آیا از میزان تاثیر ورزش بر سلامت خود مطلع‌اید؟

کارشناسان اعتقاد دارند فعالیت بدنی صحیح بر راهکارهای مقابله با بیماری‌های مزمن به خصوص برنامه غذایی، کاهش مصرف دخانیات و مصرف مواد مخدر اثر مثبت دارد.

آیا از میزان تاثیر ورزش بر سلامت خود مطلع‌اید؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ورزش بهترین راه برای حفظ سلامتی است. مفهوم ورزش و تحرک می‌تواند در سنین مختلف نیز متفاوت باشد. براساس تحقیقات، سن ابتلا به دردهای مفصلی در بیشتر کشورهای جهان 25 سال کاهش یافته است که شیوه زندگی نامناسب، بی‌تحرکی در محیط‌های اداری و نداشتن فعالیت فیزیکی از مهم‌ترین دلایل آن است.

کاهش سن ابتلا به بیماری‌های مفصلی حاکی از آن است که تمام افراد جامعه باید در طول هفته یک برنامه ورزشی مناسب داشته باشند تا دچار عوارض کم تحرکی نشوند. ورزش‌های گوناگون علاوه بر آنکه از ایجاد بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند؛ نقش پیشگیری از آن‌ها را نیز به عهده دارند. این ورزش‌ها می توانند در درمان بسیاری از بیماری ها نقش موثری داشته باشند. انجام ورزش های سبک طبق آمارهای جهانی نه تنها قادر است موجب تسکین و کاهش انواع دردهای قلبی پایدار و غیرپایدار شود، بلکه قادر است موجب حل شدن لخته های داخل خون شریانی قلب شده و از بروز سکته های بعدی جلوگیری کند.

ورزش کارایی ماهیچه را با استفاده بیشتر از اکسیژن افزایش می‌دهد و قدرت عضلانی افراد را نیز تقویت می‌کند. به همین علت افرادی که یک برنامه مرتب ورزشی دارند، می‌گویند که انرژی خیلی زیادی دارند.

دکتر مریم ابوالحسنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه اگر افراد در طول هفته کمتر از 15 دقیقه به فعالیت ورزشی بپردازند جزو کم تحرک‌ها محسوب می‌شوند، گفت: ابتلا به بیماری های قلبی، چاقی، افزایش فشار خون، کاهش چربی مفید خون، افزایش بیماری های عضلانی و مزمن از عوارض کم تحرکی است، اما عوارض کم تحرکی ممکن است در زمان جوانی افراد ظاهر نشود و افراد پس از افزایش سن با این عوارض روبرو شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه کم تحرکی می‌تواند موجب افزایش مرگ های ناگهانی در افراد شود، تصریح کرد: حتی کودکان نیز باید در طول هفته فعالیت ورزشی داشته باشند. آن ها باید از استفاده بیش از حد از بازی های کامپیوتری پرهیز کنند و در طول هفته حداقل چند نوبت به انجام بازی های گروهی با دوستان یا پدر و مادرشان بپردازند.

ابوالحسنی خاطرنشان کرد: انجام بازی‌های گروهی در کودکی می‌تواند موجب نهادینه شدن فعالیت ورزشی در افراد شود. اغلب مشاهده می شود افرادی که در زمان کودکی خود به فعالیت ورزشی می‌پرداخته‌اند در زمان بزرگسالی نیز جزو افراد ورزشکار محسوب می‌شوند.

این متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه ابتلا به ضعف های عضلانی، خستگی های زودرس و ناتوانی های دوران پیری از عوارض کم تحرکی است، یادآور شد: تمام افراد باید در طول هفته دارای یک برنامه ورشی باشند. آن‌ها می‌توانند موانعی را که به آن ها اجازه نمی دهد که ورزش کنند را یادداشت کرده و تلاش کنند که آن‌ها را حذف کنند تا یک برنامه ورزشی مناسب داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه به تمام افراد توصیه می‌شود جهت افزایش سلامتی بدن‌شان حداقل 10 دقیقه در روز فعالیت ورزشی داشته باشند، بیان کرد: شرکت در فعالیت‌های گروهی و انجام فعالیت‌های ورزشی در کودکان منجر به افزایش تمرکز آن‌ها می شود. بنابراین خانواده ها باید فرزندان‌شان را به انجام بازی‌های گروهی تشویق کنند.

ابوالحسنی با اشاره به اینکه ایجاد فرهنگ برد و باخت در کودکان منجر به کاهش انگیزه آن ها در انجام فعالیت ورزشی می‌شود، افزود: یکی از مهم‌ترین عوارض کم تحرکی ابتلا به چاقی است. همچنین کم تحرکی می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان و ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی زنان پس از دوران یائسگی شود.

ستار سمیعی یکی از قهرمانان رشته تکواندو کشور با اشاره به اینکه امروزه ورزش یکی ازمهم ترین بحث های مطرح جهان است، گفت: گروهی از مردم به صورت حرفه ای رشته های ورزشی را دنبال می کنند، عده ای از آن ها نیز علاقه مند به تماشای مسابقات و برنامه های ورزشی هستند. همچنین اغلب مخارج زیادی نیز صرف ساختن استادیوم ها و باشگاه های ورزشی می شود و بخش های قابل توجهی از برنامه های رادیو، تلویزیون و اخبار نیز به ورزش اختصاص پیدا می کند بنابراین ورزش یکی از بحث های مهم جهان امروز است.

وی تصریح کرد: امروزه کم تحرکی یکی از مهم ترین مشکلات جامعه به ویژه برای جوانان و نوجوانان است که این مسئله اغلب در زمان تعطیلات تابستانی مدارس و مراکز آموزشی ایجاد می شود.

این قهرمان تکواندو کشور با اشاره به اینکه ورزش یکی از مفید ترین و سالم ترین سرگرمی هایی است که می تواند اوقات فراغت جوانان و نوجوان را به خود اختصاص دهد، یادآور شد: ورزش کسالت و تنبلی را از افراد دور می کند و موجب افزایش نشاط و شادبی در آن ها می شود و می تواند افراد را در جهت انجام وظایف فردی و اجتماعی آماده تر کند و اخلاق آن ها را نیز بهبود بخشد.

سمیعی با تاکید به اینکه بی کاری و کم تحرکی می تواند منجر به افزایش خشونت و آسیب های اجتماعی مانند قتل و دزدی در کشور شود، اظهار کرد: ورزش روحیه شجاعت، از خودگذشتگی، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم را در انسان ها تقویت می کند و اراده ی آن ها را نیز قوی می کند.

وی افزود: افرادی که به صورت درست به فعالیت های ورزشی می پردازند اغلب سالم تر از دیگران هستند. در اثر فعالیت ورزشی حجم قلب انسان افزایش می یابد زیرا جدار بطن ها به ویژه بطن چپ ضخیم می شود بنابراین همانطور که عضلات بازو در اثر ورزش تقویت می‌شود عضلات قلب نیز در صورت فعالیت ورزشی قوی خواهد شد.

این قهرمان تکواندو در پایان با اشاره به اینکه هر چه افراد بیشتر به انجام فعالیت ورزشی بپردازند سوخت و ساز بدن آن ها نیز به شکل بهتری صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: به طور کلی پس از مدتی ورزش کردن بدن بهتر میتواند از مواد غذایی استفاده کند بنابراین رشد و نمو بهتری را دارد. بدن با انجام فعالیت ورزشی عادت می کند که در برابر مقدار کمی فعالیت ناگهان دچار نفس تنگی، افزایش شدید ضربان قلب نشود و کم تر دچار خستگی شود.

منبع :