حل مشکل زباله‌های پلاستیکی به کمک کرم‌ها

محققان دانشگاه استنفورد به همراه محققان چینی در کشف جالبی دریافته‌اند که گونه‌هایی از کرمها عاشق خوردن پلاستیک‌هایی هستند که برای برخی حیوانات سمی است.

حل مشکل زباله‌های پلاستیکی به کمک کرم‌ها

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، زباله‌های پلاستیکی در حال حاضر از کنترل خارج شده‌اند و استیروفورم یا پلی‌استیرین از بدترین انواع زباله‌های پلاستیکی هستند . آمریکایی‌ها در هر سال 25 میلیارد ظرف استیروفورمی را دور می‌اندازند. حدود دو میلیون تن از این مواد به زباله‌گاه‌ها راه پیدا می‌کند و تقریبا هرگز تجزیه زیستی نمی‌شوند.

کشف جدید محققان مبنی بر اینکه برخی کرم‌ها می‌توانند به طور انحصاری از این مواد پلاستیکی تغذیه کنند بسیار شگفت‌آور و مبهوت‌کننده است. این کرم‌ها علاوه بر این که می‌توانند این نوع پلاستیک‌ها را هضم کنند، قادرند آنها را به دی‌اکسیدکربن و ضایعاتی تبدیل کنند که به عنوان خاک محصولات زراعی قابل کاربرد هستند.

این کرمها بعد از هضم پلاستیک، نیمی از استیروفوم را به دی‌اکسیدکربن تبدیل می‌کند. بخش دیگر مواد پلاستیکی به صورت گلوله‌های کوچک غیرسمی دفع می‌شوند. در تمام آزمایش‌هایی که تاکنون به انجام رسیده، ثابت شده است که مواد بازمانده از تغذیه کرم‌ها برای استفاده به عنوان کود و کمک به رشد محصولات زراعی مناسب هستند.

استفاده از این روش مسلما باعث کاهش ضایعات پلاستیکی موجود در طبیعت می‌شود و همچنین می‌تواند به تولید پلاستیک‌های زیستی جدیدی منجر شود که در زمین و دریاها انباشته نمی‌شوند.

منبع :