عربی سوم: با «معتلات» چه کنیم؟

در آغاز کتاب عربی (3)، با مبحث «معتلات» روبه‌رو هستید، مبحثی که ظاهر سخت و خشن، اما باطن بسیار ساده و مهربانی دارد!

عربی سوم: با «معتلات» چه کنیم؟

دانش‌آموزان عزیز

سلام

امیدوارم که تازه‌نفس و پرانرژی، سال تحصیلی جدید را آغاز کرده باشید و به خاطر داشته باشید که هر روزی که می‌گذرد، فرصتی استثنایی برای رسیدن به «بهترینِ خودتان» است.

در آغاز کتاب عربی (3)، با مبحث «معتلات» روبه‌رو هستید، مبحثی که ظاهر سخت و خشن، اما باطن بسیار ساده و مهربانی دارد! در کنکور سراسری یک تست به‌طور مستقیم و چند تست به‌طور غیر مستقیم از مبحث معتلات مطرح می‌شود.

اما برای یادگیری و تسلط در معتلات چه کنیم؟

  • اصول پایه‌ای مبحث معتلات را خوب بیاموزید، از تعریف فعل معتل و اقسام آن آغاز کنید.

  • قواعد اعلال در معتلات را درحدّ نیاز و به‌صورت کلّی (و نه به‌صورت افراطی و بیش از نیاز!) بیاموزید.

  • بیش از قواعد اعلال، تمرکز خود را بر این استراتژی قرار دهید:

  • افعال معتل موجود در کتاب و از هر دسته فعل (به‌عنوان مثال خاف/ سار/ دار)، صرف آن‌ها را در صیغه‌های مختلف جمع‌آوری و  یادداشت نمایید. (اکثریت قریب به اتفاق افعال معتل به‌کاررفته در سوالات، افعال موجود در کتاب درسی هستند.)

  • سعی کنید در زمان‌های مختلف (مفید و غیرمفید) از نوشته‌های خود استفاده کرده و صرف افعال فوق در صیغه‌های مختلف را تمرین و تکرار کنید.

  • با این روش دیگر نیاز به یادآوری تمام قواعد اعلال در هر مرتبه ندارید و می‌توانید سرعت پاسخ‌گویی خود را چندین برابر نمایید.

  • در هنگام مطالعه‌ی متون مختلف(چه درون کتاب درسی و چه خارج از آن) افعال معتل را شناسایی کرده و به نوع و نحوه‌ی کاربرد آن در صیغه‌ی موردنظر، فکر کنید.

  • معتلات یعنی «تمرین»، «تست» و «تکرار»!

(پاورقی) : من در سال 89، برای پاسخ‌گویی به مبحث معتلات کنکور، همین روش را استفاده کردم، نوشته‌‌ی توضیح داده شده را در یک برگه‌ی A3 به دیوار اتاق چسباندم و در طول سال تمرین کردم، نتیجه چه شد؟ بدون یادآوری قواعد پیچیده‌ی اعلال در صیغه‌های مختلف، تمام سوالات مبحث معتلات قابل پاسخ‌گویی شدند.

مطالب مرتبط ...
پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب