اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

گزارش اهدای کتاب دانشگاهی بورسیه به دانشجویان دانشگاه‌های برتر را در زیر بخوانید...

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان رشته‌های فنی دانشگاه های برتر تهران که خود روزی دانش آموز بورسیه ی کانون بوده اند 16 مهر 94 برگزار شد (لازم به ذکر است مراسم اهدا کتاب به سایر گروه ها در هفته های آینده برگزار می شود.)، گزارشی از این مراسم در زیر ارائه شده است:

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94


گزارشی از عملکرد بنیاد علمی آموزشی قلم چی در زمینه ی بورسیه توسط امید جعفری:

امسال دهمین سال وقف عام شدن بنیاد علمی آموزشی قلم چی است. از سال 84 تا به امروز بورسیه ی دانش آموزان با 8000 دانش آموز آغاز شد و امسال به 100 هزار دانش آموز خواهد رسید. تا این لحظه 49 هزار نفر دانش آموز بورسیه شده اند. از بین بورسیه‌شدگان سال گذشته، 2194 نفر کمک هزینه‌ی تحصیلی نیز دریافت می کردند. از این میان، 14800 نفرروستاییبودند و 5718 نفرپدر یا مادرشان یا هردو فوت شده بودند. 7195 نفرتحت حمایت بهزیستیو 6188 نفرتحت حمایت کمیته امدادو موسسات خیریه بوده و 740 نفرنابینا و کم بینابودند. از بین دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا کانون فرهنگی آموزش،18 نفر موفق به کسب رتبه زیر 1000 در کنکور 94شدند. در سازمان بهزیستی بالغ بر 7000 نفر از خدمات کانون استفاده رایگان می کنند و این خدمات بسیار تاثیرگذار بوده است.

طی این‌ سال‌ها 2 راه برای افزایش دانش آموزان بورسیه در نظر گرفته شد یک مورد این‌که به صورت گسترده در تمام شهرها بورسیه گسترش پیدا کرد و از معتمدان جهت معرفی دانش‌آموزان بورسیه کمک گرفته شد.

کانون فرهنگی آموزش، در 372 نمایندگی، 1086 معتمد در سراسر ایران دارد که 918 نفر معتمد فعال هستند. معتمد فعال کسی است که بیش از 5 دانش آموز بورسیه را معرفی کرده باشد. پراکندگی ثبت نامی استان‌ها به این صورت است که ابتدا خراسان رضوی، سپس استان تهران (اطراف تهران) و کرمان بیشترین معتمدان را دارند. با کمک طرح معتمدان، 18827 دانش‌آموز از طریق معتمدان معرفی شده‌اند.

در زمینه ی ساخت مدارس و کتابخانه، 32 مدرسه توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی احداث شده است که اخیرا نیز 30 مدرسه روستایی در استان کهگیلیویه و بویر احمد ساخته شد که در 11 و 12 مهر 94 افتتاح شدند و گزارش آن در سایت کانون ارائه شده است.

15 مهر 94 افتتاح مدرسه ی دخترانه ی رشت در استان گیلان را داشتیم و برنامه ی بعدی افتتاح یک مدرسه در مهاباد و یک مدرسه در روستای سیدآباد مهاباد را خواهیم داشت که گزارش افتتاح آن ها در سایت کانون قرار خواهد گرفت. امسال هم چنین افتتاح پژوهش سرا و کتابخانه ی اراک، افتتاح دبستان قلم چی در استان گلستان روستای قره سو و سه مدرسه در بوشهر (روستاهای جم تنگستان و بندی دیر) را خواهیم داشت.

3 کتابخانه قبل از وقف و 9 کتابخانه بعد از وقف توسط این بنیاد ساخته شده است که عظیم ترین آن ها کتابخانه ی دانشگاه ایلام و دانشکده ی فنی دانشگاه تهران وکتابخانه ی دانشگاه تفرش هستند.

تاکنون 367 مدرسه در 85 شهر تجهیز و هوشمندسازی شده اند. 4 تا 5 میلیون تومان هزینه ی تجهیز هر مدرسه و 6 الی 7 میلیون تومان هزینه ی تجهیز کتابخانه هاست.

