ارتقای کیفیت زندگی و توانایی جسمی سالمندان با «تای‌چی»

نتیجه یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که تمرین‌های تای‌چی کیفیت زندگی و توانایی جسمی سالمندانی را که به بیماری‌های مزمن، متعدد و ناتوان‌کننده مبتلا هستند، بهتر می‌کند.

ارتقای کیفیت زندگی و توانایی جسمی سالمندان با «تای‌چی»

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خوزستان، محققان دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا با بررسی سیستماتیک ۳۳ تحقیق درباره تای‌چی به این نتیجه رسیدند که تای‌چی می‌تواند وضعیت جسمانی را در مبتلایان به چهار بیماری سرطان، استئوآرتریت، نارسایی قلبی و بیماری‌های انسدادی مزمن ریه بهتر کند.

محققان تاثیر تای‌چی را در ۱۵۸۴ نفر در سنین میانه 50 تا 70 سالگی بررسی کردند. از این افراد خواسته شده بود تا به مدت سه ماه هفته‌ای دو تا سه بار تای‌چی تمرین کنند.

این تمرین به تمام کسانی که چهار بیماری مورد نظر را داشتند کمک کرد تا توان بدنی بیشتر، درد کمتر و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند چون تای‌چی بهبود توان بدنی و افزایش قدرت عضلانی، درد و خشکی مفاصل را که در اثر آرتروز ایجاد می شود بهتر می‌کند.

نویسندگان این تحقیق که در مجله Sport Medicine بریتانیا منتشر شده، می‌گویند اساس تحقیق آنها مشاهده بوده است. بنابراین قصد ندارند از آن نتیجه قطعی بگیرند. با این همه از پزشکان خواسته‌اند آثار سودمند تای‌چی را در نظر داشته باشند تا شاید در آینده این روش برای سالمندانی که بیماری‌های مزمن دارند تجویز شود.

از سوی دیگر تحقیقات اخیر نشان می‌دهند سالمندان با مشکلات مالی و عملی برای استفاده از سالن‌های ورزشی مواجه‌اند. علاوه بر هزینه، محیط و امکانات سالن‌های ورزش برای جوانان طراحی شده و این سالمندان نمی‌توانند از آن استفاده مفیدی بکنند اما تای‌چی به امکانات و هزینه نیاز ندارد و در هر جایی قابل انجام است.

اساس این ورزش سنتی چینی، تنفس عمیق، آرام‌سازی و حرکات آرام و نرم است. تای‌چی که به آن تای‌چی‌چوآن هم می‌گویند در اصل در قرن سیزدهم میلادی به عنوان یک ورزش رزمی ابداع شد.

تحقیقات نشان داده‌ تای‌چی برای کاهش استرس، حفظ تعادل و تحرک کلی هم مفید است و برخی مطالعات هم نشان داده‌ تای‌چی احتمال افتادن را در افراد سالمند کاهش می‌دهد. به علاوه ماهیت آرام و ملایم حرکات تای‌چی باعث می‌شود که این ورزش تقریبا هیچ آسیبی به همراه نداشته باشد. از این رو تقریبا تمام افراد در هر سنی و با هر شرایط بدنی می‌توانند تای‌چی را انجام دهند. حتی کسانی که معلولیت دارند یا از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند می‌توانند با اندکی تغییر، تای‌چی تمرین کنند. تای‌چی سبک‌های مختلفی مثل یانگ، چن و وو دارد که تفاوت آنها در سرعت حرکات و حالت بدن است.

منبع :