گفتگو با دکتر فتاح محمدی- معاون استاندار کهگیلویه و بویر احمد

گفتگو با دکتر فتاح محمدی- معاون استاندار کهگیلویه و بویر احمد را در زیر مطالعه کنید....

گفتگو با دکتر فتاح محمدی- معاون استاندار کهگیلویه و بویر احمد

12 مهر 94 ، 30 مدرسه ی روستایی در استان کهگیلویه و بویر احمد افتتاح می شود. در روز قبل از این افتتاح گفتگویی داشتیم در این راستا با دکتر فتاح محمدی (معاون استاندار کهگیلویه و بویر احمد). جزئیات این گفتگو در زیر ارائه شده است:

گفتگو با دکتر فتاح محمدی- معاون استاندار کهگیلویه و بویر احمد


وضعیت روستاها در این استان چگونه است و چه تعداد روستا در این استان وجود دارد و از نظر جغرافیایی چند درصد مردم این استان در روستاها زندگی می کنند؟

استان کهگیلویه و بویر احمد به سبب سابقه ی دیرینه ی تاریخی که داشت و نوع ارتباطی که با حاکمیت وقت قبل از پیروزی انقلاب داشت از یک طرف و از طرف دیگر به سبب شرایط کوهستانی و پراکندگی روستاها و تعدد روستاها و عدم دسترسی و انجام زیرساخت های لازم برای خدمت رسانی به مردم، متاسفانه در حوزه ی آموزش مشکلات متعددی داشت و وضعیت آموزش خصوصا آموزش عمومی خیلی بد بود و کمترین توجهی صورت گرفته بود، قبل از پیروزی انقلاب از آموزش عالی که اصلا خبری در استان ما نبود.

لذا با پیروزی انقلاب اسلامی تحول خوبی در استان ما به وجود آمد. ضمن این که در حال حاضر، استان ما شامل بیش از 1800 روستا است و تعداد روستاها بین 1800 تا 2000 در نوسان است (چون چند خانه را روستا در نظر می گیرند). تا دهه ی اخیر جمعیت مردم بیشتر متمایل به جمعیت روستایی بود تا شهری ولی در چند سال اخیر با توجه به شرایطی که استان داشت به ویژه موقعیتی که خود شهر یاسوج به عنوان مرکز استان دارد و مهاجرپذیری شهر یاسوج خیلی بالاست. تعداد زیادی از جمعیت روستاها مهاجرت کردند و در این سه مرکز شهرستان استقرار پیدا کردند. تعداد زیادی از ساکنان روستاها به مراکز 3 شهرستان بویر احمد به مرکزیت یاسوج- گچساران به مرکزیت دوگنبدان- دهدشت به مرکزیت کهگیلویه مهاجرت کردند و به دلیل این مهاجرت و خالی از سکنه شدن روستاها یا کاهش حد نصاب دانش آموزان، الان بخشی از خدمات آموزشی که در روستاها انجام داده ایم بلااستفاده است.

از دیگر مشکلات این مهاجرت این است که زمینه ای برای استقرار مقاطع راهنمایی یا متوسطه اول و دوم این روستاها دیگر وجود ندارد و اکثر ساختمان ها بلااستفاده هستند. در نتیجه سیاست جدیدی که در استان ما وجود دارد استفاده از کانکس برای روستاهای کم جمعیت و پراکنده است که امسال توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی در یک اقدام مجاهدانه و جهادی در این راستا انجام گرفت که امید داریم با این تلاش و نوع دوستی که در مجموعه قلم چی وجود دارد بتوانیم این نیازمندی ها را برطرف کنیم وسرمایه ی کشور را بتوانیم بهینه استفاده کنیم. قطعا این اقدام برای آقای قلم چی و بنیاد علمی آموزشی قلم چی باقیات صالحات خواهد بود که این نگاه ویژه را به روستاهای کمتر توسعه یافته و محروم داشتند مطمئنا با حضور این عزیزان ما می توانیم نیازمندی های روستائیان عزیزمان را که خدمات رسانی به آن ها دشوار است، رفع کنیم و از مهاجرت بی رویه آن ها جکوگیری کنیم و اینکه از ظرفیت عشایر و روستاییان که به عنوان مولد تولید و سرمایه گذاری هستند در جهت تولید و سرمایه گذاری در استان استفاده کنیم.

گفتگو با دکتر فتاح محمدی- معاون استاندار کهگیلویه و بویر احمد


نحوه ی انتخاب 30 مدرسه ی روستایی در این استان چطور بوده است؟

به جهت این که اعتبار کافی تاکنون وجود نداشته که بتواند این روستاها را پوشش دهد و ساخت مدرسه متناسب با تیپ آن جا امکان پذیر نبوده و اصلا به صرفه نبود برای دولت چون هر لحظه امکان دارد این روستاها خالی از سکنه شوند به این دیدگاه رسیدیم که استقرار کانکس این فایده را دارد که تا زمانی که در آن منطقه روستاییان ساکن هستند بهره مند می شوند و پس از آن هم قابل انتقال هستند و قابل حمل.

ساخت این 30 مدرسه ی روستایی منجر خواهد شد که این دانش آموزان تا چه مقطعی ادامه بدهند و آیا می توان امید داشت که از ترک تحصیل این دانش آموزان در آینده جلوگیری شود؟ این دانش آموزان ادامه تحصیل خواهند داد و تا کی؟

با ساخت این مدارس، شرایط تحصیل این دانش آموزان تا زمانی که بتوانند به خوابگاه ها بروند فراهم شد. ما در مراکز بخش ها و دهستان ها خوابگاه های شبانه روزی چندمنظوره داریم که شرایط تحصیل بعدی را برایشان فراهم می کند. یکی از مشکلات عشایر این بود که دختران تا یک مقطعی می توانستند ادامه تحصیل بدهند بعدا به دلیل حضور در مراکز شهری و عدم حمایت نمی توانستند ادامه تحصیل دهند ولی امروز در تمام مراکز بخش ها خوابگاه ها را داریم که می توانیم استفاده کنیم و مشکل آموزشی و اسکان حل شده است.

چطور شد که این طرح با همکاری شما و بنیاد علمی آموزشی قلم چی انجام شد؟

کمتر از یکسال است که با این بنیاد ارتباط برقرار کردیم. وقتی شرایط استان، سطح تحصیلی و انگیزه ی دانش آموزان روستاها و عشایری را مطرح کردیم و نمونه هایی از افرادی که در حساس ترین مشاغل کشور مشغول هستند را بیان کردیم دوستان ما در بنیاد قلم چی استقبال کردند و در این کار سرمایه گذاری و کمک کردند. این بنیاد در حیطه ی کتابخانه های روستایی هم کمک هایی داشته است که قابل تقدیر است آن چه دغدغه دوستان در بنیاد است دغدغه ای قانونی و دقیق است آن ها به دنبال این هستند که احداث ها متناسب با نیاز و مطالعه شده و علمی باشد و بازخورد آن اثر را نیز در آینده ببینیم.

تهیه و تنظیم

اردوان دهبوده- ناهید منجمی