127 پروژه ی دانشگاهی تا کنون به همت بنیاد علمی آموزشی قلم چی حمایت شده اند. برای هر کدام از این پروژه ها 4 الی 5 میلون تومان هزینه شده است. از ویژگی های این پروژه ها می توان به زودبازده بودن و کاربردی بودن در صنعت اشاره کرد و این که قابلیت چاپ مقالات بین المللی را داشت باشند و از دانشگاه های برتر تهران باشند. با طرح بورسیه ی دانشگاهی به 637 دانشجوی دانشگاه های برتر تهران که در زمان دانش آموزی بورسیه ی کانون بوده اند سال گذشته 100 هزار تومان و امسال 150 هزار تومان برای منابع دانشجویان هزینه شده است. در واقع به این دانشجویان به مبلغ 150 هزار تومان در این مراسم، کتاب از کتاب های مرجع درخواستی خود آن‌ها اهدا می‌شود. طرح جدیدی که از امسال آغاز شده است بورسیه دانشجویان برتر دانشگاه تهران به میزان 5 میلیارد تومان برای 5 سال (هر سال یک میلیارد تومان) است.

یکی از اقدامات موثر دیگر،ساخت کتابخانه های کلاسیمدارس بوشهر بوده است، به این صورت که در 200 مدرسه 200 کتابخانه کلاسی در استان بوشهر در دست احداث است.

هم چنین کانون فرهنگی آموزش در کنکور 94،15 رتبه یک رقمی بورسیهداشته است.

......................................................

گزارشی توسط اشکان محمدی از مهمانان این مراسم:

3 سال متوالی است که این طرح اجرا می شود. در این مراسم، بنیاد علمی آموزشی قلم چی میزبان 204 نفر از نخبگان است که در دوران دانش آموزی بورسیه کانون بوده اند. بیشترین افراد این مراسم را دانشجویان رشته ی برق (51 نفر آقا و 10 نفر خانم) تشکیل می دهند. از رشته ی مکانیک 24 نفر آقا و 2 نفر خانم حضور دارند، از رشته ی کامپیوتر 16نفر آقا و 8 نفر خانم و از رشته ی عمران 24 نفر آقا و 3 نفر خانم و از رشته ی مهندسی شیمی 24 نفر آقا و 12 نفر خانم و از رشته ی مهندسی صنایع 4 نفر آقا و 6 نفر خانم و از رشته ی مهندسی هوافضا 14 نفر آقا و 3 تفر خانم و از مهندسی پزشکی 1 نفر آقا و 2 نفر خانم حضور دارند.

در انتخاب شما نکته ای که وجود دارد این است که انتخاب از بین افرادی صورت گرفته که رتبه ی زیر 1000 منطقه هستند و کسانی که در دانشگاه های برتر تهران تحصیل می کنند و معیار معدل برای دانشجویان رشته های فنی معدل بالای 17 و در پزشکی و داروسازی بالای 16 و رشته های انسانی معدل بالای 18 است که هر ترم تا سقف 150 هزار تومان کتاب اهدا می کنیم.

ابتکاری که در سال گذشته هم اتفاق افتاد این بود که 100 درصد این جشن به همت خود دانشجویان بورسیه اجرا می شود. حتی مجری این برنامه نیز 3 سال بورسیه کانون بوده اند و ترم های مختلف به ایشان کتاب تعلق گرفته است. با حمایت از پروژه های دانشجویی که دکتر نورآذر مسئول آن هستند، بنیاد علمی آموزشی قلم چی توانسته است حمایت خودش را به حوزه های دانشگاهی نیز افزایش دهد.

امیدواریم شما را در جشن های بعدی ببینیم و این به این صورت محقق می شود که معدل بالای خود را حفظ کنید.

......................................................

صحبت های دکتر نورآذر (عضو هیات علمی دانشکده مکانیک دانشگاه امیرکبیر و رئیس سابق دانشگاه تفرش) و همکارشان مهندس مقدم در زمینه ی فعالیت های بنیاد در حمایت از پروژه های دانشگاهی در زیر آمده است:

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

30 سال است که در دانشگاه در زمینه های علمی پژوهشی فعالیت می کنم. 3 سال است که بنیاد علمی آموزشی قلم چی از پروژه های برتر و صاحبان فکر و اندیشه حمایت مادی و معنوی می کند. صاحب فکر بودن کار پیچیده ای نیست. اگر مروری به تاریخ علم کنید و فلسفه ی علم بخصوص تاریخ علم را مطالعه کنید می ببینید چگونه مخترعین توانستند مطالب خیلی مهم را کشف کنند. ارشمیدس، قانون شناوری را با یک فکر ساده کشف کرد او ابتدا با دیدن یک رویداد ساده به پرسش از خود پرداخت و سپس به بررسی و تحقیق دست زد و مدت ها روی پاسخ سوالاتش زمان صرف کرد. نیوتن با دیدن افتادن سیب از درخت از خودش سوال کردکه چرا سیب به بالا نمی رود فقط هم به سمت مرکز کره زمین می افتد. خیلی ها افتادن سیب را دیدند ولی فقط یک نفر تفکر کرد.

