کودکان را از شیر مادر محروم نکنید

یک متخصص گوارش گفت: مصرف شیر خشک پس از مصرف شیر مادر برای تغذیه کودک مانعی ندارد

کودکان را از شیر مادر محروم نکنید

دکتر صنم یخی فوق تخصص گوارش در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص مصرف شیر خشک برای نوزادان گفت: شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای کودک است اما گاهی به دلیل مشکلاتی از قبیل کم بودن شیر مادر باید طبق دستور پزشک اقداماتی مبنی بر افزایش میزان شیر مادر صورت گیرد اما نهایتا در صورتی که مشکل برطرف نشد شیر خشک می‌تواند جایگزین شود.

وی با بیان اینکه قبل از تجویز شیر خشک برای کودک باید ابتدا عامل کم بودن میزان شیر مادر بررسی شود، افزود: در صورتی که مشکل کمبود شیر در مادران برطرف نشد به مادران توصیه می‌شود شیر خشک را پس از شیر خود هرچند با مقدار کم به کودکان خود بدهند.

این متخصص گوارش تصریح کرد: مادران می‌توانند تا 6 ماهگی قطره ویتامینه را در کنار شیر به نوزاد بدهند اما پس از گذر از این دوران می‌توانند مکمل های دارویی و غذاهای کمی را هم در برنامه غذایی کودک جای بدهند.

غیبی پیرامون عوارض مصرف شیر خشک برای کودکان اظهار داشت: مصرف شیر خشک ممکن است باعث بروز اسهال، استفراغ، حساسیت و مخصوصا چاقی را در پی داشته باشد.

وی تأکید کرد: شیر خشک حتما باید دارای آهن باشد و در صورتی که باعث بروز مشکلات و عوارض بشود باید از شیر خشک رژیمی پروتئین سویا استفاده شود.

منبع :