استراتژی‌های مدیریت زمان

مدیریت زمان یک مهارت است؛ یعنی باید آن را بیاموزید و با تمرین زیاد در آن مهارت پیدا کنید.

استراتژی‌های مدیریت زمان

مدیریت زمان یک مهارت است؛ یعنی باید آن را بیاموزید و با تمرین زیاد در آن مهارت پیدا کنید. اولین هدف این است که از این‌که چگونه زمان خود را مورد استفاده قرار می‌دهید آگاه شوید. برنامه‌ی زیر، برنامه‌ای برای مدیریت زمان است که مؤثر بودن آن در پرورش عادت‌های خوب ثابت شده است. راهکار‌های زیر زمانی مفید خواهد بود که برای کار‌های درسی و غیر درسی برنامه‌ریزی داشته باشید. یکی از راهکار‌های زیر را انتخاب کنید و با آن شروع کنید. یک تجربه‌ی موفق باعث می‌شود تا از بقیه‌ی راهکار‌ها نیز استفاده کنید.

1- زمان‌های استراحت

بر اساس زمان‌بندی کلاس‌های مدرسه، برنامه‌ای برای زمان استراحت در یک هفته در نظر بگیرید. هم‌چنین در حین درس خواندن، وقفه‌های مطالعاتی باید بعد از حدود 50 دقیقه باشند، ولی ممکن است گاهی اوقات بعد از حدود 30 دقیقه به استراحت نیاز داشته باشید. بعضی درس‌ها و مسائل سخت ممکن است به وقفه‌های مکرر و استراحت‌های زود به زود نیزا داشته باشند. اگر لازم است، در زمان‌های کوتاه‌تری به خودتان استراحت بدهید؛ اما یادتان نرود که به فعالیت و کاری که در دست دارید بازگردید. فعالیتی که در زمان استراحت انجام می‌دهید باید فرصتی برای راحتی و آرامش خاطرتان باشد یا به عبارت دیگر انرژی و توان شما را بازسازی کند. این نکته که چه اتفاقات و چیزهایی باعث می‌شود که زمان استراحت خوبی را سپری کنید و این‌که آیا فعالیتی را که در زمان استراحت انجام می‌دهید می‌توانید کنترل کنید و به درس خواندن بازگردید، از اهمیت زیادی برخوردار است.

2- اختصاص مکانی برای مطالعه

مکانی دور از عوامل مزاحم و عواملی که باعث حواس‌پرتی می‌شود به عنوان محل مطالعه برای خود تعیین کنید و حتی در زمان مطالعه تلفن همراه خود را به آن‌جا نبرید.

3- مرور‌های هفتگی

مرور‌های هفتگی و به‌روزرسانی مطالب یک استراتژی مهم محسوب می‌شود. هر هفته مثلاً شب‌های جمعه یادداشت‌ها و خلاصه‌برداری‌های خود را مرور کنید و تقویم خود را بررسی کنید و حواستان به زمان نزدیک شدن به امتحانات و فرجه‌ی آن‌ها باشد و سعی کنید جریان عادی زندگی خود را با آن وفق دهید.

4- اولویت دادن به مباحث و درس‌های سخت

زمانی که درس می‌خوانید، عادت کنید که با درس‌های سخت شروع کنید. وقتی درس‌های سخت را در اولویت قرار دهید برای فراگیری آن‌ها بانشاط‌تر و پرانرژی‌تر خواهید بود که در نتیجه‌ی آن بازدهی شما افزایش پیدا می‌کند.

5- تصمیم برای شروع و به انجام رساندن

اولین و مهم‌ترین مرحله‌ی کار شروع کردن است. تصمیم بگیریم بالاخره از یک گوشه‌ی کار شروع کنیم و برای به انجام رساندن آن تلاش کنیم و متوجه این موضوع شویم که به پیشرفت‌های کوچک راضی باشیم. بیش‌تر اوقات ترس از نرسیدن به کمال مانع شروع و آغاز به کار می‌شود. از یک جای کار شروع کنید. هدفی را برای خود در نظر بگیرید. با گذشت زمان روش و هدف خود را تصحیح و گسترده‌تر خواهید کرد.

6-  به تعویق انداختن فعالیت‌های غیر ضروری تا پایان درس خواندن 

انجام فعالیت‌های روزمره و کارهایی را که می‌توانید تا پایان درس خواندن به تعویق بیندازید به بعد موکول کنید. کار‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌کننده زمانی لذت‌بخش خواهد بود که دیگر فکر درس و تکالیف و امتحان وجود نداشته باشد.

7- تحقیق در مورد منابع مطالعاتی

آیا مشاور، معلم یا فردی در نزدیکی خود دارید که در رشته و مقطع شما، کارشناس باشد؟ استفاده از منابع و کتاب‌های کمک‌درسی که توسط یک متخصص به شما معرفی شده باشد باعث ذخیره‌ی زمان و انرژی شما می‌شود.

8- استفاده‌ی هوشمندانه از زمان‌های مرده

آیا از زمان‌هایی که در راه هستید، پیاده می‌روید یا در اتوبوس و تاکسی هستید یا در یک صف طولانی به انتظار ایستاده‌اید، استفاده می‌کنید؟ این زمان‌ها بهترین فرصت برای استفاده از فلش‌کارت‌ها و خلاصه‌نویسی‌هاست.

9- خواندن خلاصه‌نویسی‌ها قبل از ورود به کلاس

این کار باعث می‌شود سؤالاتی را که برای‌تان پیش آمده به یاد بیاورید و سر کلاس از معلم بپرسید. هم‌چنین این کار به معلم شما ثابت می‌کند که به درس توجه دارید و آماده هستید.

10- خواندن درس هر روز در همان روز

حتماً بعد از کلاس، درسی را که آن روز فرا گرفته‌اید بخوانید. 24 ساعتِ بعد از کلاس اهمیت زیادی دارد. اگر مرور نداشته باشید، احتمال فراموش کردن در 24 ساعتِ اول خیلی زیاد است.


منبع :

خرید کتاب