 هر آن چه به ذهن انسان برسد می تواند عملی شود. فکر کنید و فکر هم خیلی ساده است از همان جاهای ساده ای که فکر می کنید ساده است تحول آغاز می شود. آقای قلم چی در افتتاح 30 مدرسه ی روستایی در استان کهگیلویه و بویر احمد گفتند مبلغی که ایشان داده اند جزئی ترین بخش قضیه است و اصلی ترین کار را شما قرار است انجام دهید. هزینه ی حمایت از صاحبان فکر بین 3 تا 5 میلیون تومان است و باز باور دارم ایشان معتقدند مهمترین بخش کار فکری است که شما دارید.  از زمانی که دانشجو طرحی را مطرح می کند آن پروژه در کمیته ای بررسی می شود و در یک چرخه ی اداری ساده مبلغ به حساب مستقیم دانشجو منتقل می شود و حتی همین روند خود یک شخصیت و هویت بزرگی به خود دانشجو می دهد روش کار مهم است و من این روش کار را خیلی دوست می دارم و با تمام وجودم در این زمینه زمان می گذارم. تا کنون 127 مورد از این پروژه ها را داشته ایم و در نیمه اول آبان نمایشگاهی از دستاورهای این پروژه ها را برگزار خواهیم کرد و شما نیز می توانید به صورت فعال در آن شرکت کنید و این نمایشگاه یکی از مهمترین و بهترین نمایشگاه هایی است که خواهید دید. بنیاد علمی آموزشی قلم چی از پروژه هایی که بیشتر جنبه های آزمایشگاهی داشته باشند تا نزدیک 5 میلیون حمایت می کند و برای پروژه هایی که بیشتر شبیه سازی است بین 2.5 تا 4 هزینه می کند و تا به این لحظه بدون هیچ گونه اغماض و چشم داشتی در اسرع وقت از این پروژه ها حمایت کرده است و ما در این نمایشگاه از صاحبان صنعت و صاحبان ثروت و مسئولان دعوت خواهیم کرد تا این طرح ها را ببینند و خیلی از این طرح ها با حمایت های مالی این صاحبان صنعت مورد حمایت برای تولید انبوه قرار خواهد گرفت.

......................................................

ادریس فتحی در زمینه ی حمایت رایگان از دانش آموزان نابینا، کم بینا توسط بنیاد صحبت های زیر را ارائه دادند:

من ادریس فتحی، کارشناس و مشاور دانش آموزان نابینا هستم. من خودم نابینای مطلق هستم و پنجمین سالی است که باکانون همکاری می کنم اگر بخواهم یک بیوگرافی از خودم داشته باشم باید اشاره کنم که 4 سال ترک تحصیل داشتم و از ابتدا نابینا نبودم بلکه بعدا برایم این مشکل پیش آمد. با 4 سال وقفه سال 89 به کنکور رسیدم و سالی که کنکور داشتم خوابگاه بودم و در آن جا با کانون آشنا شدم و فایل های صوتی و تست های کانون را استفاده کردم و مدیریت آموزشی دانشگاه تهران پذیرفته شدم و بعد از 4 سال دوران کارشناسی، در سال 93 موفق شدم کارشناسی ارشد همین رشته مجددا پذیرفته شوم و هم اکنون دانشجوی ارشد هستم. پس از سال 84 که بنیاد قلم چی وقف عام شد سال 86 مجوز فعالیت برای نابینایان را نیز گرفت. ما برای استفاده از خدمات 2 روش داریم فایل های صوتی و کتاب های بریل. تمامی کتاب های آبی و کتاب های سابق سبز کانون و حتی کتاب نوروز را توسط گوینده های متخصص ضبط می کنیم و حتی آزمون های 2هفته ای را ضبط و برنامه راهبردی را هم ضبط می کنیم و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کم بینایان کانونی قرار می دهیم. در این بخش برای این دانش آموزان غیر از خدمات صوتی مشاوره های ویژه ی تلفنی هم داریم و برای آن ها از پشتیبان نابینا استفاده می شود که به صورت مستقیم از تهران 4 نفر هستیم که تماس می گیریم. حوزه آزمون نابینا در تمام شهرها داریم و آزمون ها را برگزار می کنیم و در سال 91 ، 7 نفر و در سال 92 ،23 نفر و سال 93، 14 نفر و سال 94، 17 نفر کم بینای زیر 1000 در کنکور سراسری از کانون داشتیم.

