ربات‌ها ناجی شهر ونیز شدند

محققان ایتالیایی رباتی طراحی کرده‌اند که از غرق شدن ونیز جلوگیری می‌کند.

ربات‌ها ناجی شهر ونیز شدند

به گزارش سرویس علمی یاسنا منطقه خراسان، امروزه ربات‌ها کاربردهای بسیاری دارند و از مهمترین موارد این کاربردها، محافظت از شهر ونیز در برابر غرق شدن است. ربات ماهی در زیر آب شنا کرده و اطلاعات آبی را فراهم و از غرق شدن ونیز جلوگیری می‌کند.

محققان موسسه ملی فناوری ایتالیا با همکاری دانشگاه تور ورگاتا، سیستم جدیدی از پهپادهای زیردریایی موسوم به «ازدحام ونوس» (Venus Swarm) را طراحی کرده‌اند که همانند ماهی‌های رباتیک برای نظارت بر عمق آب و حفاظت از جزر و مد بالا ارائه شده‌اند. این ربات‌ها با بررسی شرایط آب دریا، محافظ شهر ونیز شده‌اند.

وینچنزو نانی، محقق این مطالعه اظهار کرد: محققان بسیاری در این پروژه با ما همکاری کرده‌اند. در این بررسی از الگوهای همکاری حیوانات تقلید و از هوش آنها نیز استفاده شده است.

ماهی‌های رباتیک، در حوزه‌های بسیاری همکاری می‌کنند. به عنوان مثال برای نظارت بر سیستم‌های نفتی، خطوط لوله و بنادر، مهاجرت آبزیان، محافظت از تنوع زیستی گونه‌های دریایی و بررسی آلودگی آب کاربرد دارند.

محققان در ادامه اظهارکردند: هر ربات از یک سیستم بی‌‎سیم زیردریایی برای برقراری ارتباط استفاده و این سیستم با استفاده از نور و صدا عمل می‌کند. سیستم نوری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود، اما نکته مهم در این فناوری، آب تمیز و ارتباط در فواصل کم است. سیستم صوتی در آب کثیف عملکرد پایین‌تری دارد، اما باز هم قابل استفاده است.

منبع :