قارچ‌ها دارویی ارزان‌قیمت برای درمان سرطان

ماده ضد سرطانی که در حال حاضر در درختان سرخدار یافت می‌شود، همچنین می‌تواند از یک نوع نوار زخم‌بندی میکروبی که از این درختان در مقابل قارچ‌های بیماری‌زا محافظت می‌کند، بدست بیاید.

قارچ‌ها دارویی ارزان‌قیمت برای درمان سرطان

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این یافته‌ها ممکن است منجر به یک فرآیند مصنوعی ارزانتر برای ساخت مقادیر بیشتر از این ماده ضد سرطان به نام taxol شود که در حال حاضر از پوست درخت سرخدار برداشت می‌شود.

به گفته مانیش رایزادا از دانشگاه گوئلف در اونتاریوی کانادا، این نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد چگونه قارچ‌هایی که به صورت طبیعی در درختان سرخدار زندگی می‌کنند، به شکل ترکیبی از سیستم‌ایمنی- نوار زخم‌بندی برای گیاه به خدمت گرفته می‌شوند.

شرکت‌های دارویی ممکن است یک روز میزان بیشتری از این قارچ مفید را برای استخراج ارزان و راحت taxol برای پاسخگویی به تقاضا برداشت کنند. چیزی که رایزادا آن را "جام مقدسی" برای سازندگان داروی ضد سرطان نامیده است.

محققان دریافتند که قارچ‌های طبیعی در سیستم عروقی درختان سرخدار مانند سیستم ایمنی بدن عمل می‌کنند و با هجوم به محل زخم و محافظت در برابر عوامل پاتوژن می‌پردازد.

قارچ‌کش taxol در توده‌های چربی موجود است که تنها آن را به سمت مبارزه با پاتوژن و نه بافت‌های حساسی که در درختان موجود است، سوق می‌دهند.

سرخدارها، درختان باستانی مرتبط با درخت چهل سکه و کاج وولمیا هستند، گونه های قدیمی که از ترک خوردگی شاخه مشابه برخوردار بوده و دارای قارچ‌های مشابه هستند.

محققان قصد دارند مطالعات بیشتری را در مورد ژن‌ها و مسیرهای شیمیایی مرتبط با ساخت taxol، هم در درختان و هم در قارچ‌ها انجام دهند.

این پژوهش در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع :

خرید کتاب