بررسی طرح کاهش شاخه‌های تحصیلی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از اجرای طرح کاهش شاخه‌های تحصیلی در صورت تصویب شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: بازار کار برای هنرجویان فنی‌وحرفه‌ای مهیاتر است.

بررسی طرح کاهش شاخه‌های تحصیلی

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با بیان اینکه دانش‌آموزان در پایه دهم باید انتخاب رشته کنند، اظهار داشت: شواهد بسیاری حاکی از آن است که بازار کار برای هنرجویان فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش فراهم‌تر است زیرا کشورهای در حال توسعه نیازمند نیرو‌های فنی‌و حرفه‌ای هستند.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه بین 50 تا 70 درصد سهمیه تحصیلی دوره متوسطه به رشته‌های فنی‌و‌حرفه ای اختصاص می‌یابد، افزود: در اسناد بالادستی ما نیز مثل سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی توجه ویژه و خاصی به توسعه هنرستان‌های فنی‌و‌حرفه‌ای شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان از اجرای طرح کاهش شاخه‌های تحصیلی در صورت تصویب شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد و اضافه کرد: در این طرح، دانش‌آموزان سال اول دوره دوم متوسطه(دهم)، یکی از سه شاخه علوم‌انسانی، علوم پایه، فنی و حرفه‌ای را انتخاب می‌کنند و در سال دوم(یازدهم)، دروس نیمه تخصصی و در سال سوم(دوازدهم)، دروس اختصاصی ارائه خواهد شد.

منبع :