 اما 2 دلیل سبب شده است این دانش آموزان موفق شوند. امکانات و نبود امکانات

وجود امکانات به این صورت که سال به سال با وجود افزایش امکانات این دانش آموزان نتیجه ی بهتری کسب می کنند و کمبود امکانات به این صورت که این افراد همانند زمانی که بازیابی اطلاعات صورت می گیرد چون سخت یاد می گیرند سخت هم فراموش می کنند. منابع آن ها خیلی محدود است حتی در خود آموزش و پرورش. فقط سر کلاس گوش می دهند و چون سخت یاد می گیرند عملکرد مثبتی می گیرند.

......................................................

صحبت های مسعود تاج فرد و سیاوش صادقی به عنوان نمونه هایی از جوانان کارآفرین:

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مسعود تاج فرد: من هم زمانی دانش آموز کانون بودم و رتبه ی 7 ریاضی کنکور 82 را کسب کردم و به رشته ی کامپیوتر رفتم و یکی از افتخاراتم در سال های اخیر این بود که در ایران ماندم و کار آموزشی می کنم و راضی هستم و برایم لذت بخش است. سعی کنید از همان ابتدای تحصیل کار کنید و وارد فضای کار شوید. مطبی که خیلی مهم است این است که مهارت های اجتماعی را در دوران دانشجویی فرابگیرید نگذارید که بعد از تحصیل تازه وارد کار شوید و نگویید الان فقط درس بخوانیم. من خودم دو روز پس از روز قبولی کنکور در کانون مشغول به کار شدم و همزمان کار و تحصیل می کردم و بسیار تاثیرگذار بود. هم چنین لزومی ندارد که کاری که در دوران دانشجویی انجام می دهید لزوما کاملا مرتبط با رشته ی شما باشد. شما در کار مهارت های رفتاری، مدیریت فردی و هوش هیجانی را یاد می گیرید. این که چگونه با زیردست و بالادست خود رفتار و کار کنید. هم چنین، کار، شما را فردی چندبعدی می کند و می توانید کسب تجربه کنید. من هم در سال های اول تجربه کسب کردم و بعد کارآفرینی کردم.

بعد از ایده پردازی پشتکار خیلی مهم است و به نظرم پشتکار از نوآوری مهم تر است. یعنی اگر تلاشی نکنید آن نتیجه ی دلخواه را نخواهید گرفت.

 ما در زمینه ی تولید DVDضمیمه ی کتاب و آزمون های تشریحی فعالیت داریم و کانون تنها مجموعه ای در دنیاست که آزمون برگزار می کند و با اختلاف چند ساعت کارنامه ی کشوری تولید می کند و نه تنها کانون برای آزمون های تستی بیش از 20 سال است که کارنامه را همان روز پس از چند ساعت ارائه می دهد ما نیز با برگزاری آزمون های تشریحی که 2 سال است که آغاز شده است کارنامه را بعد از چند ساعت از آزمون ارائه می دهیم. با طرح آزمون های تشریحی، برای 1500 نفر دانشجو، به صورت دورکاری و در زمینه ی تصحیح این آزمون ها کارآفرینی شد.

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

هم چنین سیاوش صادقی (ارشد برق دانشگاه شهید بهشتی) و همکارانشان تماس نگار را ساخته اند که سامانه ای برای افزایش کیفیت تماس پشتیبان هاست.

......................................................

صحبت های کاظم قلم چی در این مراسم را در زیر بخوانید:

در این جشن، از رتبه های تک رقمی، مائده آَشفته رتبه 1 ریاضی منطقه 3 از خواف و احسان باقری رتبه‌ی 8 ریاضی منطقه 3 از میاندوآب نیز حضور دارند.

ما در بررسی برخی دانشجویان  با کمال تعجب متوجه شدیم که پس از ورود به دانشگاه افت می کنند که شاید دو دلیل بتوان برای آن بیان کرد. یکی این که در دبیرستان دیگران به آن ها توجه داشتند و کنترل و نظارت وجود داشت ولی بعد از ورود به دانشگاه وجود ندارد و یا با توجه به امکاناتی که در موقعیت جدید برایشان به وجود آمد، سخت کوشی و جدیتشان ادامه پیدا نکرد. به همین دلایل به این فکر افتادیم که دانشجویان را هم حمایت کنیم و این افراد کسانی هستند که در دانشگاه نیز معدل بالایی را کسب کرده اند ایده این کار را بابک فخر ارائه دادند و اجرای این مراسم را اشکان محمدی به عهده گرفتند. 6 دوره است که سالی دو بار این روند اجرا شده است و کتاب هایی که خود دانشجویان به آن نیاز دارند به آن ها اهدا شد. با برگزاری چنین مراسمی امیدواریم این تلنگر را زده باشیم که دانشجویان در دانشگاه نیز سعی کنند جایگاه بالای علمی خود را حفظ کنند.

