نقش پلانکتون‌ها در تغییرات آب‌وهوایی

یافته‌های محققان دانشگاه استراتکلاید نشان داده که پلانکتون‌ها در تغییرات آب و هوایی موثرند و نقش مهمی در ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن در اقیانوس ایفا می‌کنند.

نقش پلانکتون‌ها در تغییرات آب‌وهوایی

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، محققان دریافتند، این موجودات کوچک که اندازه آن‌ها از یک دانه برنج هم کوچکتر است، نقش مهمی در تنظیم و تغییر آب وهوا دارند. گروهی از زئوپلانکتون‌ها بر روی سطح اقیانوس شناور هستند و کربن را در خود ذخیره می‌کنند. این گروه از موجودات در فصل سرد به اعماق اقیانوس سفر کرده و مواد ذخیره شده را در زمستان مصرف می‌کنند. این بدان معنی است که دی‌اکسیدکربن تولید شده توسط پلانکتون‌ها بعد از مصرف در اقیانوس وارد جو نمی‌شود و برای هزاران سال در آب باقی می‌ماند.

محققان دریافتند، گونه‌ای پلانکتون به نام Calanus finmarchicus، بین یک تا سه میلیون تن گاز دی‌اکسیدکربن را از جو به اعماق اقیانوس می‌برد.

مایکل هیت، از مولفان این پژوهش اظهار کرد: نقش پلانکتون‌ها در کاهش مقدار این گاز در طول زمستان بسیار مهم است.

همچنین این موضوع در تغییرات آب وهوایی بسیار موثر است. محققان در این بررسی برای اولین‌ بار، میزان کربن ذخیره شده در بدن پلانکتون‌ها را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند، میزان دی‌اکسیدکربن جذب شده در اقیانوس‌ها دو برابر شده است.

مهاجرت پلانکتون‌‎ها به اعماق اقیانوس، راه‌حلی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای نیست، اما این نتایج برای درک بهتر این سیاره در پاسخ افزایش سطح دی‌اکسیدکربن موثر است

یافته‌های این بررسی در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده است.

منبع :