منطق برنامه‌ی راهبردی سال چهارم انسانی

در برنامه‌ی راهبردی گروه چهارم انسانی برای آمادگی داوطلبین جهت شرکت در کنکور سراسری، علاوه بر درس‌های سال چهارم، درس‌های پایه نیز گنجانده شده‌است.

منطق برنامه‌ی راهبردی سال چهارم انسانی

منطق برنامه‌ي راهبردي سال چهارم انساني

نكته‌ي مهم:

برنامه‌‌ي آزمون‌هاي سال چهارم انساني در 3 برگ پشت و رو مي‌باشد.

برگه‌ي اول: برنامه‌ي درس‌هاي عمومي

برگه‌ي دوم: برنامه‌ي درس‌هاي اختصاصي سال چهارم و پايه‌ي مستقل

برگه‌ي سوم: برنامه‌ي درس‌هاي زوج‌درس

از پشتيبان خود هر 3 برگ را بخواهيد.

در برنامه‌ي راهبردي گروه چهارم انساني براي آمادگي داوطلبين جهت شركت در كنكور سراسري، علاوه بر درس‌هاي سال چهارم، درس‌هاي پايه نيز گنجانده شده‌است.

به دليل تعداد زياد درس‌هاي پايه و جلوگيري از سردرگمي داوطلبين اين درس‌ها به دو دسته‌ي زوج درس و پايه‌ي مستقل تقسيم شده‌اند.

درس‌هاي زوج درس

درس‌هايي كه داوطلبين بايد از ميان دو درس ارائه شده، يكي را در نيم سال اول و ديگري را در نيم سال دوم مورد مطالعه قرار دهند. درس‌هاي رياضي سال سوم و آمار و مدل‌سازي ـ تاريخ ادبيات (1) و (2) ـ منطق و فلسفه ـ جامعه‌شناسي (1) و (2) ـ تاريخ پايه و جغرافياي پايه زوج درس هستند.

اگر دانش‌آموزي هستيد كه:

1. مدرسه‌ي شما خود برنامه‌ي خاصي براي مطالعه‌ي درس‌هاي پايه و از جمله زوج‌درس‌ها دارد؛ به‌عنوان مثال، در نيم‌سال اول منطق و در نيم‌سال دوم، فلسفه‌ي سال سوم را مطالعه و جمع‌بندي مي‌كنند؛ توصيه‌ي ما اين است كه انتخاب شما در راستاي تطابق با همان برنامه‌ي مدرسه‌تان باشد.

2. اگر در تابستان در آزمون‌هاي كانون شركت داشته‌ايد و به‌عنوان مثال درس‌هاي رياضي سال سوم را در تابستان مرور نموده‌ايد؛ توصيه‌ي ما آن است كه در نيم‌سال اول به‌سراغ مطالعه‌ي درس آمار و مدل‌سازي برويد و در نيم‌سال دوم بار ديگر به مطالعه‌ و مرور رياضي سال سوم كه در تابستان خوانده‌ايد، بازگرديد.

اگر در زمره‌ي دو گروه بالا جاي نداريد؛ با راهنمايي‌ها و توصيه‌هاي ما همراه شويد:

براي انتخاب صحيح از ميان زوج‌درس‌ها بايد به نكته‌ي مهم زير توجه داشت؛

نيم‌سال اول تحصيلي نسبت به نيم‌سال دوم اندكي طولاني‌تر است و در آزمون‌هاي كانون نيز نيم‌سال اول داراي يك آزمون بيش‌تر از نيم‌سال دوم است. هم‌چنين درس‌هاي انتخاب و مطالعه شده در نيم‌سال اول، دوبار دوره و مرور مي‌شوند؛ يك‌بار در بهمن‌ماه (انتهاي نيم‌سال اول) و بار ديگر در فروردين‌ماه (تعطيلات نوروز). از سوي ديگر، نيم‌سال اول با توجه به فاصله‌ي بعيدتري كه تا برگزاري كنكور دارد، امكان مطالعه‌ي آسوده‌تري را براي دانش‌آموزان فراهم مي‌سازد، حال آن‌كه در نيم‌سال دوم، دغدغه‌ي دانش‌آموزان و دبيران براي اتمام زودهنگام مطالب درسي سال چهارم و نيز اضطراب ناشي از فرا رسيدن زمان برگزاري كنكور، اندكي فشار رواني بر فضاي مطالعه‌ي دانش‌آموزان حاكم مي‌سازد كه يادگيري مطالب جديد را كمي با دشواري مواجه مي‌سازد.

بنابراين، مفيد و مؤثر آن است كه با توجه به مدت طولاني‌تر مطالعه‌ در آزمون‌هاي نيم‌سال اول و نيز جو آرام مطالعاتي در اين برهه‌ي زماني، از ميان زوج‌درس‌ها، مطالعه‌ي كتاب‌هايي را براي نيم‌سال اول برگزينيم كه بودجه‌بندي (تعداد سؤال) و اهميت بيش‌تري در كنكور سراسري داشته باشند؛ دشوارتر باشند و يادگيري آن‌ها به فراغ بال و آسودگي خاطر بيش‌تري نيازمند باشد؛ حجم مفهومي بيش‌تري داشته‌باشند و مطالعه‌ي آن‌ها نيازمند صرف مدت زمان بيش‌تري باشد؛ مطالب آن‌ها در حافظه‌ي بلند مدت راحت‌تر جاي بگيرد و تا زمان كنكور در ذهن باقي بمانند (مطالعه‌ي مطالب اصطلاحاٌ فرّار و نيازمند به حافظه‌ي كوتاه‌مدت در نيم‌سال دوم توصيه مي‌شود) تا به بهترين استفاده از نيم‌سال اول برسيم. با تكيه بر اين استدلال‌ها توصيه‌ي ما براي انتخاب واحد شما از ميان زوج‌درس‌ها چنين است:

توصيه‌ي ما براي نيم‌سال اول:

انتخاب درس‌هاي: رياضي سال سوم، تاريخ ادبيات 1، تاريخ ايران و جهان، منطق و جامعه‌شناسي 1

توصيه‌ي ما براي نيم‌سال دوم:

انتخاب درس‌هاي: آمار و مدل‌سازي، تاريخ ادبيات 2، جغرافياي پايه، فلسفه‌ي سال سوم و جامعه‌شناسي 2

درس‌هاي پايه‌ي مستقل:

اين درس‌ها عبارت‌اند از رياضي سال اول، آرايه‌هاي ادبي، روان‌شناسي و اقتصاد

روان‌شناسي: اين درس به‌تنهايي 20 سؤال كنكور را به خود اختصاص مي‌دهد و اين درحالي‌ است كه برخي از دروس علي‌رغم داشتن حجم بيش‌تر، در كنكور انساني تنها 3 تا 4 سؤال را به خود اختصاص مي‌دهند. اگر اين نكته را نيز لحاظ نماييم كه پس از رشته‌ي حقوق، پرطرفدارترين رشته‌ي انساني، روان‌شناسي است كه براي قبولي در آن، نمره‌ي درس روان‌شناسي ضريب بالايي خواهد داشت؛ درخواهيم يافت كه الزام است تا مطالعه‌ي اين درس به‌صورت مداوم در طول سال رخ دهد.

اقتصاد: برخلاف بسياري از دروس كه به‌صورت مجموعه‌اي در كنكور مطرح مي‌شوند و لذا تعداد سؤالات آن‌ها بين چندين كتاب تقسيم مي‌شود (مثلاً 15 سؤال تاريخ از سه كتاب تاريخ 1، تاريخ 2 و تاريخ‌شناسي مطرح مي‌شود و سهم هر كتاب تنها 5 سؤال است) اقتصاد نيز مانند روان‌شناسي تك‌كتاب است و 15 سؤال را به خود اختصاص مي‌دهد. علاوه‌بر آن، تقريباً دو سوم سؤالات اين درس به‌صورت مسأله‌ي رياضي مطرح مي‌شود كه يادگيري آن‌ها و تسلط بر حل سريع اين مسائل در فرصت اندك پاسخ‌گويي به سؤالات اين درس، مطالعه‌ي مداوم آن در طول سال را طالب است و نمي‌توان پرونده‌ي اين درس را در تنها يك نيم‌سال تحصيلي مختومه نمود، لذا اين درس را نيز كه براي خيل عظيم مشتاقان قبولي در رشته‌هاي مديريت اهميت ويژه‌اي دارد، در زمره‌ي دروس اجباري و غير زوج قرار داده‌ايم.

رياضي 1: براي تمامي دانش‌آموزان انساني دشوارترين درس در مجموعه‌ي دروس رياضي به‌شمار مي‌رود كه مطالعه‌ي آن با روندي آهسته‌تر و مداوم در تمام طول سال مي‌تواند به نتيجه‌ي بهتري منتهي شود. هم‌چنين فاصله‌‌ي زماني بيش‌تر از زمان يادگيري اين مباحث، اين درس را با خطر فراموشي بيش‌تري مواجه مي‌سازد.

