانسیل موجود می‌تواند بهره وری خوبی داشته باشد. معروف‌ترین این چشمه‌ها در کشور در محلات، سرعین، رامسر، سمنان و.. قرار دارند. 

شاید شماهم تا به حال از حمام آبگرم برای خلاصی از درد دست و پا یا شایدم برای هوشیار کردن بدنتان استفاده کرده باشید، قدرت سودمندی آب از زمان‌های قدیم برای ایجاد آرامش، تحریک جریان خون، حذف آلودگی‌ها از پوست، کاهش درد و درمان بیماری‌ها ارزشمند بوده است و پزشکان در درمان بیماری‌ها و سلامت مردم از آن استفاده می‌کردند. 

آب‌های گرم جوشنده از زمین

چشمه آب گرم یا چشمه گرمایی مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می‌شود و بخاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی آب بعضی از این چشمه‌ها، عده‌ای از آن‌ها استفاده درمانی می‌کنند. 

دکتر حسن اکبری محقق طب اسلامی ایرانی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره چشمه‌های آب گرم می‌گوید: هر چشمه‌ای که توسط انر‍‍‍‍ژی زمین گرمایی گرم شود یا هر چشمه‌ای که دمای آب آن از دمای محیط بالا‌تر باشد را چشمه آب گرم تعریف می‌کنند که البته تعاریف متعدد دیگری هم برای آن بیان شده است. از آنجا که حلالیت آب گرم بالا‌تر است املاح موجود در چشمه‌های آبگرم بسیار بالاست. 

وی افزود: این املاح بسته به ساختار زمین‌شناسی منطقه می‌تواند شامل یون‌های مختف مانند کلسیم، لیتیوم و حتی رادیوم و گوگرد متفاوت باشند. 

ییلاق با طعم گوگرد

دکتر اکبری گفت: به دلیل اعتقاد عامیانه به خواص طبی بعضی املاح چشمه‌های آب گرم، اغلب آن‌ها به مقاصد گردشگری با هدف درمانی تبیدل شده‌اند. اما باید توجه داشت که در روایات استفاده از چشمه‌های آب گرم حاوی درصد بالای گوگرد و مواد شیمیایی اصلا تایید نشده است، همچنان که از لحاظ علمی هم این مسئله وجود دارد که چون منشا این چشمه‌ها از لایه‌های داخلی زمین است گوگرد و مواد شیمیایی آن‌ها می‌توانند عوارضی را داشته باشند. 

وقتی قدرت درمان کنندگی افزایش می‌یابد

برای به دست آوردن آب جوشیده یکبار جوشاندن آن کافی است ولی اگر آب جوشیده را سرد کنید و دوباره بجوشانید به ازای هربار جوشیدن، قدرت درمان کنندگی آن بیشتر می‌شود. 

این متخصص طب سنتی اظهار داشت: برخلاف اصطلاحی که در جامعه رواج پیدا کرده املاح آب بخاطر جوشیدن گرفته نمی‌شود بلکه در اثر جوشیدن تغییراتی در آب صورت می‌پذیرد که اگر مضراتی وجود داشته باشد از آب کنده شده و آب سنگین به آب سبک تبدیل می‌گردد و در روده و معده قسمت‌های از آن جذب و دیگر قسمت‌هایش جذب نمی‌گردد. 

وی تاکید کرد: عمده خواص درمانی چشمه‌ها در گرمایی است که از آن‌ها به بدن می‌رسد چرا که سلول‌های بدن برای بهتر کار کردن به انرژی و گرما احتیاج دارند. 

چشمه‌هایی شفابخش

اصولا خواص درمانی چشمه‌های آب گرم و آب‌های معدنی به عوامل گوناگونی مثل خواص فیزیکی، شیمیایی، درجه حرارت و گازهای مختلف رادیواکتیویته بستگی دارد. علاوه بر آن گردش و تفریح و زندگی در محیط سالم و به دور از هزگونه آلودگی در بهبود بسیاری از بیماری‌ها کمک نموده و کار درمان را تسریع می‌نماید. 

دکتر اکبری عنوان کرد: گرمای آب باعث می‌شود عضلات آرامش یابد. رسیدن گرما به رگ‌های بیمار، خون را در بدن او افزایش داده و اکسیژن بیشتری در دسترس سلول‌ها قرار می‌دهد همچنین گشاد شدن مویرگ‌ها در اثر گرمای آب قابلیت عکس العمل اعصاب را بالا برده و هدایت انرژی حرارتی مورد نیاز را تامین کرده، کار تبادل مواد در سلول‌های بدن را تسریع و موجب رفع خستگی عضلات و آرامش در سلسله اعصاب می‌شود. 

طبیعی‌ترین فیزیوتراپی دنیا

دکتر حسن اکبری با اشاره

منبع :