ورزش برای افراد مبتلا به آرتروز مفید است

طبق مطالعات اخیر، برنامه‌های ورزشی درمانی که شامل وزنه زدن هستند می‌توانند درد در ناحیه مفاصل را کاهش دهند و کارایی مفاصل را افزایش دهند.

ورزش برای افراد مبتلا به آرتروز مفید است

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از سایت یاهو، افراد باید حداقل دو تا شش بار در ماه این ورزش‌ها را انجام دهند و انجام این ورزشها برای کسانی که آرتروز دارند بسیار مناسب است.

مدیر این تحقیقات در مصاحبه خود با رویترز گفت: از سال 2008 تاکنون بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام شد و تایید شد که ورزش برای کاهش درد مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز مفید است.

آرتروز به دلیل از بین رفتن غضروف مفاصل در طول زمان ایجاد می‌شود و با توروم و کاهش دامنه حرکت همراه است. این مشکل بیشتر در مفاصل دست، زانو، لگن و ستون فقرات ایجاد می‌شود.

اضافه وزن و افزایش سن باعث افزایش خطر آرتروز می‌شود. بیش از 50 میلیون بز‌ر‌گسال در آمریکا به این مشکل دچار هستند.

محققان چندین برنامه ورزشی را بر روی بیماران مبتلا به آرتروز آزمایش کردند که این برنامه‌ها از نظر نوع حرکات ورزشی، مدت انجام ورزش و شدت آن با یکدیگر متفاوت بود.

به طور کلی ورزش باعث کاهش درد در بیماران آرتروز و افزایش کارایی فیزیکی آنها می‌شود. ضمنا ورزش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.

مدیر این تحقیقات می‌گوید اگر عضلات قدرتمندتر شوند، زانو ثبات بیشتری پیدا می‌کند و درد در این ناحیه کمتر می‌شود. فعالیت نداشتن به دلیل درد باعث می‌شود که عضلات نیز قدرت خود را از دست بدهند و ضعیف تر شوند و مفاصل نیز هیچ حمایتی نداشته باشند. معمولا افراد فکر می‌کنند که فعالیت به مفاصل فشار می‌آورد. با این حال بسیاری از افرادی که برنامه ورزشی تحت نظارت و برای درمان انجام می‌دهند چنین مشکلی ندارند. بیشتر افرادی که آرتروز دارند می‌توانند دوچرخه بزنند، شنا کنند و به باشگاه بروند.

درمان‌های اصلی آرتروز معمولا دارویی هستند یا در نهایت عمل جراحی تعویض زانو انجام می‌شود.

بررسی‌های جدید نشان داده است که ورزش می‌تواند به اندازه دارو برای کاهش درد مفید باشد.

مدیر این تحقیقات در ادامه افزود: ما کاملا نتوانستیم بفهمیم که چه ورزش‌هایی بهترین نوع برای افراد مبتلا به آرتروز هستند. تنها چیزی که مشخص است و بسیار مهم است مداوم ورزش کردن است و به صورت کلی گفته می‌شود که افراد حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنند.

ورزش‌های آبی می‌توانند آمادگی جسمانی را افزایش دهند و فشاری به زانو وارد نمی‌کنند بنا‌بر‌این برای افراد مبتلا به آرتروز مفید هستند.

منبع :