آرايه‌هاي ادبي: درس‌ آرايه‌هاي ادبي، درسي است كه تسلط بر آن در دو بخش عمومي و اختصاصي كنكور به كمك داوطلب خواهد آمد. چراكه در رشته‌ي انساني هم در ادبيات عمومي و هم در ادبيات اختصاصي دانش‌آموزان بايد مجموعاً به تقريباً 10 سؤال آرايه پاسخ دهند كه مطالعه‌ي خوب و مفهومي اين درس اختصاصي، امتيازي است براي دانش‌آموزان انساني در بخش ادبيات عمومي كنكور كه داوطلبان ساير رشته‌ها از آن بي‌بهره‌اند.

به دليل اهميت اين درس‌ها  توصيه مي‌شود تا همواره در برنامه‌ي مطالعاتي داوطلبين قرار گيرند و به‌طور مستمر در برنامه حضور داشته باشند. بنابراين نمودار پيش‌روي جداگانه‌اي خواهند داشت. در آزمون‌هاي 24 مهر تا 20 آذر نمودار پيش‌روي درس‌هاي مذكور با ساير درس‌هاي پايه يكسان است بنابراين تنها يك نمودار پيش‌روي تحت عنوان درس‌هاي پايه در برنامه داريم اما از آزمون 4 دي به بعد كه پيش‌روي متفاوت مي‌شود، دو نمودار مجزا در مورد درس‌هاي پايه داريم.

درس‌هاي پيش‌دانشگاهي

اين درس‌ها همواره بايد در برنامه‌ي مطالعاتي داوطلبين قرار داشته‌باشند و در هر آزمون مطابق پوشش در نظر گرفته شده مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. پاسخ‌دهي به درس‌هاي سال چهارم همواره اجباري است و برنامه‌ي آن‌‌ها در آزمون‌هاي كانون مطابق با برنامه‌ي مدارس و ترتيب كتاب درسي مي‌باشد.

منطق پيش‌روي درس‌هاي سال چهارم در تاريخ‌هاي ذكر شده:

22 آبان: مقارن با امتحانات مستمر مدارس؛ دوره‌ي از مباحث نيم‌سال اول سال چهارم

20 آذر: دوره و جمع‌بندي از مباحث نيم‌سال اول براي كسب آمادگي جهت شركت در امتحانات نيم‌‌سال اول

25 دي: پس از خاتمه‌ي امتحانات نيم‌سال اول مدارس؛ جمع‌بندي كل مباحث نيم‌سال اول

21 اسفند: دوره‌‌ي نصف مباحث نيم‌سال دوم؛ براي ورود با اطمينان به دوران طلايي نوروز

20 فروردين: استفاده از دوران طلايي نوروز؛ جمع‌بندي كل مباحث نيم‌سال اول سال چهارم (كه شايد فكر كنيد با فاصله گرفتن از زمان مطالعه‌ي آن‌ها، فراموششان كرده‌ايد!)

31 ارديبهشت: جمع‌بندي كل مباحث نيم‌سال دوم پس از امتحانات پايان سال مدارس براي ورود مطمئن به دوران جمع‌بندي

آزمون‌هاي شاهد (گواه):

درس‌هايي كه با رنگ آبي در برنامه‌ي آزمون مشخص شده‌اند نشانگر آن است كه در اين درس‌ها آزمون شاهد يا گواه خواهيم داشت. در اين درس‌ها در مجموع 20 سؤال خواهيم داشت. 10 سؤال اول سوال‌هاي طراحي (تأليفي) هستند و 10 سؤال دوم سؤال‌هاي شناسنامه‌دار (سؤالات آزمون‌هاي سراسري و كانون در كتاب آبي كه داراي سطح دشواري شناسايي شده‌هستند.) خواهد بود.كه براي هريك از اين ده سؤال درصد جداگانه‌اي گرفته خواهد شد.

با بررسي همبستگي نمرات داوطلبين بين سؤالات طراحي شده و سؤالات شناسنامه‌دار ارزيابي دقيق‌تري از آن‌ها شكل مي‌گيرد.

در سال چهارم انساني به دليل زياد بودن سؤال‌هاي آزمون، امكان برگزاري آزمون شاهد در 5 درس منتخب (رياضي،ادبيات، عربي، اقتصاد و روان‌شناسي) داريم.

در آزمون‌هاي جمع‌بندي پيش و پايه امكان برگزاري آزمون شاهد براي 3 درس را به‌طور هم‌زمان داريم.

اما در ساير موارد، در هر آزمون تنها يك درس آزمون شاهد(گواه) را خواهد داشت.