فناوری چاپ چهاربعدی برای ساخت سازه‌های خود تاشونده

محققان موسسه فناوری جورجیا و دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور یک فناوری چاپ چهار بعدی را تولید کرده‌اند که ساخت سازه‌های خود تاشونده پیچیده را امکان‌پذیر می‌سازد.

فناوری چاپ چهاربعدی برای ساخت سازه‌های خود تاشونده

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان از پلیمرهای حافظه شکل هوشمند (SMP) استفاده کردند که می‌تواند یک شکل را به خاطر سپرده و با اعمال حرارت یکنواخت، به یک شکل برنامه‌ریزی شده دیگر تغییر کند.

این فناوری می‌تواند طیف گسترده‌ای از کاربردها را داشته باشد. برای مثال، یک خودروی هوایی بدون سرنشین ممکن است از یک شکل طراحی شده برای ماموریت کروز به شکلی برای شیرجه تغییر کند.

فناوری مذکور می‌تواند برای ساخت سازه‌های سه‌بعدی مورد استفاده قرار بگیرد که بطور متوالی، اجزای خود را از حالت صاف به شکل لوله‌ای برای حمل‌ونقل با کشتی تا می‌کنند.

این اجزا می‌توانند به محرکهایی مانند دما، رطوبت یا نور با زمانبندی دقیق به منظور ایجاد سازه‌های فضایی، دستگاههای پزشکی قابل استقرار، ربات‌ها، اسباب‌بازی‌ها و طیفی از سایر ساختارها واکنش نشان دهند.

قابلیت ساخت اجسامی که طی یک توالی کنترل شده در طول زمان قادر به تغییر شکل هستند، با چاپ چندین ماده با خواص مکانیکی پویای مختلف در الگوهای تجویز شده در سراسر جسم سه‌بعدی امکان‌پذیر شده است.

زمانی که این اجزا گرم می‌شوند، هر پلیمر SMP به میزان متفاوتی برای تغییر شکل، بسته به ساعت داخلی‌اش واکنش نشان داد.

جزئیات این دستاورد در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

منبع :

خرید کتاب