بکارگیری جلبک‌ها برای تصفیه فاضلاب پالایشگاه نفت

به گفته محققان آمریکایی که در حال پرورش میکروجلبک‌هایی در یک بیوراکتور زیستی 5000 لیتری در پالایشگاه نفت چورون در هاوایی هستند می‌توان از آن‌ها برای تصفیه فاضلاب صنعتی بهره برد.

بکارگیری جلبک‌ها برای تصفیه فاضلاب پالایشگاه نفت

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان از میل ذاتی جلبک به مواد مغذی شیمیایی برای تصفیه فاضلاب پالایشگاه بهره برده و مواد شیمیایی مضر از جمله 90 درصد از آمونیاک و نیتروژن و 97 درصد از فسفر را از بین بردند.

میکروب‌ها با تغذیه مواد، رشد کرده و تکثیر می‌شوند و یک منبع غنی از زیست توده مبتنی بر جلبک را برای تولید انرژی زیستی و مواد شیمیایی زیست‌بنیان با ارزش و محصولات تخصصی ارائه می‌کنند.

این بیوراکتور شامل یک مجموعه میکروبی مخلوط است که از گونه‌های جلبکی Scenedesmus غنی شده است.

محققان توانایی جلبک‌های گونه کلرلا و سندسموس را برای رشد بر روی قندهای مشتق شده از ضایعات چوبی آسیاب‌های کاغذ و خمیر کاغذ ارزیابی کرده و با استفاده از هیدرولیز آنزیمی برای انتشار قند پنتوز و هگزوز، آن‌ها را تصفیه کردند.

آن‌ها تولید زیست‌توده جلبک‌ها از سه نوع ضایعات چوب - چوب نرم کاج، پهن‌برگان شمال و پهن‌برگان جنوب - را با یکدیگر مقایسه کرده و مورد آزمایش قرار دادند.

به گفته پرفسور لاری واکر، سردبیر مجله فناوری زیستی صنعتی، این تحقیق هیجان‌انگیز نشان می‌دهد چگونه مهندسی کنسرسیوم میکروبها می‌تواند به توسعه فرآیندهای قدرتمند مدیریت زباله منجر شود.

منبع :