پرسش‌هایی برای موفقیت، پاسخ‌هایی برای فراشناخت (1)

پرسشگری مقدمه‌ی تمام شناخت‌هاست؛ از شناخت قوانین طبیعی و حقایق علمی تا شناخت مشخصات فردی و رسیدن به مجموعه‌ای از عملکرد‌های مطلوب و تأثیرگذار.

پرسش‌هایی برای موفقیت، پاسخ‌هایی برای فراشناخت (1)

پرسشگری مقدمه‌ی تمام شناخت‌هاست؛ از شناخت قوانین طبیعی و حقایق علمی تا شناخت مشخصات فردی و رسیدن به مجموعه‌ای از عملکرد‌های مطلوب و تأثیرگذار. تلاش برای یافتن پاسخ‌های دقیق و کم‌نقص برای این پرسش‌هاست که همیشه افراد را به سمت موفقیت حرکت داده است. حرکتی که مبتنی بر پویایی ذهن است نه انتقال فیزیکی و جسمانی. بیایید تا پاسخ پرسش‌های زیر را به روشنی مشخص کنیم. در ابتدای راه رسیدن به موفقیت‌های بزرگ، این ذهن‌ها هستند که باید پویایی و توانایی خود را به نمایش بگذارند.

  • چه زمانی پرتوان‌تر هستم؟ چه زمانی سازنده‌تر بوده و به شکل دادن اهدافم نزدیک‌تر هستم؟

به پاسخ این سؤال برای تثبیت کردن طولانی‌مدتِ نقاط مثبت و تغییر ایجاد کردن ِ مؤثر در نقاط غیر مثبت نیاز داریم. بازه‌های زمانی سازندگی و توانمندی، یعنی زمانی که در نزدیک‌ترین فاصله به بیشینه‌ی تمرکز قرار داریم. در یک برنامه‌ریزی مدون و دقیق باید به افزایش دادن ساعت‌های توانمندی‌مان بپردازیم.

توانمندی‌های زمانی، مانند هر استعداد و ویژگی رفتاری دیگری قابل کشف است. پیشرفت کردن در میزان توانمندی زمانی، به منظور صرف کردن زمان این بازه برای اصلی‌ترین اولویت‌های کاری، یک اصل الزام‌آور آموزشی است. بخش مهمی از برنامه‌ریزی‌های شخصی شما مبتنی بر زمان‌هایی از روز است که آمادگی مطالعاتی ویژه‌ای در آن دارید. باید این زمان‌ها را شناخت. ساختن تصویر زیبایی از پیشرفت، خود نیازمند پیشرفت دادن استعدادها و توانمندی‌هاست.

  • اصلی‌ترین اهداف من در طول هفته‌ی جاری چیست؟

در نظر گرفتن اولویت‌های کاریِ یک هفته، چیزی مابین پیش‌بینی‌های روزانه از عملکردها (جدول ارزیابی و تصمیم دفتر برنامه‌ریزی) و هم‌چنین در نظر داشتن اهداف میان‌مدت و بلندمدت است. برای پیشرفت و شکوفایی، همیشه باید ابزاری برای ارتباط دادن اهداف در اختیار داشته باشید. توجه ویژه به سرفصل‌های کاری در طول هفته می‌تواند پیوستگی قابل قبولی در فعالیت‌های روزانه، ماهانه و سالانه ایجاد کند.

اهداف شما بزرگ‌ترین نیروهای محرکه‌‌ای هستند که در اختیار دارید. پاسخ این سؤال فصل مشترکی از سه گروه اصلی هدف‌ها در اختیارتان خواهد گذاشت. چند هدف به‌هم‌پیوسته همیشه قوی‌تر از یک هدف  مستقل است.