مائده آشفته رتبه1 ریاضی منطقه 3 : چگونه عربی را 100 درصد زدم!

گفتگو با مائده آشفته رتبه 1 ریاضی منطقه 3 را تحت عنوان "چگونه عربی را در کنکور 100 درصد زدم!" در زیر بخوانید...

مائده آشفته رتبه1 ریاضی منطقه 3 : چگونه عربی را 100 درصد زدم!

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید؟

مائده آشفته برآبادی هستم رتبه 1 ریاضی منطقه 3 در کنکور 94 از خواف.

روش مطالعه‌ی شما در این درس چگونه بود؟

من با متن مشکل داشتم و کتاب زرد عمومی چون حدود 20 متن از عربی داشت خیلی مفید بود. ما در کتاب درسی زیاد متن نمی‌دیدیم که بدانیم چند سوال در کنکور از آن سوال مطرح می‌شود و چگونه قرار است در کنکور مطرح شود ولی زرد عمومی در این راستا به من کمک کرد که بدانم چند سوال قرار است برای متن باشد و مفهوم‌ها را بهتر متوجه شدم. در مورد قواعد هم متوجه شدم نکات ترجمه هم مهم هستند. در نتیجه ترجمه را دقیق می‌خواندم و قواعد را از کتاب درسی می‌خواندم و با یک فاصله‌ی 1 یا 2 روزه تست می‌زدم و روی کلمات جدید درس‌ها هم مرور می‌کردم. من به این نتیجه رسیدم که تسلط پیدا کردن در عربی، به تست زدن بستگی دارد نه به کتاب درسی.

آیا از منابع کانون برای این درس استفاده کردید؟

زرد عمومی برای این درس به من کمک خوبی کرد.

مدل سوال‌های عمومی در تابستان خوب دستم آمد سپس در کل سال، هنگام خواندن دروس عمومی، تیپ سوالات و این‌که قرار است سوالات چه مدلی باشند و تعداد تست‌های هر بخش را مدنظر قرار دادم. از طرفی این‌که در آزمون‌های کانون در تابستان، از این سوالات آمده بود ترغیب می‌شدم زرد عمومی را کار کنم.

 بهترین مزیت این کتاب تست‌های کنکور سراسری بود که ارزش کار کردن داشت. من همیشه به کتاب آبی هم به دلیل تست‌های کنکور تاکید داشتم و اولویت اولم کتاب‌های آبی بودند.

توصیه‌ی ما این است که دانش‌آموزان از تابستان استفاده از کتاب زرد عمومی را آغاز کنند؛ شما از چه زمانی از این کتاب استفاده کردید؟

از کتاب زرد عمومی دوبار به صورت منظم و مجموعه‌ای تست زدم، یک‌بار در تابستان که در سوالات آزمون‌ها از این کتاب سوال مطرح می‌شد و یک مقطعی هم بعد از عید قبل از دوران جمع‌بندی. در فاصله‌ی بین این دو هم گاهی مثلا یک هفته یا دوهفته یک‌بار یک مجموعه سوال عمومی را کار می‌کردم.

یک برنامه‌ای بودن در منابع و برنامه‌ی مطالعاتی این درس را چقدر موثر می‌دانید؟

در درس عربی چون منابع زیاد هستند باید نسبت به یک منبع پایبند بود و تک‌منبعی بودن خیلی مهم است.

آیا در آزمون‌های کانون همیشه این درس را 100 درصد می‌زدید؟

در آزمون‌های کانون عربی نقطه قوت من بود و 80 درصد به بالا می‌زدم ولی نه لزوما 100. در درک مطلب همان‌طور که گفتم ضعف داشتم با درک مطلب کنکور جلو رفتم و درصد خوبی در نهایت کسب کردم.

چقدر ذهن شما در مورد روش‌های مطالعه‌تان در این درس شفاف و واضح بود؟ در واقع فراشناخت داشتید.

از اواسط سال، روش مطالعه‌ام در این درس را پیدا کردم و با همان روند ادامه دادم. می‌دانستم در ترجمه به چه مواردی باید بیشتر توجه کنم متوجه شدم بیشتر از آن‌که خود ترجمه مهم باشد، زمان‌ها، جمع و مفرد بودن، ضمایر مهم هستند در نتیجه در ترجمه بیشتر روی این موارد تمرکز می‌کردم و متوجه شدم بیشتر به دقت من بستگی دارد. در مورد قواعد می‌دانستم همیشه در کنکور از کدام قواعد سوال آمده است و بیشتر روی آن‌ها کار می‌کردم.

آیا در این درس دبیر خصوصی داشتید و آیا لزوما باید دبیر خصوصی داشت؟

نه دبیر خصوصی نداشتم و اصلا هم نیاز نبود.

چگونه آزمون‌هایتان را تحلیل و ارزیابی می‌کردید؟ برای عربی که 100 درصد زدید آیا روش خاصی برای تحلیل و بررسی داشتید؟ 

روش تحلیل من برای عربی مشابه دروس دیگر بود. به طور کلی برای تمام دروس بعد ظهر هر آزمون به تحلیل می‌پرداختم تک‌تک سوالات را حتی اگر درست جواب داده بودم بررسی می‌کردم و نکات مهم آن را در کتاب خودآموزی یادداشت می‌کردم. حجم نکات مهم در کتاب خودآموزی هم بیشتر از سوالات مهم بود در برخی از موارد اگر سوال خیلی جالب بود یادداشت می‌کردم و این کار در حد 2.5 الی 3 ساعت زمان می‌برد.

چقدر سوالات آزمون‌های کانون در این درس و دروس دیگر از نظر شما مشابه کنکور بود و به شما در شبیه‌سازی شرایط کنکور کمک کرد؟

تا حد زیادی، به طوری که هم در عربی و هم در دیگر دروس به سوالات کنکور شباهت داشت.

ساعت مطالعه‌ی شما چگونه بود و برای درس عربی چند ساعت در هفته زمان صرف می‌کردید؟

به طور میانگین روزانه 8 ساعت درس می‌خواندم و برای عربی هفته‌ای 4 ساعت زمان صرف می‌کردم.


برای مشاهده ی کارنامه ها در کانون کلیک کنید


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی