کسب عنوان مقاله برترکنفرانس خارجی توسط محقق دانشگاه امیرکبیر

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کسب رتبه مقاله برتر کنفرانس بین المللی مهندسی عمران و مصالح ۲۰۱۵ پاریس شد.

کسب عنوان مقاله برترکنفرانس خارجی توسط محقق دانشگاه امیرکبیر

به گزارش خبرگزاری مهر، محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی مطالعاتی، موفق به اثبات کاهش بارهای لرزه ای بر روی ساختمان های بلند مرتبه با استفاده از میراگرهای هسته سربی شد و مقاله وی توانست در کنفرانس بین المللی مهندسی عمران و مصالح ۲۰۱۵ پاریس به عنوان مقاله برتر معرفی و مورد تقدیر قرار گیرد.

فرزاد حاتمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه دهنده این مقاله، گفت: این مقاله در میان ۵۱ مقاله پذیرش شده حائز رتبه اول شد.

وی موضوع این مقاله را «اثرات میراگرها و جداسازی سازه از بستر در نواحی نزدیک گسل» دانست و اظهار داشت: در این مقاله راهکارهای طراحی و اجرای این نوع پروژه ها مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفت که برای این منظور مطالعاتی نیز بر روی یک نمونه واقعی انجام شده است.

حاتمی خاطر نشان کرد: این مطالعات بر روی یک سازه ۱۲ طبقه بتن آرمه و در خصوص نوع و نحوه استفاده از میراگرهایی با هسته سربی مورد بررسی قرار گرفت و توانستیم اثر موثر این نوع میراگرها را در کاهش بار لرزه ای وارد بر ساختمان ها اثبات کنیم.

این محقق میراگرهای هسته سربی «یاLRB   » را میراگرهایی با مشخصه های ارزشمند و قابل قبول در سازه ها برشمرد و افزود: این نوع میراگرها متشکل از چندین لایه افقی از لاستیک و صفحات فولادی نازک بوده که به صورت یک در میان بر روی هم قرار داده شده اند و به دلیل ضرورت تحمل وزن بالای ساختمان، از یک هسته سربی با آلیاژ خاص در مرکز آن استفاده می شود.

وی با تاکید بر این که این میراگرها توانایی جذب ارتعاش ناشی از زلزله را تا میزان ۱۵ درصد دارا بوده و قابلیت برگشت پذیری مناسب به وضعیت اولیه خود را دارد، اضافه کرد: استفاده از این ابزار از سال ۱۹۸۰ در کشورهای ژاپن، کانادا، آمریکا و نیوزیلند متداول بوده و در ایران نیز در پل سازی به وفور مورد استفاده قرار گرفته است.

حاتمی گفت: استفاده از میراگر با هسته سربی برای ساختمان های بلند مرتبه و یا استراتژیک در کشور به مرحله اجرا در نیامده است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دلیل عدم استفاده از این نوع میراگرها در ساختمان ها را به دلیل وجود برخی نگرانی ها در زمینه شرایط اجرا دانست و یادآور شد: این در حالی است که با استفاده از چنین فناوری هایی، نیروهای افقی وارد شده به سازه مانند زلزله و یا باد از بین می رود و یا به شدت کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: از این رو اثرات بسیار مثبتی درابعاد هندسی سازه، بارهای وارد شده به فوندانسیون، وضعیت برش پایه، اتصالات و در نهایت هزینه ساخت سازه خواهد داشت.

حاتمی اضافه کرد: در کشورهایی مانند ژاپن با استفاده از این نوع فناوری امکان اجرای سازه های کوتاه و یا بلند مرتبه در مناطق حتی نزدیک به گسل فراهم بوده و در بیشتر این سازه‌ها با وجود عوامل مستهلک کننده در برش پایه، اثرات مثبت متعددی در هزینه ساخت و خطرات متحمل به سازه از ناحیه بارهای جانبی قابل توجه بوده است.

وی ادامه داد: در این مقاله که در کنفرانس بین المللی مهندسی عمران و مصالح و تحت نظارت موسسه بین المللی« IACT» برگزار شد، مقالات متعددی از کشورهای آمریکا، رومانی،‌ عربستان، سوئد، امارات متحده عربی، ژاپن، چین، هلند، پرتغال، برزیل و کانادا در خصوص سازه های بلند مرتبه، مصالح نوین مصرفی، تکنولوژی های به کار رفته و روش های مقابله با خطرات متحمل به این سازه ها ارائه شد.

به گزارش مهر،  پس از داوری هیات داوران کنفرانس «  ICCEM ۲۰۱۵»، مقاله دکتر فرزاد حاتمی به عنوان مقاله برتر پذیرش و مورد تقدیر قرار گرفت.

مقالات برتر این کنفرانس در ژورنال های علمی معتبر دنیا منتشر می شود. این کنفرانس به صورت سالانه در یکی از کشورهای پیشرفته در خصوص بلند مرتبه سازی برگزار می شود که طبق برنامه ریزی صورت پذیرفته، کنفرانس آتی در سال ۲۰۱۶ در کشور ژاپن برگزار خواهد شد.

منبع :