کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 8 مهر 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 8 مهر 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا فرمولی برای تعادل بین بازه‌ی مطالعاتی و استراحت بین آن وجود دارد؟

پاسخ 1- اگر بپذیریم که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های برنامه‌ریزی به روش قلم‌چی، منحصربه‌فرد بودن برنامه برای هر شخص است، تعادل بین مطالعه و استراحت هم برای هر دانش‌آموز منحصربه‌فرد است که با نوشتن دقیق دفتر برنامه‌ریزی و نگاه به گذشته به‌راحتی به دست می‌آید. البته به عنوان یک الگو می‌توانید از فرمول: یک و نیم‌ساعت مطالعه‌ی درس عمومی (و دو ساعت درس اختصاصی) و سپس 15 تا 20 دقیقه استراحت بین دو درس استفاده کرده و آن را شخصی‌سازی کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- فی‌الواقع خیر؛ اما بدان معنی نیست که نمی‌توانید به یک نظم مشخص برای خود برسید. این موضوع مانند نگاه کردنِ راننده‌ی اتومبیل در آینه برای دیدن عقب ماشین است. هر راننده‌ای شیوه‌ی خود را دارد و به نظمی خاص برای آن رسیده است ولی فرمولی برای آن وجود ندارد. آن‌چه مسلم است این است که خواندنِ پیوسته‌ی یک درس، سقف دارد و معتقدیم پس از 2/5 تا 3 ساعت مطالعه‌ی مداومِ یک درس، دیگر یادگیری بهینه نیست؛ یعنی راندمان کار به شدت پایین می‌آید و بهتر است استراحت کنید و سپس درس دیگری را شروع کنید. این‌که آیا پس از 1/5 ساعت به استراحت احتیاج خواهید داشت یا 2/5 ساعت بستگی به ویژگی‌های دانش‌آموز و شرایط روحی و جسمی‌اش در آن لحظه دارد. استراحت هم معمولاً بین 15 دقیقه تا نیم‌ساعت است.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 3- فرمول قطعی و ثابتی برای این موضوع وجود ندارد، بلکه هر دانش‌آموزی با توجه به توانایی‌ها و عادت‌های مطالعاتی خود می‌تواند فرمول شخصی در این زمینه داشته باشد؛ اما می‌توانید به ازای هر یک ساعت مطالعه، 10 تا 15 دقیقه استراحت کنید و بعد از چند نوبت مطالعاتی، استراحت طولانی‌تری (1 تا 2 ساعت) داشته باشید. 

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 4- یک پیشنهاد این است که بعد از هر 50 تا 60 دقیقه مطالعه، 5 دقیقه استراحت کنید اما استراحتی صرفاً فیزیکی برای استراحت چشم یا نحوه‌ی نشستن‌ یا آوردن کتاب یا ورق و... ولی در این زمانِ کوتاه استراحت حتی‌الامکان از محل مطالعه‌تان خارج نشوید یا سراغ موبایل یا تلفن و تلویزیون نروید؛ چون تمرکز شما از بین می‌رود. بعد از 3 بار رعایت این بازه‌ی زمانی برای درس‌های اختصاصی و 2 بار برای درس‌های عمومی می‌توانید استراحت بیش‌تری (مثلاً در حد 30 دقیقه) داشته باشید و دوباره با همان روال قبلی درس جدید را شروع کنید.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 5- برای زمان دو بازه‌ی مطالعاتی و استراحت بین آن فرمول خاصی نمی‌توان تعریف کرد ولی با توجه به موارد زیر هر فرد می‌تواند برنامه‌ی شخصی خود را تنظیم کند.

الف) نوع درس جلسه‌ی اول و جلسه‌ی دوم محاسباتی است یا حفظی؟

ب) جلسه‌ی اول و دوم چه‌قدر طول می‌کشد؟

ج) نوع کاری که در جلسه‌ی اول و دوم انجام می‌دهید از جمله مطالعه یا تمرین و تست مورد بررسی قرار بگیرد.

د) توانایی‌ها و آمادگی‌های جسمی و روحی خود را در نظر بگیرید.

ه) نوع مطالعه‌ مهم است: مرور می‌کنید یا درس جدید می‌خوانید؟

به هر حال میزان استراحت بین دو بازه‌ی مطالعاتی نباید در حدی باشد که آمادگی ذهنی و روحی­- روانی شما را از بین برده و انگیزه‌ی مطالعه را کاهش دهد.

حسین پرهیزگار

پاسخ 6- معمولاً در مدارس، یک بازه‌ی 5/1 ساعته برای مطالعه در نظر می‌گیرند و سپس 15 دقیقه استراحت. این می‌تواند الگوی خوبی برای مطالعه‌ی شما در منزل باشد؛ به طوری که درس‌های اختصاصی را در بازه‌های 5/1 تا دوساعته مطالعه کنید و سپس 15 دقیقه استراحت کنید. برای درس‌های عمومی هم می‌توانید بازه‌های کوتاه‌تر مثلاً 1 ساعته در نظر بگیرید. یادتان باشد در زمان مطالعه باید شادابی لازم و تمرکز کافی داشته باشید. هر زمان احساس کردید این دو عامل وجود ندارد چند دقیقه به خودتان استراحت دهید. کسانی که به‌تازگی مطالعه‌ی خود را شروع می‌کنند می‌توانند بازه‌های مطالعاتی را کوتاه‌تر انتخاب کنند و کم کم آن را افزایش دهند.

محمد کتابدار

پاسخ 7- بهترین فرمول نگاه شما به گذشته و عملکرد درسی‌تان در بازه‌ای مشخص به عنوان یک معیار، مثلاً یک هفته است. معمولاً بسته به توانایی‌ها و سطح سخت‌کوشی افراد این معادله تغییر می‌کند. به عنوان مثال عده‌ای به مطالعه در بازه‌های کوتاه‌ عادت دارند و دیگران به ساعت‌های طولانی. اما به عنوان یک قاعده‌ی کلی و پیشنهاد معمولاً بین 10 الی 20 درصد هر بازه‌ی مطالعاتی را می‌توان به استراحت بین دو بازه اختصاص داد (البته با رعایت قانون مینیمم یک ساعت و ماکزیمم 2.5 ساعت برای یک بازه).

بهادر جبلی