نگرش مثبت، کلید موفقیت

روان‌شناسان بر این عقیده هستند که افکار مثبت و منفی تأثیر زیادی در زندگی ما می‌گذارند.

نگرش مثبت، کلید موفقیت

روان‌شناسان بر این عقیده هستند که افکار مثبت و منفی تأثیر زیادی در زندگی ما می‌گذارند. درواقع چیزی که نحوه‌ی زندگی انسان‌ها را مشخص می‌کند نوع نگرش افراد نسبت به وقایع بیرونی است نه خود وقایع. مثبت‌اندیشی و افکار منفی هر دو به صورت امری مسری تلقی می‌شوند که از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است. افرادی که باورهای مثبت دارند در مشکلات به فرصت‌ها فکر می‌کنند تا بتوانند به راه‌های موفقیت برسند اما آن‌هایی که باورهای منفی دارند از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا به مشکلاتی که دارند فکر کنند. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور نیز باید با نگرشی مثبت به زندگی و آینده‌ی خود بیندیشند و همیشه از عبارات و جملات مثبت و امیدوارکننده استفاده کنند. برای این کار راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها برای داشتن دیدگاه و نگرش مثبت اطمینان حاصل کنید:

1- داشتن برنامه‌ریزی صحیح و مشخص: باعث نگرش مثبت برای فرد می‌شود و می‌‌توانیم تمرکز بیش‌تری بر روی اولویت‌بندی درسی خود داشته باشیم.

2- سحرخیز بودن: هنگامی که سحرخیز باشید می‌توانید روزتان را بدون احساس خستگی و با انرژی شروع کنید.

3- ورزش کردن: علاوه بر سلامتی جسم موجب نشاط می‌شود و برای مقابله با افسردگی مفید و مؤثر است.

4- خواندن کتاب‌های مثبت و روح‌افزا: خواندن این گونه کتاب‌ها موجب می‌شود که در تمام مدتی که کتاب را مطالعه می‌کنید ذهنیتی مثبت داشته باشید.

5- دوری از افراد منفی‌گرا: صحبت و ارتباط داشتن با چنین افرادی باعث می‌شود رفتار و گفتار آن‌ها روحیه‌ی شما را تضعیف کند.

6- ارتباط معنوی با خدا: طبیعی است که این عامل در افراد مختلف و برای هر فردی متفاوت است و اگر شما یک ارتباط معنوی داشته باشید همواره نظری مثبت به زندگی خواهید داشت و این ارتباط ممکن است در دعا و نماز تحقق یابد.

7- گفتن جملات مثبت: تکرار مداوم این جمله که من می‌توانم، من با اراده و با پشتکار هستم باعث می‌شود که همواره مثبت‌اندیش باشید.

8- نگرش مثبت به خود: هر شخصی باید نسبت به خود نگرشی مثبت داشته باشد تا با تکیه بر توانایی‌هایش بتواند استعدادهایش را شکوفا سازد.

9- ارتباط داشتن با افراد خوش‌بین و مثبت‌گرا: ارتباط داشتن با بعضی افراد در شکل‌گیری شخصیت اثر مستقیم دارد. اگر در اطراف شما افرادی مثبت‌گرا باشند شما نیز مانند آن‌ها مثبت‌گرا خواهید شد.

10- اعتمادبه‌نفس: بسیاری از افراد هستند که در شرایط یکسانی قرار دارند اما آن‌چه موجب تمایز بین آن‌ها می‌شود اعتمادبه‌نفس آن‌هاست. هر چه اعتمادبه‌نفس بیش‌تر باشد مثبت‌اندیشی نیز بیش‌تر است.