به شما تضمین نداده اند که باز هم برتر باشید. در نتیجه همیشه برای برتر بودن باید تلاش زیادی کنید و زمان خود را به بازی و شوخی و تفریح نگذرانید. مسعود تاج فرد رتبه 7 کشور و 1 کامپیوتر در سال 82 که در این مراسم هم حضور دارد نه تنها، نخبه ای است که در ایران مانده و کارآفرینی کرده است بلکه در یکی از روستاهای مهاباد نیز مدرسه ساخته است.

ترم اول دانشگاه جزو مهمترین ترم هاست وکار شما تازه شروع شده است. باید ادامه دهید یکی از انگیزه های ما برای برگزاری چنین مراسمی برای شما این است که درستان را خوب بخوانید و معدل خوبی کسب کنید و برای این کار باید تلاش کنید. آن چه انسان ها را متمایز می کند شدت احساسات والا نیست بلکه تداوم این احساسات است. ما مصر هستیم که ابتدای ترم این کتاب ها را به شما اهدا کنیم و به شما بگوییم که برای ترم های آینده نیز تلاش کنید. استعدادها در آرامش و شخصیت ها در چالش ها شکل می گیرند. رشد همه جانبه ی شخصیت هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

شما بهترین های کشور هستید و باید قدر خودتان را بدانید و به دنبال کارآفرینی نیز باشید. امکان کارآفرینی را خود ما نیز سعی می کنیم برای شما فراهم کنیم. کانون شرایط کار برای شما فراهم می کند از جمله این که می توانید پشتیبان ویژه باشید یا تدریس کنید یا به طرح سوال بپردازید و یا ویراستاری کنید و یا در زمینه ی ارزیابی می توانید فعالیت کنید. هم چنین کسانی که در زمینه ی IT و کامپیوتر می توانند کاری کنند نیز شرایط کار برایشان فراهم است. یا می توانید کارآفرینی درون سازمانی کار کنید به عنوان مثال، هانیه خویی ایده ی تولید آزمون ها و کتاب ها را برای نابینایان مطرح کردند و مسئولیت این بخش را به عهده دارند.

و اما چرا دانش آموزان را خصوصا در مقاطع بعد از دبستان بورسیه کردیم چون در دبستان والدین به هر نحوی که شده غالبا شرایط تحصیل فرزندان را فراهم می کنند در دانشگاه هم امکان وام و کار دانشجویی وجود دارد ولی در دبیرستان دانش آموزان بی پناه تر هستند.

عدالت آموزشی در کشور سبب شده است که از مناطق محروم نیز رتبه های برتر داشته باشیم.

و اما به چه چیزی باید افتخار کنیم؟ استفاده از مغز و تفکر. در جشن تجلیل از نفرات برتر هنرستان کسانی را داشتیم که کار کرده بودند و تک رقمی شدند. در این جمع هم چنین افرادی هستند که گزارش آن به صورت ویژه در سایت قرار گرفته است. در مورد این دسته از افراد اصطلاح تاب آوری به کار می رود و اخیرا این ویژگی در کشورها مورد ارزیابی قرار می گیرد. این که افرادی که در شرایط سخت هستند چقدر تلاش می کنند و می خواهند که بهتر شوند. بهترین راه نیز برای خروج از شرایط سخت، علم و دانش است.

در انتها عکس دانشگاه محور این دانشجویان گرفته شد که در زیر آمده است:

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

برگزار کنندگان مراسم بورسیه ی دانشجویی، اهدای کتاب دانشگاهی و همکاران بورسیه ی بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام)

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر  

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان دانشگاه تهران 

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان دانشگاه علم و صنعت  

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر 

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

اهدای کتاب دانشگاهی به دانشجویان دانشگاه‌های برتر- 16 مهر 94

مراسم بورسیه ی دانشجویی و اهدای کتاب دانشگاهی- دانشجویان سایر دانشگاه ها 


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی