گفتگو با مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه وبویر احمد

گفتگو با مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه وبویر احمد را در زیر دنبال کنید...

گفتگو با مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه وبویر احمد

12 مهر 94، 30 مدرسه ی روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد افتتاح می شوند. در این راستا، گفتگویی داشته ایم با حاج زارع پور (مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد). جزئیات این مطلب را در زیر مطالعه کنید:

در ابتدای این گفتگو اردوان دهبوده از همکاران بنیاد علمی آموزشی قلمچی بابت همکاری­های آموزش و پرورش از ایشان تشکر و قدردانی کردند و گزارشی از روند افتتاح این 30 روستا ارائه کردند و از ایشان جهت حضور در مراسم افتتاحیه در 12 مهر 94 دعوت به عمل آوردند. بخش هایی از این گفتگو را در زیر بخوانید:

گفتگو با مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه وبویر احمد


  • با توجه به این که هدف بنیاد علمی آموزشی قلم چی، پیشرفت دانش آموزان است نقش این بنیاد را در موفقیت و پیشرفت درسی دانش­آموزان استان چگونه ارزیابی می­کنید؟

بی شک بنیاد علمی آموزشی قلم چی یکی از موسسات علمی بسیار توانمند در سطح کشور است که در پیشبرد اهداف آموزشی وزارت آموزش و پرورش نقش بی بدیلی خصوصا در استان کهگیلویه و بویراحمد دارد.

 وقتی خودم امسال شخصا رتبه های زیر 1000 را در استان رصد میکردم از تقریبا بیش از 125 رتبه ای که زیر 1000 داشتیم (عدد دقیق ممکن است بیشتر باشد) تقریبا بیش از  99% افرادی بودند که در آزمون های بنیاد قلم چی شرکت می کردند و از مشاوران این بنیاد استفاده می کردند و از برنامه های مختلف این بنیاد بهره بردند. با این اوصاف و عددی که قید کردم وضعیت استان نسبت به سال های قبل بهتر بود و از این عدد معلوم می شود که نقش بنیاد یک نقش ممتاز و چشمگیر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان استان است.

  • احداث 30 مدرسه روستایی در این استان، چقدر از نظر شما در عدالت آموزشی کشور تاثیر داشته است؟

استان کهگیلویه و بویراحمد، آموزش بسیار گرانی در سطح کشور دارد به دلیل پراکندگی شدید روستایی، صعب العبور بودن روستاها، آمار جمعیت پایین مدارس روستایی از یک طرف و از طرف دیگر سیاست افزایش پوشش تحصیلی و انسداد موانع تحصیلی که جزو مواردی است که وزارت آموزش و پرورش و هم چنین آموزش و پرورش این استان دنبال می کند.

 ما 916 مدرسه 1 تا 16 دانش آموزی در سطح استان داریم . مدارس 1 تا 16 دانش آموزشی هم جز مواردی است که هیچگونه توجیه اقتصادی ساخت مدرسه برای دولت ندارد. طرحی را که در استان دنبال می شوداستفاده از مدارس پیش ساخته قابل انتقال است که خوشبختانه امسال یکی از کمک های بسیار بزرگی که بنیاد قلم چی در آستانه ی شروع سال تحصیلی داشتند این بود که 30 روستا را از این طریق یعنی سفارش مدارس پیش ساخته با حمایت و پشتیبانی بنیاد که تمام هزینه های ساخت این مدارس را تقبل کرد مدرسه دار کرد. در واقع 30 دستگاه اماده شد و به 30 روستای واقعا محروم در سطح استان اختصاص داده شد که در 12 مهر 94 یکی از این مدارس به نمایندگی از 30 مدرسه با حضور جناب اقای قلم چی و مسئولان و خیرین افتتاح می شود. همین جا جا دارد که از جناب اقای قلم چی  و بنیاد آموزشی قلم چی کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم. در واقع 30 روستای فاقد مدرسه را با این طرح مدرسه دار نمودند کیفیت ساخت هم بسیار مطلوب بوده و با رعایت تمام استانداردهای آموزشی است و کمک بزرگی به اموزش و پرورش استان بود. خصوصا این که این مدارس در استانه سال تحصیلی 94-95 تحویل داده شد و قابل استفاده هستند و بخشی عظیمی از مشکلات ما را حل کرد.

گفتگو با مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه وبویر احمد


  • چگونه شد که این طرح مطرح شد؟ مطرح کننده طرح چه کسی بود؟ هدف این است که چنین آغازهایی الگو شوند.

در سفری که جناب اقای قلم چی برای افتتاح کتابخانه عمومی این استان به اینجا داشتند در اردیبهشت 94، به دلیل ضرورتی که در این استان بود، پیشنهاد 110 مدرسه را داشتیم راجع به هزینه ها ابتدا نوسازی مبلغ 9 الی 15 میلیون تومان هزینه را جهت ساخت این مدارس پیش ساخته تخمین زد به همین دلیل قول داده شد تا تعداد بالایی احداث شوند ولی با توجه به این که برای هر مدرسه ی پیش ساخته، 25 میلیون تومان هزینه شد با توجه به نوع سفارش و بالا بودن استانداردهای آموزشی کلاس ها 30 مدرسه ارائه شد. جناب اقای قلم چی  گروه هایی را هم به استان فرستادند و تک تک جاهایی را که ما پیشنهاد داشتیم توسط کمیته هایی که توسط بنیاد تعیین شد بررسی شد و نهایتا دستور ساخت داده شد و مجددا تاکید می کنیم نکته مثبت دیگر این بود که  قبل از سال تحصیلی این مدارس بارگیری شد.

  • این مدارس چگونه انتخاب شدند؟

200 مدرسه داریم که باید به همین شکل ساخته شوند. 5 دستگاه را هم سایر خیرین ساخته اند در عین حال 165 دستگاه دیگر نیاز داریم تا مشکلات مرتفع شود از سایر خیرین و سایر موسسات هم دعوت می کنیم تا با کمک آموزش و پرورش در این کار خیر سهیم شوند... 

وضعیت بورسیه شدن دانش آموزان توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی در این استان چگونه است؟

طبق آماری که در سطح استان ارائه شده است، 4500 دانش آموز مستعد و بی بضاعت ما تحت حمایت بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم چی هستند بنیاد نه تنها این دانش آموز را بورسیه کرده است بلکه کمک های جانبی نیز به آن ها ارائه داده است. امر بورسیه، به هر حال کمک بزرگی هم هست به کسانی که علاقمند به تحصیل هستند.

وضعیت قبولی دانش آموزان این استان در کنکور 94 چگونه بوده است؟

این استان منطقه 3 محسوب می شود و خوشبختانه امسال 3 نفر از دانش آموزانمان که در آزمون های کانون قلم چی هم شرکت داشتند رتبه های 1 و 6 و 8 تجربی منطقه 3 (محمدمهدی خادم بشیری، محمدامین خادم بشیری و مهین بناوند) را کسب کردند که 2 نفر از آن ها از گچساران و یک نفر هم از یاسوج و موفقیت بزرگی برای استان است و به این تعداد رتبه در یک سال، خیلی سابقه نداشت.

تعداد دانش آموزان استان چند نفر هستند؟ وضعیت پیشرفت تحصیلی دانش آموزان چگونه است؟

با لحاظ کردن دانش آموزان بزرگسالان و دانش آموزان مراکز آموزش از راه دور، پیش بینی امسال حدود 149 هزار و 463 دانش آموز است در 8700 کلاس درس و 2906 آموزشگاه می باشد و در کل دانش آموزان استان 2.01 نسبت به سال تحصیلی گذشته رشد آموزشی داشته اند.

تهیه و تنظیم

اردوان دهبوده- ناهید منجمی