آیا بعد از ورزش عضلات باید سوزش داشته باشند؟

اغلب افراد تصور می‌کنند که ورزش کردن حتما باید باعث سوزش و درد در عضلات شود تا نتیجه‌بخش باشد، اما این تفکر درست نیست.

آیا بعد از ورزش عضلات باید سوزش داشته باشند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت یاهو، طبق تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی ورزشی، دردی که 24 تا 48 ساعت بعد از ورزش کردن همچنان ادامه دارد، غالبا زمانی ایجاد می‌شود که در میانه تمرین استراحت می‌کنید و دوباره ورزش را شروع می‌کنید یا اینکه حرکت ورزشی را برای اولین بار انجام می‌دهید.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: علی رغم آنچه که اکثر مردم فکر می‌کنند، سوزش بعد از ورزش به دلیل تولید اسید لاکتیک به وجود نمی‌آید بلکه این سوزش واکنش به تورم است که ایجاد می‌شود. با این حال تمامی ورزش‌ها هرچقدر هم که سخت باشند همین واکنش را در بدن ایجاد نمی‌کنند. سوزش عضلات اگر دیرتر ایجاد شود غالبا به دلیل انبساط عضلات با انجام ورزش‌های استقامتی چون وزنه زدن، دویدن یا کوهنوردی روی می دهد. در وزنه زدن شما وزنه را پایین پرتاب نمی‌کنید بلکه آن را به صورت کنترل شده‌ای پایین می‌آورید. این کار باعث می‌شود که پارگی‌های بسیار کوچک در عضلات ایجاد شوند و بدن شروع به ترمیم آن‌ها کند. بنابراین روز بعد شما احساس سوزش می‌کنید. نتیجه این سوزش، عضلاتی قوی‌تر و بهتر هستند.

بنابراین در ورزش‌هایی که این اتفاق نمی‌افتد شما احساس سوزش در عضلات نخواهید کرد. شدت و حجم ورزش نیز تاثیر اساسی در میزان سوزش عضلات دارد.

ممکن است حتی بعد از یک جلسه ورزش قدرتی شما احساس درد نکنید. البته کم بودن شدت ورزش استقامتی و قدرتی نیز تنها دلیل نداشتن سوزش و درد نیست. ممکن است فرد آنقدر آمادگی جسمانی بالایی داشته باشد که دچار درد نشود. اگر شخصی عادت به وزنه زدن داشته باشد و آمادگی جسمانی بالایی داشته باشد ممکن است بعد از ورزش دچار درد نشود.

سوزش و درد در عضلات را شاخصی برای اندازه‌گیری نتیجه ورزش خود قرار ندهید. شما می‌توانید با اندازه‌گیری ضربان قلب خود به هنگام ورزش میزان شدت فعالیت خود را مشخص کنید و بدین شکل از تاثیرگذاری آن مطمئن شوید.

منبع :