کاهش انرژی سلولی عامل اصلی چاقی

کاهش انرژی سلولی موجب کارکرد اشتباه پمپ‌های پتاسیم و سدیم موجود بر سطح سلول‌ها و در نتیجه تورم و چاقی می‌گردد.

کاهش انرژی سلولی عامل اصلی چاقی

دکتر حسن اکبری متخصص طب اسلامی ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص انواع چاقی گفت: چاقی انواع گوناگونی دارد. 

یکی از انوع چاقی ،‌ژنتیکی است که فرد از لحاظ ژنتیکی هیکل درشت و ورزشکاری دارد که به این  افراد حتی اگر ایندکس چاقی آنها بالای 25 هم باشد چاق گفته نمی‌شود و بیمار به حساب نمی‌آیند. بنابراین افرادی را چاق می گوئیم که با توجه به شرایط فیزیکی و ژنتیکی اضافه وزن داشته باشند. معمولا افرادی که اضافه‌وزن دارند دچار تورم سلولی نیز هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص علل چاقی و تورم بدن عنوان کرد: 70 درصد از آب بدن داخل سلول‌ها قرار دارد و 30 درصد مابقی بیرون از سلول ها هستند. که حدود سه چهارم از 30 درصد آب خارج از سلول در فضای بین سلولی قرار گرفته و یک چهارم آن در داخل رگ‌ها جریان دارد. لذا اختلالات در پمپ‌های سدیم و پتاسیم در سطح سلول‌ها می تواند باعث جابجایی آب درون سلو‌لها شود. در سطح هر سلول از بدن پمپ‌هایی به نام پمپ‌های پتاسیم و سدیم وابسته به انرژی وجود دارد که با مصرف انرژی سدیم را خارج و پتاسیم را داخل می کنند. به دنبال سدیم همیشه آب جریان دارد پس اگر پمپ ها ضعیف شوند و نتوانند سدیم ا به اندازه کافی بیرون دهند آب وارد سلول و فرد دچار ورم و چاقی می‌شوند. یعنی علت اصلی اضافه‌ وزن و چاقی،‌کمبود انرژی بدن است.

وی در خصوص رفع چاقی با چای سبز تاکید کرد: این تصور که بتوان چاقی را با استفاده از داروی خاصی مثل چای سبز از بین ببریم،‌یک تصور کاملا اشتباه  است. چرا که فرد دچار اختلالات سلولی پایه‌ای در سطح پمپاژ پتاسیم و سدیم سلولی شده است. پس باید سلول درمان و آب اضافی از آن خارج شود که تنها راه آن اصلاح تغذیه و تامین انرژی سلول می‌باشد. فرض کنید شما یک ماشین گران قیمت دارید و به جای بنزین یورو 4 در آن نفت بریزید در این صورت نمی تواند میزان گشتاور و قدرت تعیین شده را عملی کند.بنابراین نوع نان، گوشت و مایعات و حتی روغن و لبنیات مصرفی بسیار حائز اهمیت است.

وی در پایان اظهار کرد: برای رفع مشکل چاقی باید مشکل را ریشه‌ای حل کنیم بنابراین الگوی غذایی مناسب و سالم می تواند از اضافه وزن جلوگیری کند و انرژی مورد نیاز سلول‌ها را تامین کند.بزرگان علم طب معتقدند برای رفع همه بیماریهای باید شیوه تغذیه افراد را اصلاح کنیم.

منبع :